Күні: 21. 09. 16 Сынып: 6 «А» Пәні: Әдебиет. Бекітемін



Дата24.04.2017
өлшемі129,17 Kb.
#14683
Күні: 21.09.16 Сынып: 6 «А» Пәні: Әдебиет. Бекітемін:

Тақырыбы

«Алпамыс батыр» жырындағы кейіпкерлер бейнесі (2-сабақ)

Мақсаты

Жырдың мазмұнын, тақырыбы мен идеясын талдай білуге, кейіпкерлеріне мінездеме беруге, басқа батырлық жырлармен салыстыра білуге үйрету, тақырып туралы бұрыннан білетіндерін дамыту; біліп-үйренуде бір-біріне көмектесуге дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже

Жырдың мазмұны туралы білімдерін толықтырады, тақырыбы мен идеясын талдай біледі, кейіпкерлеріне мінездеме береді, басқа батырлық жырлармен салыстырады.

7 модульдің қолданылуы

«АКТ», “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Блум, СТО

Қолданылатын ресурстар

Ақ парақтар, маркерлер, бағалау парақшалары, слайд, стикер т.б

Ұйымдастыру кезеңі


Әртүрлі фигуралар арқылы топқа бөлінеді.

Оқушылардың мұндағы мақсаты фигуралар арқылы топқа бөліну.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу



Кім? Не? Қашан? Қайда? Қалай?

«Жуан, жіңішке сұрақтар»



1.Жырдың негізгі кейіпкерлерін атаңдар. Алпамыс, Гүлбаршын, Байбөрі, Ұлтан, Кейқуат, Қаракөзайым, Тайшық т.б.

2.Жиделі Байсын елінде тұратын байдың аты кім еді? Байбөрі

3. Жырдағы Ұлтанның бейнесін кім сипаттап бере алады?

4.Арада тоқсан күн өтіп, Байбөрінің көзі ұйқыға кеткен уақытта, кім аян береді. Ол не дейді? Шашты Әзіз.

5.Сарыбай неге елден көшіп кетті?

6.Жырдағы Тайшық ханның «Құрсаулы қара нар» дегені кім еді? Алпамыс батыр


7. Мыстан кемпірдің бейнесін қалай бейнелеп бере аласың?

8.Алпамыстың ерлігін қалай суреттейді?



Жырдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Түсіну

Неліктен? Не себепті?

1.Алпамыс батыр жырының эпостық жыр деп аталуы неліктен?

2.Алпамысты неліктен батыр деп атаймыз?

3.Екі байдың құдалығының бұзылу себебі неде?

4.Ұлтан не себепті Жәдігерді көкпарға тартпақшы болды?



Себебін сыни тұрғыдан ойланып жауап береді.

Қолдану

Мәтінмен, кестемен жұмыс

1-топ.Жырдағы салт-дәстүр, ырым-жоралғы атауларына сипаттама береді. Әулиеге түнеу, түс  жору, ежеғабыл салты, әмеңгерлік, мұрагерлік туралы, барымта.

2-топ.Семантикалық карта

3-топ.Екі жақты күнделік

4-топ.Әдебиет лотосы



Теріп жазады, кесте толтырады

Талдау

Венн диаграммасы

1-топ. Алпамыс батыр

2-топ. Қобыланды батыр

3-топ. Ортақ

4-топ. Толықтырады.



Салыстырады

Жинақтау

Постер

Кейіпкерлер әлемі

1-топ.Алпамыстың жаулары

2-топ.Алпамыстың достары

3-топ.Жырдағы әйелдер бейнесі

4-топ.Шұбар ат

Әр топ кейіпкерлерге сипаттама береді



Постер қорғайды

Бағалау

Қалай ойлайсың?

1.«Алпамыс батыр» жырындағы кейіпкерлерден кімге ұқсағыларың келеді?

Олардың батырлық істері сендерге қандай ой салады?

2.Қазіргі заманның батырлары деп кімдерді айтамыз?

3.Алпамыстың бейнесін жасай отырып, халық не айтпақшы болған?

4.Гүлбаршынға қарап бұрынғы қазақ әйелдері қандай болған деп ойлайсың? Қазіргі әйелдер қандай?


Сыни тұрғыдан ойла-нып жауап береді.

Үй жұмысы

«Туады ерлер ел үшін» деген тақырыпта эссе жазу

Критериалды бағалау. 6-сынып. қазақ әдебиеті

Оқушының аты-жөні:

кім? не?

қашан?


қайда?

не істеді?



Неліктен? Себебі? Не үшін? Неге?

Мәтінмен жұмыс


Салыс-тыру, талдау, анықтау.


Жинақ-тау

Қалай ойлайсың?


Қорытын-ды баға




5 ұпай -«3»

1=1 ұпай


1-2=3 ұпай

3-4=4 ұпай

5=5 ұпай


4 ұпай - «4»

1=1 ұпай


1-2=2 ұпай

3=3 ұпай


4=4 ұпай

3 ұпай – «5»

1=1 ұпай


2=2 ұпай

3=3 ұпай


3 ұпай-«2»

6 ұпай-«3»

9 ұпай-«4»

12 ұпай-«5»















































































1-топ. Жырдағы салт-дәстүр, ырым-жоралғы атауларына сипаттама береді. Әулиеге түнеу, түс  жору, ежеғабыл салты, әмеңгерлік, мұрагерлік туралы, барымта.


2-топ. Семантикалық карта


Кейіпкерлер сөзі



Тайшық хан

Қаракөз

Аналық

Кейқуат

Шашты Әзіз

Гүлбаршын

Жәдігер

Өрмек құрған кемпір

Алпамыс

«Жасымыз болса кеп қалды, Көрмедік бұдан паналық, Енді қандай қылалық?»







+



















«-Ей, бейшара, мүгедек, Жаныңызға не керек?»













+













«Сарыбай қызын бермей, кетті қашып, Несіне ойын ойнап күліп жүрсің?..»

+



















+




«Айдарлымды құл қылды,

Тұлымдымды тұл қылды...»

+

























«Әке, маған отау бер, Тігейін барып саяға»




+






















«Базары пышақ балдақ-ты, Нәсілің сенің қалмақ-ты»










+
















«Жаңа көрдім, Байсынды, Жерім деймін, жар-жар.»

























+

«Айналайын, Құдай-ау! Осы менің бегім бе?»
















+










«Ата, маған бер, Қайратымды көр»



















+







3-топ. Екі жақты күнделік

Жырдың әсер еткен тұсы

Себебі






4-топ.Әдебиет лотосы

Жырдың тақырыбы

Қазақ әдебиетінің түрі

Басты кейіпкер

Жағымды кейіпкерлер

Жағымсыз кейіпкерлер

Тәрбиелік мәні

Ерлік, батырлық, елді сыртқы жаудан қорғау, халықты, жерді сүю.

Ауыз әдебиеті.

Батырлар жыры



Алпамыс

Алпамыс, Байбөрі, Аналық, Гүлбаршын, Кейқуат, Қаракөз, Жәдігер, Шашты Әзіз, Тортай

Ұлтан, Мыстан кемпір, Тайшық хан

Батылдыққа, төзімді, шыдамды, қайратты болуға, сүйгеніне адал болуға, елін, Отанын сүюге тәрбиелейді.

6. Венн диаграммасы

«Қобыланды батыр» жыры

Ортақ

«Алпамыс батыр» жыры

Ауыз әдебиетінің түрі

Батырлық жыр

Батырдың ата-анасы бай, дәулетті, бірақ бір перзентке зар болады

Әулиені түнеп, құдайдан перзент тілейді.

Бір ұл, бір қызды болады

Тоқсан құлы бар

Қобыланды басқалардын ерекше күшті, батыр болады.

Сүйген жарын өзі таңдайды.

Тұлпары – Тайбурыл

Жауларымен айқасады, елін қорғайды

Көбікті ханның қызы Қарлыға ұнатып қалады.


Ауыз әдебиетінің түрі

Батырлық жыр

Екеуінің де ата-анасы бай, дәулетті, бірақ бір перзентке зар болады.

Әулиені түнеп, құдайдан перзент

тілейді.

Бір ұл, бір қызды болады

Екеуі де алып, батыр, күшті.

Сүйген жары бар, ақылына көркі сай.

Жүйрік тұлпары бар, қиналған сәтте құтқарады.

Жауларымен айқасады, елін қорғайды

Екеуін де өзінің жауы болған ханның қызы ұнатып қалады.

Ауыз әдебиетінің түрі

Батырлық жыр

Батырдың ата-анасы бай, дәулетті, бірақ бір перзентке зар болады

Құлтай деген немере інісі бар

Әулиені түнеп, құдайдан перзент тілейді.

Бір ұл, бір қызды болады

Алпамыс ерекше жағдайда өседі, күшті, батыр болады

Байбөрі мен Сарыбай балалары туылмай жатып құда болады.

Тұлпары – Шұбар ат

Жауларымен айқасады, елін қорғайды

Тайшық ханның қызы Қаракөз ұнатып қалады.

Алпамыстың ұлы бар.

Мұнайлы ауданы

«№3 жалпы білім беру орта мектебі» КММ-сі

Тақырыбы: «Алпамыс батыр» жырындағы



кейіпкерлер бейнесі

(Тілдер апталығындағы қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ)



Өткізетін мұғалім: Пиржанова Жадыра Нажимовна

Өтетін күні: 21.09.2016ж.

Сыныбы: 6 «а»

2016-2017 оқу жылы
Каталог: uploads -> doc -> 0e6a
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0e6a -> Зерттеу нысанындағы оқушы және сынып оқушыларының білім сапасының мониторингі
0e6a -> Сабақ тақырыбы: Қабдеш Жұмаділов «Қаздар қайтып барады»


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет