Қазақ тілі 5-сынып Күні Тақырыбы



Дата23.08.2017
өлшемі67,47 Kb.
#25670
түріСабақ
Қазақ тілі 5-сынып

Күні _______________

Тақырыбы: Ана тілінің қызметі

Мақсаты: білімділік: Оқушыларға ана тілі,оның қызметі, жалпы тіл қызметі туралы мағлұмат беру арқылы жаттығу жұмыстарын жүргізу;

дамытушылық: Оқушылардың теориялық алған білімдері арқылы ой-өрісін, тілін,түрлі жаттығу жұмыстары арқылы ойлау, есте сақтау , шығармашылық қабілеттерін дамыту;

тәрбиелік: Оқушыларды дұрыс сөйлей білуге, ұқыптылыққа, байқағыштыққа, жылдамдыққа,ойын ашық,еркін жеткізуге,мәдениеттілікке, ана тілін сүюге,құрметтеуге,өз білімін бағалай білуге тәрбиелеу;

Әдіс-тәсілдер:әңгімелесу,талдау, ой жинақтау, сұрақ-жауап

Көрнекіліктер: тірек сызба

Сабақ түрі: дәстүрлі

Сабақ типі: жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс: әдебиет

Сабақ барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі

(Оқушыларды сабақ процесіне дайындау



ә) Жаңа сабақ

Әр халықтың өзінің ана тілі халқымен бірге жасап, бірге дамиды. Енді біз алдымен тілдің пайдасы,қызметі туралы ой бөлісейік.

(Оқушылардың ойы тыңдалады,кластер толтырылады)


Тілдің қызметі



коммуникативтік қызметі танымдық қызмет

қоғам мүшелерінің қарым-қатынас ойды жарыққа шығару

жасау тәсілдері және ойды қабылдау жолдары

экспрессивтік қызмет

сезім мен эмоцияны жеткізу мүмкіндігі



Біздің елімізде қарым-қатынас үшін қолданылатын үш тіл


қазақ тілі

орыс тілі

ағылшын тілі

Қазақ тілі- мемлекеттік тіл

Орыс тілі-ресми тіл

Ағылшын тілі-ұлтаралық қатынас тілі




б) Жаттығу жұмыстары

1-жаттығу.Мәтінді оқып,мазмұндаңдар.

А.Байтұрсыновтың пікірінше, жаза білудің пайдасы бар ма? Ойларыңды дәлелдеңдер.

(Оқушылар ойларын дәләлдеп жазады)

Үлгі: Жаза білудің пайдасы бар,себебі ...
3-жаттығу. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар.

Баланың әке өсиетін бірден түсінбеу себебі неде деп ойлайсыңдар?

(Оқушы пікірлерін тыңдау)
«Жаңа сөз жаса» ойыны

Әріптердің орнын ауыстыра отырып, жаңа сөз жаса.




т

а

р

ы

-------

а

р

т

ы




қ

а

с

ы

қ

-------


















т

а

б

а

қ

-------

















в) Бекіту


Тілдің қызметі

қарым-қатынас құралы ой жеткіземіз

тарихымызды танимыз

Адамның ойын түсінеміз



г) Үйге тапсырма

2-жаттығу. 3тапсырма. Ана тілі жайында дәптерге үш мақал-мәтел, бір шумақ өлең немесе даналық сөз тауып жазу,альбом жасау

д) Бағалау


Сыныбы : 5

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»

Мақсаты: а)Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен еңбектеріне тоқтала отырып, әңгіменің идеялық

мазмұнына талдау, оқушыларға ойландыратын сауал бере отырып, пікірін тыңдау

қабілетін, тілдік қорын, ізденістерін арттыру;

б) еңбексүйгіштікке, мамандық таңдай білуге, адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.



Әдісі: сұрақ – жауап,талдау, баяндау, пікір айту.

Көрнекілігі: Ыбырай Алтынсарин портреті, шығармалары, магнитофон, еңбек туралы нақыл

сөздер.


Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, экология, еңбек.

Сабақ түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.



II. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. «Топтастыру» стратегиясы.




Ыбырай Алтынсарин

туралы не білеміз?

← →




  1. «Өзен» өлеңін мәнерлеп жатқа айт.

  2. «Су – тіршілік көзі».Ой толғау жазу.


III. Жаңа сабақ.
Кіріспе сөз. «Дүние қалай етсең табылады?»шағын көлемді аударма әңгіменің қысқаша мазмұнына назар аударайық.
Сөздікпен жұмыс:франк- француз ақшасының атауы.
Мәтіннен көнерген сөздерді табу: купец, реуішті.
Сұрақ. 1. Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті?

2. Антон қандай қорытынды шығарды?



(Мәтіннен тауып оқыту).
Шығармашылық сауал.

  1. Антон сияқты сенің бірге оқыған досың тіленшілік қылып тұрса не істер едің?

  2. Болашақта кім боламын деп армандайсың?

3. Бұл әңгіменің басты тақырыбы не жайында баяндалған екен?

4. Ыбырай аталарыңның еңбек тақырыбына жазған тағы қандай әңгімелерін білесіңдер?


(Дәптермен жұмыс.)
«Болжау» стратегиясы. Қалай баюға болады?
Венн диаграммасы


Еңбекқор

Ұқсастығы

Жалқау

Тыным таппайды, күнін босқа өткізбейді, еңбектеніп ақша табады, ешкімге тәуелді болмайды.

Екеуі де адам.

Ештеңе істегісі келмейді, арамтамақ, жатып ішер, оңай жолмен ақша табуды ойлайды.



Кітаппен жұмыс: рөлдерге бөліп оқыту.

  1. Автор сөзі:

  2. Француз жұртының білімді адамының сөзі:

  3. Бейтаныс адамның сөзі:

  4. Антонның сөзі:



Қорытынды: «Екі бетті күнделік» стратегиясы.


Әңгімеден алған әсерім

Пікірім








Үй тапсырмасы: әңгіменің мазмұнын игеру, жоспар құру, шағын шығарма жазу.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет