Жамбыл облыстық ерекше дарынды балаларға арналған мамандандырылған



Дата22.08.2017
өлшемі196,15 Kb.
#24357


























Жамбыл облыстық ерекше дарынды балаларға арналған мамандандырылған

«Дарын» мектеп- интернаты КММ


«Бекітемін»

Директордың ғылыми-әдістемелік



орынбасары : Қыздарбекова Л.Т

Ашық сабақ:


Кремний және оның маңызды қосылыстары

9 сынып

Мұғалім: Кнашаева Г.Е



Күні: 12.12.14 Сыныбы: 9 мқ сынып

Пәні: химия. Мұғалім: Кнашаева Г.Е.

Тақырыбы: Кремний және оның маңызды қосылыстары.

Мақсаты:Кремнийдің жай зат ретіндегі қасиеттерін,құрамын,табиғатта таралуы,қолданылуы және оның маңызды қосылыстары туралы түсінік беру .

1.Кремний және оның қосылыстары туралы толық мағұлмат беру.

2.Оқушылардың жан-жақты ойлау,қортынды жасау және оны жеткізу қабілеттерін дамыту.

3.Топпен жұмыс жасауға,ізденуге ,сабақ уақтысын тиімді пайдалануға үйрету.



Күтілетін нәтиже: Кремний және оның қосылыстары туралы алған білімдерін тіршілік тынысымен байланыстыра отырып ,табиғатты бағалауға үйренеді.

Оқыту технологиясы: сын тұрғысынан ойлау,АКТ.

Сабақтың типі:Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:талдау,топпен жұмыс,сұрақ-жауап, ой қорыту,қортынды жасау,бағалау.

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Периодтық жүйе,интерактивті тақта, А1 форматты қағаздар, маркер, слайдтар,электронды оқулық,әртүрлі реактивтер,сынауықтар,дескрипторлар.


Сабақтың кезеңдері

Жұмыстың түрлері

Мұғалімнің іс-әрекеттері

Оқушының іс-әрекеттері

Ресурстар

1.Ұйымдастыру

1.Сәлемдесу

2.Түгелдеу


3.Топқа бөлу.



1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2.Оқушыларды түгелдеп,журналға белгілейді.

3. «Бағдаршам» арқылы топқа бөледі.


1.Орнынан тұрып сәлемдесу.

2.Кезекші жауап береді.


3.Қызыл,сары,

жасыл түстер арқылы 3 топқа бөлінеді.



Түсті қағаздар,оқу құралдары.


2.Үй тапсырмасын сұрау


1.Білу

1.Жетекші сұрақтар қою
1)Көміртектің электрондық формуласы?

2)Көміртектің қандай аллотропиялық түр өзгерістері бар?

3)Көміртектің валенттік электроны нешеге тең?

4)Көміртектің кристалдық торы қандай?

5)Алмаздың кристалдық торының пішіні қандай?

6)Графиттен алмаз алуға бола ма?

7)Көміртектің металмен қосылысы қалай аталады?

8)Көміртек сутекпен әрекеттескенде қандай қасиет көрсетеді?

9)Көміртектің адсорбсиялық қасиетінің адам ағзасына қандай әсері бар?

10.«Құрғақ мұз» дегеніміз не?

11.Көміртектің маңызды қосылыстары?


1.Сұрақтарға жауап беру.

1s22s22p2


Алмаз,графит,

карбин,фуллерен


4 тең
Атомдық
Тетраэдр пішіндес.

Жоғары температура мен қысымда жасанды алмаз алуға болады.

Карбид
Тотықтырғыш

Адам ағзасын улы газ бен еріген заттардан тазартады

СО2
CO,CO2,H2CO3,

CaCO3,Ca(HCO3)2,

NaHCO3,т.б





3.Негізгі бөлім

1.Сабақтың тақырыбын жазу.

1.Тақырыпты түсіндіру.




1.Слайд көрсету




2.Сабаққа мақсат қойдыру.

2.Сабаққа мақсат қоюларын тапсыру.

Әр топ өз ойларын қосады







3. Түсіну

Кремний және оның қосылыстары туралы мәлімет



3.Ітоп:Кремнийдің ашылу тарихы.Периодтық жүйедегі орны,атом құрылысы

ІІтоп: Кремнийдің алынуы,қасиеттері,маңызды қосылыстары.

ІІІтоп: Табиғатта таралуы,қолданылуы.


Хабарлама айтады

Перодтық жүйемен жұмыс.


Слайдтан қорғау

Хабарлама айтады.

Слайдтан қорғау


2.Периодтық жүйе,оқулық,слайдтар Электронды оқулықтан кремний қышқылының алынуын,қасиеттерін көрсету





4. Қолдану

Мағнаны тану


1.SiO2 + ... => Si + 2CO

2.SiO2 +... => Si + 2MgO

3.Si + ... => SiO2

4.SiO2 + ... => CaSiO3

5.SiO2+... => Na2CO3 + H2O

6.SiO2 + => CaSiO3 + CO2

7.Na2SiO3+… => Na2CO3 +H2SiO3

8.Na2SiO3+ … => CaSiO3 + 2NaCl

1. O2


2. CaO

3. 2Mg


4. 2C

5. CaCO3

6. CaCl2

7. 2NaOH


8. H2CO3

Интерактивті тақтада жұмыс жүргізу


Интерактивті тақта








5. Талдау

Бекіту жұмысы



I топ. Масасы 18,25 г тұз қышқылы мен натрий силикатының артық мөлшері әрекеттескенде тұнбаға түсетін кремний қышқылының массасын және мөлшерін есепте

II топ. Массасы 30%-тік 140г кремний қышқылына массасы 32 г калий гидроксидін қосқанда түзілетін тұздың массасын табыңдар


ІІІ топ. Кремний оксидінің артық мөлшері массасы 10 кг натрий гидроксидімен әрекеттескенде 11,2 кг натрий силикаты алынды. Натрий силикатының теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы шығымын анықтаңдар.

2HCI+Na2SiO3=

H2SiO3+2NaCI

18,25-x

73-78 x=19,5г



H2SiO3+2KOH=

K2 SiO3+2H2O

m=30*140\100=

42г


ʋ(H2SiO3)=42\78=0,5моль

ʋ(KOH)=32\56=

0,5 моль

m=0,5 моль*154=77г

SiO2+2NaOH= Na2SiO3+H2O

x-10


60-122 x=4,9г

Ŋ=4,9\11,2=44%


Слайдтан көрсетіледі







6.Жинақтау Мазмұнды жүйелеу

8.Сергіту сәті


1 )…+… …+…


2)…+… …+…
3)…+… …+…

6 және 9 санын ауада жазу



1)H2O,SiH4,O2,SiO2


2)Na2SiO3,NaOH,

H2O,SiO2


3)KCI,HCI,H2SiO3↓,K2SiO3

Оқушы жүргізеді



Интерактивті тақтада орындау




4.Қорытынды

Кері байланыс парағы.

Не білдім?Нені білгім келеді?

Сұраққа жауап береді.

стикерлер.

Таразы басына жапсырады



5. Бағалау

Дескриптор арқылы

Оқушылырға берілген критерий бойынша өзін-өзі бағалауын түсіндіру.

Оқушылар дескриптор арқылы өз жұмысына және топ жұмысына баға береді.

Дескриптор. Бағалау шкаласы.
















6.Үйге тапсырма

Үйге тапсырма:

§24,25 4тапсырма 117бет



Тақтаға үй тапсырмасын жазу.

Күнделікке үй тапсырмасын жазады

Күнделік,

оқулық.



Химия пәнінен критериалды бағалау

Сыныбы:9 мқ

Тақырып:Кремний және оның маңызды қосылыстары.

Мақсаты:. Кремнийдің жай зат ретіндегі қасиеттерін,құрамын,табиғатта таралуы,қолданылуы және оның маңызды қосылыстары туралы түсінік беру

Мақсат

тары

Өлшемдері

Дескрипторлар

Нәтижесі

ОМ



Білу және түсіну

Д1

Кремний туралы мәліметтер жинақтай алады







Д2

Кремнийдің шығу тарихын,таралуын біледі







Д3

Кремнийдің,қосылыстарының химиялық қасиеттерін біледі







Д4

Оқулықтағы мәтіннен қажетті ақпаратты тауып ,

химиялық ұғымдарды дұрыс түсінеді








Д5

Периодтық жүйемен жұмыс жүргізе алады.







Қолдану

Д1


Сандық есептерге өз бетінше талдау жасай алады және есептерді шығарып

көрсете алады







Д2


Реакция теңдеуін жаза алады,теңестіреді







Сыни тұрғыдан ойлау және зерттеу

Д1


Кремний мен оның қосылыстарының қолданылатын жеріне болжам жасайды, суреттерін ұсына алады.





Д2

Химиялық қасиеттерін салыстырады









Коммуникация және рефлекция

Д1

Сабақты өз бетінше жүйелеп,қорытындылай алады








Бағалау

А критерийі




балл

Білу

Кремний және оның қосылыстарын ажырата алады

1




Периодтық жүйемен жұмыс жүргізуді біледі

1




Кремнийдің аллотропиясын басқаларымен салыстыра алады

1




В критерийі







Түсіну

Оқулықтағы мәтіннен қажетті ақпаратты табады,химиялық ұғымдарды дұрыс түсінеді.

1




Есептің шығару жолдарын ұсына алады

2

С критерийі







Қолдану

Кремний және оның қосылыстарының қасиеттерін біледі.

3



Танып білу , ұғынуға қажетті іс – әрекетті өздігінен ұйымдастыра алады

3































Д критерийі







Талдау

Жүргізілген жұмыстарға өз бетінше талдау жасай алады

Өз бетінше жұмыстың мақсатын анықтап , көрсете алады

3




Сандық есептер шығара алады

3




Е критерийі







Жинақтау

Топпен бірге жұмыс жүргізе алады

3




Сабақты өз бетінше жүйелеп , қорытындылай алады

3

Жалпы балл




24


Баллды 5 баллдық бағаға айналдыру шкаласы

Критерий бойынша балл

0-12

13-16

17-20

21-24

Критерий бойынша проценттік балл

0-50%

51-74%

75-89%

90-100%

5 баллдық жүйе бойынша баға

2

3

4

5


І топ




Аты-жөні

Білу

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Жалпы балл

1





















2





















3





















4





















5





















6





















7





















8






















ІІ топ




Аты-жөні

Білу

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Жалпы балл

1





















2





















3





















4





















5





















6





















7





















8






















ІІІ топ




Аты-жөні

Білу

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Жалпы балл

1





















2





















3





















4





















5





















6





















7





















8





















Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет