ОҚО,Сайрам ауданы №41 М. Оразалиев атындағы жалпы орта мектебі математика пәні мұғалімі Сартбаев Нұрғали



бет1/2
Дата18.05.2017
өлшемі161,81 Kb.
#16293
  1   2
ОҚО,Сайрам ауданы

41 М.Оразалиев атындағы жалпы орта мектебі



математика пәні мұғалімі

Сартбаев Нұрғали


8 сынып

Геометрия Қысқа мерзімді сабақ жоспары




Тақырыбы: Тіктөртбұрыш оның қасиеті мен белгілері

Мақсат:




Жаңа білім

Тіктөртбұрыштың биіктіктері арқылы оның периметрін табады. Тіктөртбұрыштың қабырғаларының айырмасын және периметрін қолдана отырып, оның қабырғаларын анықтайды. Тіктөртбұрыштың қабырғаларының айырмасын және қабырғаларының қатынасын қолдана отырып, оның қабырғаларын есептейді.

Жаңа түсінік

Барлық тіктөртбұрыш параллелограмм екенін түсінеді.




Қолданым әрекеті

Тіктөртбұрышты берілген элементтері арқылы салуда, оның анықтамасын қолданады.

Талдау әрекеті

Тікбұрыштың анықтамасын қолдана отырып, ABCD тіктөртбұрышындағы DBC бұрышын талдайды.

Шығармашы-лық әрекет

Тіктөртбұрыштың бір белгісін дәлелдейді.




Бағамдау әрекеті

Параллелограмм мен тіктөртбұрыштың байланысын түсінеді. Тіктөртбұрыштың қасиеттері мен белгілерін ұғынады.

Сабақ құрылымы:




І. Ақпарат алмасу (14 мин.).

ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.).

ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (16 мин.).

ІV. Шығармашылық қалыптастыру (8 мин.).

V. Бағамдау-бағалау (3 мин.).

Сабақ типі: фронтальді, топтық

Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік.

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:




Оқушыға жол сілтеу, кей кездері көмектесу және оқушының индивидуалдылық қасиеттерін дамыту.

Негізгі ұғымдар мен терминдер:

Тіктөртбұрыш, параллелограмм, диагональ.



Оқушыда дағды қалыптастыру:




Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмысының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау.




Оқушы жетістігін бағалау: Оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады.

Үй тапсырмасы:

  1. ABCD тіктөртбұрышы берілген. AB – BC = 3 см, P = 14 см. Қабырғаларын табыңыз

  2. ABCD тіктөртбұрышы берілген. AB = 2BC. P = 12 см. Қабырғаларын табыңыз

  3. Тіктөртбұрыштың “Егер төртбұрыштың үш бұрышы тік болса, онда ол фигура тіктөртбұрыш” деген белгісін дәлелдеңіз.


Тақырып жоспары:

1. Тіктөртбұрыштың анықтамасы және биіктігі

2. Тіктөртбұрыш пен параллелограмның ұқсастығы

3. Тіктөртбұрыштың диагональдары жайлы теорема



4. Тіктөртбұрыштың белгілері

Слайдтар:

1 – слайд (титул)




2 – слайд Сабақтың мақсаты




3 – слайд Тақырып жоспары




4 – слайд Тіктөртбұрыштың анықтамасы

Барлық бұрыштары тік болатын төртбұрыш тіктөртбұрыш деп аталады






5 – слайд Тіктөртбұрыштың биіктігі






6 – слайд Тіктөртбұрыш және параллелограмм

Тіктөртбұрыштың сыртқы және ішкі бұрыштары тең.



Яғни, тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары бір-біріне параллель.Осыдан, тіктөртбұрыш параллелограмның дербес жағдайы. Сол үшін тіктөртбұрышта параллелограмның қасиеттері сақталады.

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет