Махамбет Өтемісұлы. Өмірі мен шығармашылығы



Дата27.02.2020
өлшемі70 Kb.
#58649
түріСабақ
Айым ҚАЛДАНОВА,

Жамбыл облысы,

Талас ауданы,

Амангелді атындағы орта мектептің

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Махамбет Өтемісұлы. Өмірі мен шығармашылығы


Сабақ мақсаты:



Бүгінгі өскелең ұрпаққа ақынның өмірі мен шығармашылығын оқыта отырып, оның өлеңдерінің тақырыбын, тарихын аша отырып, ақынды жаңа қырынан таныту, өлеңдеріне талдау жасату

Күтілетін нәтиже:

  • Оқушылардың тақырып жайлы білімдері қалыптасады;

  • Тақырыпты өмірмен байланыстырып, өз сөзімен талдап, қорытындылай алады.

  • Топпен жұмыс істеу арқылы сын тұрғысынан ойлауды, шығармашылық-пен жұмыс істеуді үйренеді;

Міндеттері

1. Оқулық пен қосымша деректерді пайдалануға, өз ойларын еркін айтуға,өз пікірлерін қорғап, ақын поэзиясын насихаттап, әдеби тілмен сөйлеуге дағдыландыру.

2. Оқушыларды өз бетінше ізденуге жағдай жасай отырып, талдау жасату.

3. Ұлтжандылыққа, батылдыққа, бірлікке, туған жерін, елін сүюге баулу.





Сабақтың түрі

Жаңа сабақты меңгерту




Пәнаралық байланыс

Тарих




Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер

Интерактивті тақта. Түрлі қаламдар. Плакат




Әдістері:

ЖИГСО







Сабақ кезеңдері

Әдістер

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

(3 минут)




Шортанбай Қананайұлының өлең жолдары арқылы топқа бөлу

Топтасады.

І. «Ақыл»

ІІ. «Қайрат»

ІІІ. «Жүрек»



Үй тапсырмасын сұрау (7 минут)

«Миға шабуыл»

(Мен саған)

Өтілген тақырып бойынша сұрақтар дайындау

Оқушылар өтілген материалдар бойынша бір-біріне сұрақтар қояды

Жаңа сабақ

(30 минут)




1. Махамбет Өтемісұлының өмірі, білімі, қызметі.

2. Ақын шығармашылығы, өлеңдері.

3. Тарихи оқиғалар


Өз ойларын айтады

Мәтінмен жұмыс

(5 минут)

Топпен жұмыс

(10 минут)




І топ. «Тарланым» өлеңі.

1. Өлеңнің тақырыбын, идеясын ашу.

2. Көркемдегіш сөздерді табу.

3. Өлеңнің құрылысына талдау жасау.



ІІ топ. «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңі.

1. Өлеңнің тақырыбын, идеясын ашу.

2. Көркемдегіш сөздерді табу.

3. Өлеңнің құрылысына талдау жасау.



ІІІ топ. «Күн қайда» өлеңі.

1. Өлеңнің тақырыбын, идеясын ашу.

2. Көркемдегіш сөздерді табу.

3. Өлеңнің құрылысына талдау жасау.









Сергіту сәті

Ерлік, батырлық, туған жер туралы мақал-мәтелдер айтқызу

Оқушылар семантикалық картаны толтырады.

Кері байланыс,

Бағалау (2минут)




Парақшалар таратады

Оқушылар сабақ туралы өз ойларын жазады

Үйге тапсырма

(3 минут)




Хрестоматияда берілген ақын өлеңдерімен танысу, мәнерлеп оқуды дайындау. Қалаулары бойынша ақын өлеңдерін жаттау




Каталог: file -> 2019-01-26
file -> Астрономия Мазмұны
file -> 1 фантастика жанрыныњ типологиясы
file -> Қазақстан тарихы 5 сынып. 2013-2014 оқу жылы
file -> Расул гамзатов
file -> Жамбыл атындағы республикалық жасөспірімдер кітапханасы Қазақстан ақын – жазушылары ХХ ғасырда
file -> «№ мектеп-лицей» мемлекеттік мекемесі Күнтізбелік- тақырыптық жоспар
file -> Ермұхан Бекмахановқа Сыздайды жаным, мұздайды қаным, жан аға!
file -> Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, жергілікті атқарушы органдар көрсететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы
2019-01-26 -> Тамыр Назгүл сыдықбаева


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет