II. Мақсаты: Жаңа талапқа сай, жаңа ақпараттық технологияны қолдана отырып, еліміздің ертеңі болар жас ұрпаққа сапалы білім беру



Дата08.09.2017
өлшемі8,28 Kb.
#30801
түріСабақ
  • Цилиндр

II. Мақсаты: Жаңа талапқа сай, жаңа ақпараттық технологияны қолдана отырып, еліміздің ертеңі болар жас ұрпаққа сапалы білім беру

  • II. Мақсаты: Жаңа талапқа сай, жаңа ақпараттық технологияны қолдана отырып, еліміздің ертеңі болар жас ұрпаққа сапалы білім беру
  • Білімділігі: Теориялық материалдарды нақты есептер шығарту арқылы оқушыларға меңгерту
  • Дамытушылығы: Оқушыларға ғылыми бағдар беріп, дербес тұжырымдар жасауға баулып,
  • ой-өрістерін дамыту
  • Тәрбиелігі: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу, өздігінше жұмыс істеуге дағдыландыру.

Сабақ кезеңдері

  • 1 Ұйымдастыру
  • 2. Үй тапсырмасын қайталау ( сұрақ-жауап)
  • 3.Практикалық тапсырма ( тақтаға есептер шығарту)
  • 4. Өздік жұмыс
  • 5. Тексеру (Өзара жасаған жұмыстарын алмастыру
  • 6. Кітаппен жұмыс
  • 7. Қорытындылау
  • 8 Үйге тапсырм
  • 9. Бағалау
  • Цилиндр деп тік төртбұрышты оның қабырғаларының бірінен айналдырғанда шығатын денені атайды.
  • Цилиндр
  • Цилиндрдің элементтері
  • Дөңгелектер цилиндрдің табандары деп аталады, ал олардың радиусы цилиндрдің радиусы деп аталады. Дөңгелектердің сәйкес нүктелерін қосатын кесінділерді цилиндрдің жасаушылары деп атайды.
  • Цилиндрдің биіктігі деп табан жазықтықтарының ара қашықтығын атайды.
  • Цилиндрдің осі деп табандарының центрлерінен өтетін түзуді атайды.
  • Негізгі формулалар
  • Цилиндр:
  • Цилиндрдің түрлері
  • Тік цилиндр
  • Егер жасаушылары цилиндрдің табандарына перпендикуляр, яғни цилиндрдің биіктігіне тең болса, онда цилиндр тік цилиндр деп аталады.
  • Цилиндрдің түрлері
  • Көлбеу цилиндр
  • Егер цилиндрдің жасаушылары табанына қандай да бір  бұрышын жасап көлбеген болса, онда ол цилиндрді көлбеу цилиндр деп атайды.
  • Цилиндрдің түрлері

Цилиндрдің қималары

  • Цилиндр осіне параллель қима
  • Қима тік төртбұрыш болып келеді. Оның екі қабырғасы – цилиндрдің жасаушылары, ал екі қабырғасы – табан хордалары болып табылады.
  • AB, DC – жасаушылар;
  • AD, BC – хордалар.
  • А
  • В
  • С
  • D
  • О
  • О1
  • Осьтік қима
  • Бұл цилиндрдің осі арқылы өтетін қима. Екі қабырғалары – жасаушылары, ал екі қабырлары – табан диаметрлері.
  • AB – осі;
  • CDEF – тік төртбұрыш.
  • Цилиндрдің қималары
  • Табан жазықтықтарына параллель жүргізілген қима. Бұл жағдайда қима дөңгелек болып келеді және ол табандарына тең.
  • Цилиндрдің қималары
  • Цилиндр табанының радиусы 3см,биіктігі 8см. Осьтік қиманың диагоналін табыңдар.
  • 10 см
  • Цилиндр табаны дөңгелегінің ұзындығы 8π см, ал осьтік қимасының диагоналі 17 см.Цилиндірдің жасаушысын анықтаңдар.
  • 15см
  • Цилиндрдің бүйір бетінің жазбасы-табаны 20π см болатын тік төртбұрыш.Цилиндірдің биіктігі 15см.Толық бетінің ауданын есептеңдер.
  • Ұзындығы 8м, диаметірі 32 см түтік жасау үшін қажет қаңылтыр жапырағының ауданы қандай болу керек?
  • Цилиндрдің биіктігі 16 см.Цилиндр осінен 6см қашықтықта квадрат пішіндес және цилиндр осіне параллель қима жүргізілген. Цилиндрдің радиусын табыңдар.

Кітаппен жұмыс:

  • Кітаппен жұмыс:
  • №41(1 ,2,3) 45-бет
  • Үйге тапсырма: Қайталау.

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет