Информация о планах: Комплект на год, примерно 102 часа



Дата10.03.2017
өлшемі43,49 Kb.
#11313
Казахский язык 9 класс
Информация о планах:

Комплект на год, примерно 102 часа

 ________________________________________________


Образец разработки урока:

Сабақтың тақырыбы: Ана тілі

Сабақтың мақсаты: Басқа ұлт балаларына қазақ тілінен білім беру

1)Білімділік: Ана тілі туралы оқушылардың ұғымдарын кеңейту. Жаңа сөздерді меңгерту. Жаңа атаулармен таныстыру.

2)Дамытушылық: Жаңа сөздерді меңгерту арқылы, оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын байыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

3)Тәрбиелік: Балаларды адамгершілікке, инабаттылықа, мейірімділікке тәрбиелеу. Елін, жерін, Отанын құрметтей білуге үйрету.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту

Сабақтың көрнекілігі: Кітап

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу



2. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу, келмеу

себебебін сұрау, білу.

3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

4. Тіл дамыту сәтін өткізу.

II. Өткен сабақты пысықтау: 1. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.



2.Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.

3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.

4.Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.

III. Жаңа сабақты қалыптастыру:

-Баларар, біз сендермен «Ана тілі» деген тақырыппен танысамыз. Әр халықтың өзінің ана тілі бар. Қазақ халқының ана тілі - қазақ тілі.

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып,мазмұнын айтып беріңдер. Зат есімдерді теріп жазып, септік жалғауларын анықтаңдар.

2-тапсырма. Мәтінді мәнерлеп оқыңдар.Сұрақтар құрастырыңдар.

3-тапсырма. Төмендегі берілген сөздерден сөйлем , сөз тіркестерін құрату.

IV. Жаңа сабақты бекіту: Жаңа сабақ бойынша оқушыларға сұрақтар қою:



1. Мәтінде қай тіл туралы айтылған?

2.Адам ана тілін кімнен үйренеді?

3.Сенің ана тілің қай тіл?

4.Өз ана тілдеріңде көркем сөз, әдебиет, газет-журналдар оқисыңдар ма?

5. Ана тілі туралы қандай қанатты сөздер білесіңдер?

V. Сабақты қорыту: Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу,сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру: Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.

VI. Үй тапсырмасын беру: Ана тілі туралы бір өлең жаттау.

VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.



Сабақтың тақырыбы: Ана тілі-жүрек үні

Сабақтың мақсаты: Басқа ұлт балаларына қазақ тілінен білім беру

1)Білімділік: Ана тілі-жүрек үні туралы оқушылардың ұғымдарын кеңейту. Жаңа сөздерді меңгерту. Жаңа атаулармен таныстыру.

2)Дамытушылық: Жаңа сөздерді меңгерту арқылы, оқушылардың есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын байыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

3)Тәрбиелік: Балаларды адамгершілікке, инабаттылықа, мейірімділікке тәрбиелеу. Елін, жерін, Отанын құрметтей білуге үйрету.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту

Сабақтың көрнекілігі: Кітап

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу



2. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу, келмеу

себебебін сұрау, білу.

3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

4. Тіл дамыту сәтін өткізу.

II. Өткен сабақты пысықтау: 1. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.



2.Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.

3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.

4.Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.

III. Жаңа сабақты қалыптастыру:

-Баларар, біз сендермен «Ана тілі-жүрек үні» деген тақырыппен танысамыз. Әр халықтың өзінің ана тілі бар. Қазақ халқының ана тілі - қазақ тілі.

Сөздікпен жұмыс

Нәресте-младенец

Сіңу-впитать

Ерлік-геройство

Қоғам құбылыстары-общественные явления

Мұра-наследие

Дәреже-уровень

1-тапсырма. Тіл туралы ұлағатты сөздерді түсініп, есте сақтаңдар.

2-тапсырма. Д.Әбілевтің өлеңін мәнерлеп оқып, жаттаңдар.

3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, деңгейлік тапсырмаларды орындату.

ІІІ деңгей


  1. Мәтінге сұрақ құрастырып, өзара сөйлестіру.

  2. Септік жалғаулары бар 3 сөз теріп жазып, сөз табына қарай морфологиялық талдау жасату.

ІІ деңгей

Мәтіннің мазмұнын айтып беріңдер.

І деңгей

Мәтінді жалғастырыңдар.

V. Сабақты қорыту: Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу,сөйлей білуге үйрете отыра, дағдыға айналдыру: Жаңа сөздерді қайталату. Түсінбегендерін сұрату.



VI. Үй тапсырмасын беру: 2-тапсырма. Жаттау.

VII. Бағалау: Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру. Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Ф 7 –007-02 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
2013 -> Мазмұны Кіріспе–––––––––––––––––––––––– 3-9
2013 -> Мазмұны Кіріспе Тарау -I. Кеңестік шығармашылық интеллигенциясы калыптасуының бастапқы кезеңІ
2013 -> Жанғабыл Қабақбаев, Қазақстан Республикасы журналистер Одағының
2013 -> Әл Фараби дүние жүзілік мәдениет пен білімнің Аристотельден кейінгі екінші ұстазы атанған. Ол данышпан философ, энциклопедист ғалым, әдебиетші ақын, математик. Әл Фараби 870 ж
2013 -> Өмірбаяны ІІ негізгі бөлім
2013 -> Ф 15-07 Қазақстан Республикасының білім ЖӘне ғылым министрлігі
2013 -> Кіріспе. Жұмыстың жалпы сипаттамасы. Дипломдық жұмысының өзектілігі


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет