Қысқа мерзімді жоспар №24



Дата06.07.2018
өлшемі48,77 Kb.
#47737
Қысқа мерзімді жоспар №24

Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 7 «А»


Мерзімі: 22.12.2016ж

Тақырыбы:

§22. Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы.

Мақсаты:

Оқушыларға моңғол империясының құрылуы, қоғамдық құрылысы және басқыншылық саясаты, жаулап алудың зардаптары, оларға қарсы халықтар күресі жөнінде түсінік беру

Күтілетін нәтиже:

Монғол мемлекетінің құрылуы мен Шыңғыс хан туралы біледі, «Отырар опаты» жайында ақпарат алады, қосымша ақпараттар арқылы ой-өрісін кеңейтеді, берілген тапсырмаларды жүйелі орындай алады

Әдіс-тәсілдер

«ЖИГСО», «Ойлан бірік. бөліс», «Вагон құру» ойыны, Проблемалық сұрақтар, «Кім көп біледі?» , «Білім ағашы».

Қолданылатын ресурстар

Оқулық, Интерактивті тақта, кеспе қағаздар, ноутбук, постер, стикерлер т.б.




Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут


Сәлемдесу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Оқушыларды «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу. Топ ережесін құру. Бағалау парағын тарату.

Оқу құралдарын дайындап , топқа бөлінеді. Топ ережесін құрады



Тұсакесер
1. Әл – Бируни

2. Махмуд Қашғари

3. Жүсіп Баласағұни

4. Ахмет Иүгнеки

5. Ахмет Йасауи

6. Әбу Наср әл – Фараби


5 минут


Үй тапсырмасын сұрау:

Кестені толтыру



Ғұламалардың туған жылдары

870-950 жж

973-1050жж

1030-1090 жж

1021-1075 жж

1103-1167жж

Шамамен

ХІІ ғ.с –ХІІІ ғ.б.



1

Ахмет Иүгнеки
















+

2

Махмуд Қашқари







+










3

Әбу Наср әл-Фараби

+
















4

Жүсіп Баласағұни










+







5

Ахмет Йасауи













+




6

Әл-Бируни




+














“Данышпандықтың інжу-маржаны”

“Ақиқат сыйы”

“Асыл тастар”

“Даналық кітабы”

“Түрік тілдерінің сөздігі”

“Құт негізі - білік”



Сәйкестендіру тесті

А

1.Әл-Бируни

2.Махмуд Қашқари

3.Жүсіп Баласағни

4. Ахмет Иүгнеки

5.Ахмет Йасауи

6.Әбу Наср әл-Фараби
Б
Отырар

Сайрам


Түркістанға қарасты қыстақ

Белгісіз


Баласағұн

Қашғар



Оқушылар кесетні толтырады, тест тапсырмаларын орындайды

Негізгі бөлім

7 минут


10 минут
5 минут

3 минут

3 минут


  • Балалар, сендер Отан туралы, ел, туған жер туралы қандай мақал мәтел білесіңдер?

  • Иә, біздің тарихымыз ерлікке бай, еліміздің бостандығы үшін күрескен батырларымыз, бабаларымыз аз болған жоқ. Олар жерін, елін жаудан қорғап қалу мақсатында жан аямай күресті. Бүгінгі біздің ұлт болып қалыптасуымызды көздеген небір көсемдер ел қамы үшін, түн ұйқысын төрт бөліп, ат үстінен түспей, қолдағы найзасынан бір сәт ажырамаған.

Монғол- татар шапқыншылығы - бұл қазақ халқының өміріндегі сұмдық ауыр кезең болды.

Бүгінгі тақырып жөнінде жалпы не білесіңдер?

Оқушылар Шыңғысхан жөнінде білетіндерін айтады.

Көшпелі тайпаларға сатылай кешенді талдау.

1.Орхон, Керулен өзендері бойын мекендеген көшпелі тайпаларға талдау.

Керейт;

Найман;


Жалайыр;

Меркіт;


Қоңырат;

Татар;


Жалпы монғол;

Осы тайпалардың ішінде жалпы монғол тайпасы Шыңғысханның шыққан тегін білдіреді.

2. Монғол мемлекетінің құрылуы, хронологиялық талдау.

1155ж. (1162ж.) Темучиннің тууы.

1189 – 1206ж.Көршілес тайпаларды бағындыру жорықтары.

1206ж. монғол мемлекетінің құрылуы. Темучиннің Шыңғысхан атануы.


Монғол империясының қоғамдық құрылысы

Шыңғысхан (жеке билік)


Әскери әкімшілік аймақ
Оң қанат (барунгар) Орталық қанат (кул) Сол қанат (жоңғар)
95 түмен әкімшілік

Түмен
Мыңдық


Жүздік
Ондық
«ЖИГСО» әдісі бойынша

Жаңа тақырыпты ашу мақсатында екі топқа тапсырма

Тақырыбы:  І-топ Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы

ІІ-топ Жаулап алудың зардаптары. Ұлыстардың құрылуы.

«Ойлан бірік. бөліс» арқылы тақырыпты талдау.

Тақырыптың мағанасы мен идеясын талдау үшін әр топқа тапсырма беріледі, әр топ өз тапсырмасын орындаған соң екінші топқа ұсынады

Кесте толтыру: «Оқиғалар ізімен» «Ұлыстардың құрылуы»

1207-1208 жж.______________________________________ Ұлыстар Территориясы

1207-1209 жж.______________________________________ Жошы ұлысы

1211-1215 жж.______________________________________ Шағатай ұлысы

1217 ж. ______________________________________________ Үгедей ұлысы

1218 ж. ______________________________________________ Төле ұлысы

1219 ж. ______________________________________________

1219-1224 жж. _____________________________________

Сергіту сәті «Вагон құру» ойыны

Әр топқа бірнеше вагондар беріледі. Әр балаға 1-2 вагоннан. Вагонның артындағы тапсырманы орындаған оқушы вагонды ретімен тақтаға келіп іледі. Қай топтың вагондары алдымен құралса, сол топ жеңіске жетеді



«Бір сәт картаға үңілсек»  Кескін картамен жұмыс.

Моңғолдардың шапқыншылық жорықтарын кескін картадан көрсетемін

 І –топ.    Моңғол шапқыншылығының бағыттары мен жылдарын көрсетіңдер.

ІІ- топ.  Моңғол шапқыншылығы кезінде қиратылған қалаларды жазыңдар.


Оқушылар мұғалімді тыңдайды, сұрақтар қояды.

Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады.

ЖИГСО әдісі арқылы жүзеге асады. Жұппен жұмыс.Топпен талдау.

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек.Тапсырмаларын бір –біріне көрсету арқылы ой бөліседі, тақырыптың мағанасын аша отырып өзара топпен талалдайды.


Оқушылар тапсырманы жылдам орындау, тапсырманы дұрыс жауабын жазу
Кескін картаға берілген тапсырманы орындайды

Қорытынды

3 минут


3 минут

Проблемалық сұрақтар: Әр топқа карточкалар беріледі топпен талқылап тапсыраны орындау қажет

І-топ: Жаулап алу зардаптары қандай болды?

Жауап: Жетісу аймағында шапқыншылыққа дейін 200-ден астам елді-мекендер болса, одан кейінгі 13-14 ғасырларда 20 жуық елді-мекендер қалған; Баласағұнқаласының қаласының орны мүлдем жоғалып кеткен; Егін шаруашылығының жүйесі бұзылды; Халықтардың этникалық құрамы мүлде бұзылды; Қазақ халқы қалыптасуның аяқталуы 200 жылға кешеуілдеді; Мәдениетің дамуына кедергі болды.

ІІ-топ: Монғолдардың соғыстарда жеңуіне нелер себеп боды?

Жауап: Қатаң әскери тәртіп, әскери басшылыққа ержүрек, батыл адамдарды тағайындау, шапшаң және шешуші қимылдар жасау, басқа халықтардың әскери тәжірибесін пайдалану, әскери тактиканың мықтылығы.

«Кім көп біледі?» Мына терминдер мен цифрларға анықтама бер.

1155 жыл

Жошы

Құрылтай

Есугей

Шағатай

150000

Ясы (Жасақ)

Үгедей

1206 жыл

Отырар

Төле

Сығанақ

Қайырхан

Ашнас

1219 жыл


Рефлексия «Білім ағашы»

Бүгінге сабақ туралы ұсыныс пікірлерін стикерге жазып «Білім ағашына» ілулерін сұраймын

«Бүгін не үйрендіңіз?»

«Осы тақырып бойынша тағы да не білгіңіз келеді?»

«Түсінбеген жеріңіз болдыма?»


Қорытындылау үшін карточкадағы сұрақтарға тез, әрі шапшаң жауап береді.

Оқушылар тақырыптаға терминдер мен маңызды даталарға анықтама жазады

Оқушылар алған білімдерін стикерге жазып тақтаға іледі.


Бағалау

3 минут


Бағалау парағы арқылы бағаланады, мұғалім қорытынды бағаны қояды

Топ басшысы топтағы оқушыларды бағалайды

Үйге тапсырма

§22. Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы. Тест сұрақтарын айындау (15сұрақ)

Бекітемін: _______________ Келісілді:_______________ Қаралды:

Әлімбет орта мектеп-балабақша Оқу ісі жөніндегі орынбасары Әдістемелік бірлестік

директоры Мултыкбаева Р.А. Исаева Ж.П. жетекшісі:Мурзалина С.Е.

«____»____________________ «_____»_____________________ «____»____________________


Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы

(ашық сабақ)



2016-2017 оқу жылы.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет