Қарамеңді селосы. 2010-2011 оқу жылы. Алғы сөз. Педагог ашық сабақтар өткізу арқылы



Дата13.08.2017
өлшемі0,9 Mb.
#23314
"Науырзым аудандық білім беру бөлімі" ММ


Орындаған: Какенова А.С.

Қарамеңді селосы.

2010-2011 оқу жылы.

Алғы сөз.
Педагог ашық сабақтар өткізу арқылы-

өзінің білімін жетілдіреді,сонымен қатар балалардың білімге деген құштарлығын

арттырады.
"Құстардың қысқы тіршілігі","Н дыбысы

мен әрпі","Жаз"тақырыбындағы ашық

сабақтар ,балаларға қызықты болды деген

ойдамын.
Әрбір ұстаз ашық сабақтарды көбірек өткізе

отырып балаларға дұрыс тәрбие мен білім

бере алады.

3

Сабақ:Айналамен танысу.
Мақсаты:1\Балалардың қыстағы табиғат ерекшелігімен өзгерістер туралы білімін кеңейту.

2\Балалар қыс кезіндегі құстар түсінігін

кеңейтіп,құстарға қамқорлықпен қарауға

және еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.

3\Табиғатты аялай білуге тәрбилеу.
Көрнекілік:суреттер.

Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап.
Сабақ барысы:

Балалар,қане,бәрің ортаға жиналып,

шеңбер бойына тұра қойыңдар,әуелі қоршаған

одан соң бір-бірімізбен,апайлармен амандасайық.

Армысың,Алтын күн,!

Армысың,көк аспан!

Армысың,асыл жер,

Армысың,жан досым!

Сәлеметсіздер ме апайлар?

Балалар,біз шеңбер бойына жиналып,бір-біріміздің

қолынан ұстағанда нені сезіндік?

-Достық,жылулық,бәріміз бірге екенімізді.

-Жақсы балалар,дұрыс айтасыңдар.

-Балалар!Жылдың неше мезгілі бар?

-Төрт

-Қазір жылдың қай мезгілі?

4

-Қыс мезгілі.

Қыста қар жауады,адамдар жылы киінеді,күн суытады,боран,аяз болады.Адамдар мен құстар

,аңдар барлығы қысқа дайындалады.

-Балалар саяхатқа шыққыларың келе ме?

-Иә,келеді.

-Ендеше бәріміз тақтаға қарайық.



-Нелерді көріп тұрсыңдар?

-Құстарды.

-Сауысқан,қарға,торғай.

Мұғалім:Кім қандай құстың дауысын келтіре алады?

Сауысқан:саңқылдайды,.

Қарға:қарқылдайды.

Торғай:шиқылдайды.

Мұғалім:Ал,балалар,ойнайық,

Ойнайық та,ойлайық.

Қандай жұмбақ болса да,

Шешпей оны қоймайық.

1\Талдан талға скіріп,шиқылдаған қандай құс?

Торғай,торғай,торғайсың,

Таяу келіп қоңғайсың.

Жем шашайын тойып ал,

Сонда аяхға тоңбайсың.

2\Қонып алып жарға,қарқылдайды\қарға\.

Мынау қара қарғалар,

Желде жүріп жорғалар,

5

Тамақ тапса қарқылдап

Таппаса ұшар жалпылдап.

3\Өзі сақ,өзі ұсақ.

Шықылықтап тұрмайды.

Құйрығы ұзын,өзі бұтақтан бұтаққа ауысқан.

Бұл қандай құс?

Ала қанат сауысқан,

Жауыр қанат жабысқан,

Ойда жауыр көрінсе,

Ойбайлатқан сауысқан.

Балалар,енді осы қыстап қалған құстармен

құстар патшалығына аттанайық.Мына суреттерде

нелердікөріп тұрсыңдар?

-Үй құстары.

-Құс екенін қайдан білдіңдер?

-Құстардың қанаты бар,қанатарын қағып ұшады.

-Құстардан бсқа ұшатын жәндіктер бар ма?

-Көбелек,ара,қоңыз,маса.

-Алдарыңа қараңдаршы құстар пішінін

құрастырып жасау.\торғай\.

Сергіту сәті:Қане,қанат жазайық,

Құстай болып ұшайық.

Ұшып-ұшып алайық.

Орнымызға қонайық.
6

Дәптермен жұмыс.
1\Т.Нұрмұхановтың"Тоңбайды"өлеңін оқу.

Бұл өлеңде не туралы айтылған?

Өлеңде қатаң қыс туралы,қаз бен үйрек туралы айтылған.
2\Суреттегі қыстап қалатын құстарды дөңгелектеу.

Ойын"Ұшты-ұшты".

Құстарды атасам ұшасыңдар,басқа заттарды атасам шапалақтайсыңдар.
Қорытынды:Балалар,сабақ не жайлы болды?

Құстарға қандай қамқорлық жасар едіңдер?

7

8

Сауат ашу сабағы.

Сабақтың тақырыбы:Н дыбысы мен әрпі.

Мақсаты:1.Н сөз құрамына бөліп алу,н дыбысын

дұрыс дыбыстау,әрпін таныту.

2.Оқушылардың ұшқыр ойлау қабілетін дамыту.

3.Оқушыларды мейірімділікке тәрбиелеу.
Әдісі:Сұрақ-жауап,жұмбақ,ырым сөз.

Көрнекілік:Әліппе,сурет

Сабақ түрі:Жаңа білімді меңгерту
Сабақ барысы:Ұйымдастыру кезеңі.

Армысың,алтын күн,

Армысың,көк аспан

Армысың,асыл жер,

Армысың,достарым

Сәлеметсіздер ме,апайлар!
Балалар!Жылдың қай мезгілі?Қазір қай жыл мезгілі?Күз мезгілінің неше айы бар?

Қай ай?Апта күндерін ата.Аптаның қай күні?

-Балалар,бүгін бізге қонаққа Алдар көсе

келіп отыр.Алдр көсе сендерге бірнеше тапсырма

алып келіпті.Егер тапсырманы дұрыс орындасаңдар,жаңа әріппен танысасыңдар.

9
1-тапсырма.Бұл ненің суреті?\аттың\.

Бұл сөз буынға бөліне ме?
2-тапсырма.Апа сөзін буынға бөл.

3-тапсырма.Ата сөзіне дыбыстық талдау жаса.

4.Жаңа сабақ.

-Балалар,Алдар көсенің тапсырмасын өте жақсы орындадыңдар.Енді атамыз бізге қандай жаңа әріп

алып келді екен,соны қарайық.\Бір оқушы шығып

атаның қолындағы конвертті алып ашады,ішінен нанның суреті шығады.\.

Балалар,біз ненің суретін көріп тұрмыз?\нанның\.

Ендеше "Нан"деп бірнеше рет қайталайық.

Бірінші дыбыс құлағымызға естіліп тұр?\н\.

Сонда өтетін жңа дыбысымыз қайсы екен?
5.Балалар,сендер нанның дастарқанға қалай келетінін білесіңдер ме?\Сурет арқылы түсіндіру.\.
6.Сергіту сәті.

Нан илейміз,

Нан ысамыз.

Арасына бал саламыз,

Гүлмен әшекейлейміз.

10

7.Сонымен Нан дегенде қандай дыбыс естіледі?

-Ндыбысы\хормен\.

-Н дыбысы дауыссыз дыбыс.Ндыбысын айтқанда

Тіл ұшы күрек тіске тіреледі.Ауа мұрын қуысы арқылы шығады.

8.Нан туралы қандай тақпақтар білесіңдер?

Нан қоқымын шашпаңдар

Жерде жэатса баспаңдар.

Теріп алып қастерлеп,

Торғайларға тастаңдар.
9.Дәптермен жұмыс.

Екі аяғы бар,

Ортасында таяғы бар.

\н\.
1.Тақтада жазу.

2.Ауада жазу.

3.Дәптерде жазу.
10.Мына әріптер ішінен н әрпін табу.
А,О,Б,Н, П.
11,Қорытынды:қандай әріп өттік?

Дауысты дыбыс па?дауыссыз дыбыс па?

11

Сабақ:Тіл дамыту.

Тақырыбы:Жаз.

Мақсаты:1\Жаз мезгілі туралы түсініктерін қалыптастыру.

2\Жыл мезгілдерін,соның ішінде жаз мезгілінің ерекшеліктерін түсіндіру.

3\Балаларды дүниетанымдылығын,күнге деген сүйіспеншілігін оятуға тәрбиелеу.

Көрнекілік:жаз суреті,күнге деген сүйіспеншілігін оятуға тәрбиелеу.
Сабақ барысы:Шаттық шеңбері.

Гүлдей болып өсеміз,

Күнге қарап өсеміз.

Қонақтарға ізетпен,

Басымызды иеміз деп орнымызға отырып,бүгінгі сабақты бастаймыз.

2.-Жыл мезгілі нешеу?

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Көктем мезгілінің неше айы бар?

-Ата.

-Балалар!мен жұмбақ жасырайын,сендер шешуін таба қойыңдар.

3.Өрік,алша,

Шие,алма,

Жидек,жүзім піседі.

Қауын,қарбыз,

Қияр,сәбіз,

12

13
Дүкендерге түседі.


Астық пісіп,

Орақ түсіп.

Қырман дәнге толады.

Бөбектерім айтыңдаршы,

Бұл қай кезде болады?\Жаз\.
Бүгінгі сабағымыз жаз мезгілі туралы болады.

Балалар!Жаз мезгілінде күн қандай болады?

Ыстық болады.Балалар жазғы демалысқа шығады.Олар қалаға,лагерьге барады.Жазда

Ағаштар жапырағы жасыл болады.
4.Суретпен жұмыс
5.Видеофильм көрсету.\Әңгімелеу\.
6.Балалар!жазғыбаққа барғыларың келе ме?

-Келеді.

-Жазғыбақ өте алыс екен!Оған жету үшін бірнеше тапсырма орындау керек.

-Балалар!Жаз мезгілі туралы тақпақтар білесіңдер ме?\тақпақтар айту\.
7.Екінші тапсырма;Ойын"Қар мен жаңбыр".
14

8.Балалар ,қараңдаршы қайда келдік?Жазғы баққа келдік.Нелерді көріп тұрсыңдар?Ағаштар

өсіп тұр.Көбелек гүлге қонады.Күн көзі нұрын төгіп тұр.Айнала жасыл шөп екен.
9.Сергіту сәті.

Самал желмен де еседі

Жазда гүлдер өседі.

Жаңбыр жауып аспаннан,

Желмен бірге көшеді.

10.Сурет салу.

Ал балалар жазғыбаққа көргендеріңді енді суретін

Салайық.

11.Қорытынды.Бүгін сабақта не істедік?Сабақ не

жайлы болды?

15

16
Каталог: uploads -> doc -> 022b
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
022b -> Сабақтың тақырыбы / Тема занятия / Theme: Балалар әдебиеті-жалпы әдебиеттің бір саласы
022b -> Сабақтың көрнекілігі: слайд, үлестірмелі карта, перфокарта, таблица, венн диограмасы. Сабақтың барысы
022b -> Сабақ жоспары Жалпы сыныптағы оқушы саны : 27 Сабаққа қатысқаны
022b -> Сабақты өткізу кезеңдері I. Ұйымдастыру кезеңі. II. Үй тапсырмасын тексеру


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет