Буынаяқтылар типіне жататын жәндіктер



Дата17.04.2017
өлшемі14,75 Kb.
#14102
  • Тақырыбы:

Буынаяқтылардың көптүрлілігін, жәндіктердің негізгі ерешеліктерін ұғындыру, шаянтектестердің тіршілігі және сыртқы, ішкі мүшелерінің қызметін толық меңгерту.

  • Буынаяқтылардың көптүрлілігін, жәндіктердің негізгі ерешеліктерін ұғындыру, шаянтектестердің тіршілігі және сыртқы, ішкі мүшелерінің қызметін толық меңгерту.
  • Дамытушылық: Сабақта оқытудың жаңа технология элементтерін қолданып, оқушы белсенділігін арттыру, оқушылардың іс - әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу, білім – білікітілігін дамыту.
  • Тәрбиелік: Оқушылардың өз бетімен ізденісін қалыптастыру, ойлау қабілетін дамыту.
  • Сабақтың мақсаты:
  • Көрнекілігі:
  • Тірек сызбалар, суреттер, электронды оқулықтан үзінді, кестелер
  • Сабақтың түрі:
  • Топтастыра іздестіру сабағы
  • Сабақтың әдісі:
  • Дәріс-сұхбат, өзіндік жұмыс, кітаппен жұмыс

Сабақтың жоспары:

  • Ұйымдастыру (1-минут)
  • Пысықтау (5-6 минут)
  • Жаңа тақырып (өзара оқыту) (15 минут)
  • 4. Бекіту (10-минут)
  • № 3 зертханалық жұмыс
  • “Өзен шаянының сыртқы құрылысын зерттеу” (9-10 минут)
  • 6. Бағалау (2-минут)
  • 7. Үйге тапсырма (1-минут)

Сабақтың жүру барысы

  • І. Ұйымдастыру кезеңі.
  • ІІ. Пысықтау. “Ой толғаныс”
  • Сұрақтар:
  • Былқылдақденелілер деп аталуы неге байланысты?
  • Былқылдақденелілер типі неше класқа бөлінеді?
  • Былқылдақденелілердің мүшелер жүйесі туралы не айтуға болады?
  • Буылтық құрттармен салыстырғандағы ерекшеліктері қандай?
  • Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы қандай?

Тест сұрақтары

  • 1. Қосжақтаулы былқылдақденелілердің тыныс алу жүйесі:
  • а) желбезек б) өкпе және тері
  • ә) өкпе в) желбезек және тері
  • 2. Тоспа ұлуы қалай тіршілік етеді:
  • а) тері – бұлшықет қапшығы арқылы жорғалап жылжиды
  • ә) суда тез жылжып, тіршілік етеді
  • б) дененің бауыр жағында орнадасқан бұлшықетті аяғы арқылы жорғалап жылжиды
  • в) топрақтың терең қабығында өмір сүреді.
  • 3. Ауылшаруашылық өнімдеріне зиян келтіретін былқылдақденелілер:
  • а) тоспа ұлуы б) жалаңаш шырыштар
  • ә) айқұлақ в) кальмар
  • 4. Тоспа ұлуының қаны қандай?
  • а) түсі жоқ б) көгілдір
  • ә) қызыл в) жасыл
  • 5. Айқұлақтың дернәсілі қалай аталады?
  • а) трохофора б) глохидий
  • ә) велигер в) науплиус
  • Тест сұрақтарының дұрыс жауабы:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • а
  • а
  • б
  • а
  • б
  • Буынаяқтылар типі
  • Шаянтәріздестер
  • Өрмекшітәріздестер
  • Бунақденелілер

ІІІ. Жаңа тақырып

  • Буынаяқтылар
  • Аяғы
  • бунақталған
  • Екі жақты
  • симметриялы
  • Көпжасушалы
  • жәндіктер
  • ІІІ. Жаңа тақырып
  • Хитин дегеніміз – жасуныққа ұқсас ағзалық зат.
  • Буынаяқтылар типі
  • (1-1,5 миллионға жуық)
  • Шаянтәріздестер
  • (30 000-ға жуық)
  • Жапырақятылар
  • Өрмекшітәріздестер
  • (40 000-ға жуық)
  • Ескекаяқтылар
  • Теңаяқтылар
  • Онаяқтылар
  • Өрмекшілер
  • Отауықтар
  • Құршаяндар
  • Кенелер
  • Бунақденелілер
  • (1 миллионға жуық)
  • Шаянтәріздестер
  • Өрмекшітәріздестер
  • Кесте
  • Қантарату жүйесі
  • Зәр шығару жүйесі
  • Жүйке жүйесі
  • Көбеюі
  • Тыныс алу жүйесі
  • Шаянтәріздес-тер
  • Жүрегі және қантамырлары қанды дене қуысына айдайды. Қантарату жүйесі тұйықталмаған қантарату жүйесі
  • Бездер арқылы жүзеге асады. Дененің бас бөлігінде орналасады
  • Көру, иіс сезу, сипап сезу және тепе-теңдікті сақтау мүшелері едәуір дамыған
  • Өрмекшітәріз-дестер
  • Ашық жүйелі
  • Көпшілігі сатан без және мальпигий тамырлары арқылы қажетсіз заттар бөледі
  • Құрсақ жүйке тізбекшелер, жүйке түйіндерінің іріленуінен түйінде жүйкесі түзіледі сезім мүшелерінің құрылысы едәуір күрделі
  • Дара жынысты іштей ұрықтанады
  • Өкпе қапшығы және демтүтік (трахея) арқылы тыныс алады

ІV. Сабақты бекіту.

  • ІV. Сабақты бекіту.
  • 1. Топтастыру (оқушылар жұмыс дәптеріне орындайды)
  • Шаянтәріздестер
  • 2. Толғаныс. Парта қатары бойынша
  • А, Ә, Б тобы деп бөлінеді.
  • А – тобы “Венн диограммасы”
  • Өрмекшітәріздестер
  • Шаянтәрізділер
  • Ортақ
  • белгісі
  • Ә – тобы “Кубизм әдісі”
  • 1
  • Зерттеңіз
  • Буынаяқтылар түрлерін
  • 2
  • Салыстырыңыз
  • -буынаяқтылар құрылысы
  • -Қызметін
  • -Тіршілік әрекетін
  • 3
  • Суреттеңіз
  • Шаянтәрізділер мен өрмекшітәріз-дестердің сыртқы құрылысын
  • Б – тобы. Шығармашылық жұмыс
  • Тақтада жәндіктердің суреті шығады.
  • Оқушылар бір-бірден келіп өздеріне керекті жәндіктерді таңдап, аталуын дене құрылысын айтады.
  • Сапа – 60%
  • Үлгерім - 100%
  • VІ. Бағалау
  • VІІ. Үйге тапсырма - § 46
  • Ой қорыту
  • Балалар, бүгінгі сабақты меңгеруде қандай қиындықтар туындады?
  • Туындаған қиыншылықтарды жеңуде атқарған іс-әрекетіңіз?
  • Сабақ барысында нені меңгердіңіз?
  • Алдағы уақытта нені үйренгіңіз келеді?

Каталог: uploads -> doc
doc -> Тақырыбы: Ғарышты игеру (аудандық семинар)
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет