«Бейнелеу өнер және сызу» пән мұғалімі №4 шипажайлы мектеп –интернат Атырау қаласы Тақырыбы: Ертегі мазмұнына иллюстрация Мақсаты



Дата16.07.2017
өлшемі49,76 Kb.
#21218
түріСабақ
Тлеуғалиева Айсауле Қожамжарқызы

«Бейнелеу өнер және сызу» пән мұғалімі

4 шипажайлы мектеп –интернат



Атырау қаласы
Тақырыбы: Ертегі мазмұнына иллюстрация

Мақсаты:Қазақ халқының ұлттық ертелілерін, аңыздар арқылы оқушылардың ынтасын сурет салу арқылы арттыру. Ертегілер туралы қысқаша түсінік Аңыз бен ертегіні салыстырып, қайсысы өмірдегі шындыққа жақын екенін ажырата білуге үйрету Ертегілеррдің кейіпкерлерін топтастырып,халық ауыз әдебиетіне деген қызығушылығын, баланың дамытушылығынтуғызып, тәрбиелеу.

Білімділігі:Ертегіні түсініп оқуға жүйелі баяндауға машықтандыру.Дұрыс сөйлеуге төселдіру мәнерлеп салуға үйрету.
Дамытушылығы:Өз ойын толық жеткізе білуге ,дүниетанымын кеңейту.

Тәрбиелілігі:Оқушылардың ертегіні қсатер тұтып,тапқыр шешім қабылдап сала білуге үйрету.

Түрі:Саяхат сабақ

Әдісі:Сұрақ-жауап ,ойын.

Көрнекілігі:Буклеттер,ертегі иллюстратция,слайдтар.
Пәнаралық байланыс:әдебиет,тарих.

Сабақ барысы:1)Ұйымдастыру бөлімі.

2)Өткен сабаққа шолу.

3)Жаңа сабақты түсіндіру.

4)практикалық жұмыс.

5)Қортындылау.

2)өткен сабаққа шолу(үй тапсырмасын тексеру)

1.Шам қаласына саяхат(Бағыдат)карточкалардағы сұрақтарға жауап беру.

2.Орыс патшалығына саяхат(Сөзжұмбақтар шешу)

3.Қытай патшалығына саяхат(Кпаитандарға тест)

3)Жаңа сабаққа шолу

1.Жаңа сабақты түсіндіру

2.Жаңа сабақ бойынша сұрақ-жауап.

Оқушылармен амандасып ,сынып оқушыларын түгендеу.Өткен сабақ бойынша салынған жұмыстарын тексеріп,қысқаша сұрақ-жауап ретінде теориялық білімдеріншолу жасадым.

Кәне баладар біз кішкене кезімізден әжеміздің ертегілерін тыңдап өстік міне біз бүгін тағы да ертегілер әлеміне саяхат жасамақпыз.Оқушылар бүгін бізде қонақта Алдаркөсе мен Қожанасыр аталарымыз келіпті.Олар туралы білетінімізді ортаға салайық.

Мен Алдармын ,Алдармын

Досымын адал жандардың

Жақсыға тала йсерік боп,

Жаманды талай алдадым,

Армысыздар балалар ,кел қонақтар келіңдер.

Тамашаны көріңдер

Бізде аңыз ертек бар

Бізде қызық ойын бар

Бәрің кәне тыңдап қал

Ертеде бір хан болыпты Оның ай десе ауызы күн десе көзі барсұлу қызы болыпты.Қызы бір күні қатты ауырып,хан елдегі бар бақсыларды жинап қызын емдетпекші болыпты.Бірақ ешқандай ем қонбапты.Кім де кім менің қызымды жазса,соған қызымды берем депті.Сонда бір бақсы күлте шөпті қайнатып ішсе,қызың жазылады депті.Бірақ ол үшін көптеген қиындықтардан өту керек.Сонда бір кедей жігіт мен әкелем деп жоллға шығады.Жолға түйе мініп шығады.Ұлы Жібек жолындағы дала кемесі түйелерінің қаз-қатар тіркесіп, үстіндегі ауыр жүктерін белі қайысып, маң-маң басып келе жатады.Құмды шөлді жерлермен қиналмай өтеді.Өйткені ол шаруаға өте қолайлы ,шөлге шыдамды болып келеді.Жолда көптеген қиындықтар кездеседі.Алдынан мысыр елі Бағыдад Шам қаласы шығады. Одан әр түрлі әшекей бұйымдар сатып алады. (сұрақ-жауап)Одан әрі тағы жол жүреді. Алдынан орыс патшалығы шығады.Бұнда тағы кедергілерден өтуге тура келеді.Оларда алдарынан мыстан кемпір күтіп отыр еді(Сөзжұмбақ шешу)Қытай еліне келіп тоқтайды. Қытай әміршісі қолбасшыларға үлкен тапсырма береді.Кедей жігіт ол тапсырмасында орындайды.Сөйтіп шөті алып,еліне оралып бақытты ғұмыр кешіпті.


Жаңа сабақ:Әрьір халықтың үміт тілегі ,аңсаған арманымен бірге жасасын.келе жатқан ғажайып ертегілер баршылық .Яғыни ертегі адама қиалының қазынасы,халық шығармашылықбір көрінісі.Ертегілерді қиал-ғажайып таөмір шындығы да болады.Мұндай ерекшеліктердіиллюстрациялық суреттерде өте нанымды етіп бейгнелейді. Енді суретшілердің сан алуан ертелілерге жасаған иллюстратцияларына назар аударайық.Қазақ халқы ертегілердің барлықжанырларына бай болып табылады. Еліміздің белгілі суретшілері ертегілерге иллюстрация жасауға аянбай ат салысып келеді.Олар:Ә.Қастиеев,С.Романов,.Боранов,Р.Ахметов,К.Бекенов,Б.Табылдиев,т.б.

Ертегіні балалар ес білгелі бастап тыңдап есейгенге дейін, оқып үнеміқызықтаумен болады.Ертегі баланы иеркін ойлауға ,армандап қиалдауға, шындықты танып білуге баулиды.Ол адамды ізгі арманға жақсылыққа игілікке жетелейді.Әлем халықтары оның ішінде қазақ халқы ертегілерге өте бай. Ертегілер жанырлық ерекшеліктеріне қарай бірнеше топқа бөлінеді.



1.Хайуанаттар туралы ертегі.

2.Қиял-ғажайып ертегілер.

3.Тұрмыс-салт ертегілер.

1)хайуанаттар туралы ертегілер 1)Қу түлкі2)Түлкі мен ешкі3)Түлкі мен тырна4)Тасбақа мен бүркіт5)Арыстан мен түлкі6)Шұбар тауық7)Қарлығаш пен дәуіт8)Арыстан мен тышқан9)Мақтаншақ бұғы10)Екі бұғы11)Тышқан мәжілісі12)Мақтаншақ қоян13)Мысық пен түлкі14)Түлкі бикеш 15)Түлеі мен шаян.

Қиял-ғажайып ертегілер;Алтын балық,т.б.

Тұрмыс-салт ертегілер;1)Әке мен ұлдары2)кі дос3)Қорыққанға қос көрінеді4)Шалқан ертегісі5)Бауырсақ6)Әжесі мен немересі7)Жалқау немере.Ертегілер бейнелеу өнерінің бірнеше түрінен ,атап айтқанда графика, живопись,мүсін,кітап иллюстратция ларынан тисінше орын алып келеді.Оларда ертегі мазмұндары мен кейіпкерлері әр қырынан бейнеленеді.


Ертегі көріністерін бейнелеп үйренейік.

Иллюстратция –ертегі мазмұнына арналып салынған сурет .

Ертегі мазмұнына арнап ,иллюстрацияжасағанда таланттар ескеріледі.

1)Ертегідегі басты кейіпкерлердің бет –бейнесін айқындау және оны жеке парақтарға жобалап іздеу.

2)Ертегі ішіндегі ең қызықты оқиғадан сюжеттер, көріністер жасау.Әр түрлі жағдайларда жобалық суреттер салу.

3) Әр түрлі мазмұнда ізделген ертегі көріністерін бір жүйеге келтіріп,композициялық құрылымын айқындап, барып қағаз бетіне түсіру.

4)Ертегіге арналып салынған иллюстратция ертегінің мазмұнын ашуға ықпал жасау керек.Оның түрлі түсті бояулары ашық жарқын болуы тиіс.Енді өздеріңе ұнайтын ертегілерді, оның мазмұнына сай бейнелеуге көшіңдер бейнелеу барысында жоұарыда көрсетілген, ертегілерді бейнелеу үлгісін естен шығармайық. Ертегі көріністерін бейнелеу үшін оқыған ертегілеріңнің ішіндегі ,өздеріңе ұнаған кейіпкерлер мен көріністерді есте сақтап,сурет салғанда оның тиімді пайдаланған жөн.Сонда ғана жақсы нитижеге жетуге болады.


Қортынды: Сабақ соңында оқушылардың бүгінгі сабақты пысықтау мақсатында «Мақта қыз бен мысық». «Шалқан»ертегілерінің желісі бойынша ойындар ойналып , «Бауырсақ»ертегісі бойынша суреттер салынады.
Үй тапсырма: «Бауырсақ» ертегісіне 4 кезең бойынша сурет салып келу керек. Бағалау.
Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет