Муслимова Жанылкан Бердикожаевна Ашық сабақ



бет1/9
Дата21.04.2017
өлшемі1,39 Mb.
#14456
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Мереке орта мектебі

Қосжарнақтылар класындағы өсімдіктерге жалпы шолу.



Химия-биология пәнінің мұғалімі , І санатты


Муслимова Жанылкан Бердикожаевна

Ашық сабақ

Химия-биологиядан сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстар жоспарлары

Мерзімі:

Сыныбы: 7

Пәні: биология

Сабақтың тақырыбы: §28. Қосжарнақтылар класындағы өсімдіктерге

жалпы шолу.



Сабақтың мақсаттары:

1. Білімділік мақсаты: Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін

қорытындылап, нақтылау мақсатында тапсырмалар

мен тест жұмыстарын алу арқылы қосжарнақты

өсімдіктер (көкнәр, алабота, орамжапырақ, асқабақ,

раушангүлділер, бұршақ тұқымдастар,

құлқайыргүлділер, күрделігүлділер және алқа)

тұқымдастарының тіршілігімен танысып, қоршаған

ортадағы маңыздылығы жайында білім

деңгейлерін анықтау.

2. Дамытушылық мақсаты: Қосжарнақтылар класындағы өсімдіктер

түрлерін оқушылар білім сапаларына сәйкес

ерекшеліктерін, гүлдерінің формуласы мен

диаграммасы, жемістері, тұқымдары,

гүлшоғырларының орналасуы, олардың бір-

бірімен салыстыра айтуына байланысты пәнге

деген қызығушылықтарын арттыру, ойлау

қабілеттері мен білімдерін дамыту.



3. Тәрбиелік мақсаты: Қошаған орта мен табиғатты аялауға, өсімдіктер мен

жануарларды қорғауға, салауатты өмір салтын ұстануға

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Қорытындылау сабақ

Сабақтың әдісі: репродуктивті, түсіндірмелі – иллюстративті,

проблемалық оқыту, интерактивті тақтамен жұмыс,

сұрақ – жауап, өзіндік ізденіс, қорытынды шығару,

интерактивті, көз елес, сәйкестік тест, салыстыру кестесі,

тест жұмысы.

Көрнекіліктері: интерактивті тақта, макет (алма, алмұрт), шикі картоп, стакан, су, тұз, тағамдық мак (көкнәр), «Биология» плакаттар.

Пән аралық байланыс: география, экология, химия

Ұйымдастыру кезеңі



Сабақ кезеңдері:

І. Ой толғау

ІІ. Өзіндік жұмыс

ІІІ. Жеке оқушыларға бағытталған сұрақтар (проблемалық, логикалық)

ІY. Интерактивті тактадағы тапсырмаларды орындау

Y. Тест тапсырмасы



І. Ой толғау.

1. Оқушылардың дүниетанымдарын ашу үшін нақты ой тастау. (флипчарт 1)

Өмірдің өкінбейтін бар айласы,

Ол айла - қиянатсыз ой тазасы.

Мейірім, ынсап, әділет, адал еңбек,

Таза жүрек, тату дос - сол шарасы.

(Шәкәрім Құдайбердиев)

Бұл адамның жеке ерекшелігі. Өсімдіктердің табиғаттағы (ғаламшардағы) орны мен маңызы.



ІІ. Өзіндік жұмыс

Таратпа материалдар (1-4 тапсырма) (флипчарт 5-8)

Оқушылардың жалпы алған білімдерін анықтау. (Тексеріліп бағасы журналға қойылады.)



1. Төменде берілген белгіге сәйкес, өсімдіктің әр түріне сандық және әріптік белгілеуді қолданып, кестені толтырыңыз (флипчарт-5)

Өсімдік түрі

тұқымдасы

Гүл формуласы

жемісі

өмірлік қалпы

Шаруашылық маңызы

итмұрын

R

7

8

A

J

Бұршақ тұқымдас

Т

8

6

Д

D. N. Ж, Н

мақта

S

6

2

A,Д

H

Асқабақ

L

3

4

A

D. N. Ж, Н

Жабайы шомыр

W

1

1

A

Z

Жабайы көкнәр

P

2

2

А

U

алхоры

R

5

7

С

Н

Ақ алабота

F

4

5

А

J

Қызанақ

И

10

10

А

Н

Сәлбен

С

9

11

А

И, Ж

Бақбақ

А

11

9

А




Белгілері:

І. Тұқымдастары: ІІ. Гүл формуласы ІІІ. Жемісі

R – раушангүлділер 1. ­Т2+2К4А2+4 Ж (2) 1. бұршаққын

F – алабота 2. Т2К­2+2А∞Ж∞. 2. қауашақ

W – шаршыгүлділер 3. Т(5)К(5)­А(2)+(2)+1Ж0 3. дәнек

P – көкнәр 4. Т4А4Ж1 4. қабақ

L – асқабақ 5. Т(5)КА ­20 Ж1 5. құрғақ

T – Бұршақтұқымдастар 6. Т3+(5)К5А()Ж() 6. бұршаққап

S – құлқайыргүлділер 7. Т(5)КА ∞Ж∞ 7. жидек

И- алқа тұқымдастар 8. Т(5) К3+(2) А(9)+1Ж1 8. көп жаңғақшалы

С – ерінгүлділер 9. Т­(5)К(2+3)­А2Ж(2) 9. айдарлы, айдарсыз тұқымша

А – күрделігүлділер 10. Т(5)К (5)А5Ж(2) 10.жидек

11. Т0К(5)­А(5)Ж(2) 11. жаңғақша



ІY. Өмірлік қалпы Y. Шаруашылық маңызы

А – шөптер Z – көкөністік

В – бұталар D - мал азықтық

С – ағаштар J – арамшөп

Д – шала бұталы H - азықтық

Е - N – сәндік

Ж – дәрілік

U - улы


2. Гүлдің диаграммасын талдап, формуласын жазыңдар. (флипчарт-6)



3. Төмендегі берілген гүлдердің формуласын жазыңдар. (флипчарт-7)

1. Мақта гүлінің формуласы

Дұрысгүл, қосжынысты тостағанша жапырақшасы 8 оның 3 бірікпеген, ал 5 біріккен екі шеңбер құрып орналасады, күлте жапырақшасы 5 , аталығы шексіз біріккен, аналығы шексіз біріккен.

2. Картоп гүлінің формуласы

Дұрысгүл, қосжынысты, тостағанша мен күлте жапырақшасы 5 біріккен, аталығы 5, аналығы біріккен 2 жеміс жапырақшасынан тұрады.

3. Итмұрын гүлінің формуласы

Дұрысгүл, қосжынысты, тостағанша мен күлте жапырақшасы 5, аталық пен аналығы көп (шексіз)

4. Төменде берілген қосжарнақты өсімдіктің:

Бірнеше өсімдік түрлері беріледі. (флипчарт-8)



- тұқымдасы

- түрі


- жемісі

- формуласы





Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет