Пәні: Тіл дамыту Тақырыбы: Мамандықтың бәрі жақсы Мақсаты



Дата27.12.2016
өлшемі47,72 Kb.
#5962
Пәні:Тіл дамыту

Тақырыбы:Мамандықтың бәрі жақсы

Мақсаты:Балалардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, болашақ мамандыққа байланысты

ұғымын тереңдетіп, қызығушылықтарын арттыру, еңбекке деген қызығушылықтарын

ояту, үлкендердің еңбегін бағалауға тәрбиелеу. Көлік, мамандық туралы білімдерін

тиянақтау.Сурет бойынша әңгіме құрастыруға, мақал-мәтел айтып, жұмбақ шешу

арқылы толық сөйлеуге баулып, сөздік қорларын дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, баяндау, талдау, сәйкестік тесті, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, ойынға қажет құралдар, көлік, мамандық түрлері.

Сабақтың барысы:



Бөлімі

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық -қозғаушылық

Шаттық шеңбері:

Достар бірге жүреміз,

Бірге ойнаймыз, күлеміз.

Бірге балық аулаймыз,

Міне, біздер қандаймыз!

Орман, көлге, шыңға біз,

Саяхатқа шығамыз.

Бөлінбейді іргеміз,

Әрқашан да біргеміз!

Әрқашан тілектес,

Досыңа көмектес!

-Балалар, қазір бізде қандай сабақ ?



Дөңгелене тұрып Е.Өтетілеуұлының «Достармен бірге» өлеңін қимыл-қозғалыспен орындайды.




  • Тіл дамыту сабағы.

Ұйымдастырушылық- ізденушілік

-Балалар, мына суреттерде кімдердің және нелердің суреттерін көріп отырсыңдар?

-Олар не істейді ?


-Яғни, халыққа қызмет етеді. Оларды біз мамандық иелері дейміз. Тағы да қандай мамандық иелерін білесіңдер ?

- Сендердің ата-аналарың қандай мамандық иелері екенін білесіңдер ма?

-Мына суреттерге қарап, мамандық иелерін атап, қандай қызмет атқаратындарын айтып беріңдерші ?



Сергіту сәті:

Қане, кімнің бойы ұзын ?

Паравозы ол пойыздың.

Қатар-қатар тұрайық,

Пойызды біз құрайық.

Ал, паравоз баста алға,

Бәрімізді басқар да.

Пыш – пыш, пыш-пыш, біз кеттік,

Жүрісті тым үдеттік.

Гу-гу, гу-гу, гуілде,

Қалып қойма, бірің де.

Пыш – пыш, пыш-пыш, біз кеттік,

Жүрісті тым үдеттік.

Ал, паравоз тоқтайық, пыш.



Жұмбақ шешіп көрейік

1.Бір керуен жүреді екен қатар түйе,

Аузынан жалын шығар будақ күйе.

-Ал, балалар, пойызды кім айдайды ?


2.Сымға асылып,

Жүр асығып.

-Троллейбусты кім жүргізеді ?

3. Құстан аумайды,

Көкте зулайды.

-Ұшақты кім жүргізеді ?

-Көліктің тағы қандай түрлерін білесіңдер ?

-Енді мына аспазшы, ұста, тігінші туралы кім өлеңдер біледі екен ?



Дидактикалық ойын: «Кімге не керек ?»

Балалар мұғалім, дәрігер, құрлысшы, спортшыға қажет құралдарды тауып қоюы керек. Балаларды тапқырлыққа үйрету.

-Дәптермен жұмыс.

Дәптерде берілген мамандық иелеріне қажетті заттарды тауып, сәйкестендіреді.




-Аспазшы, мұғалім, құрлысшы, жүргізуші
-Тамақ пісіреді, сабақ береді, үй салады, көлікті жүргізеді.

-Балалардың жауаптары тыңдалады.

-Балалардың жауаптары тыңдалады.
-Егінші, дирменші, сатушы, кітапханашы, есепші, әнші, биші жайында әңгіме құрастырады.
-Балалар Ж.Смақовтың «Паравоз» әнін бірге қимыл-қозғалыспен орындайды.


  • Пойыз

  • Машинист



  • Троллейбус

-жүргізуші
-ұшақ

- ұшқыш.


-Балалардың жауаптары тыңдалады.

-Балалардың өлеңдері тыңдалады.





  • «Кімге не керек?» дидактикалық ойынын ойнайды.

Дәптерден сәкестік тестін орындайды.



Рефлексивтік - түзетушілік

Д/о : «Кім болам ?»

Балалар болашақта кім болғыларың келеді, сол мамандықты алып, әңгімелеп беріңдер.

-Өте жақсы балалар. Осындай әр түрлі мамандыққа жету үшін алдымен білім алып, көп нәрсені үйрену керек.Осындай жұмыстарды кімдер жасайды ?

-Иә, біз олардың еңбегін бағалап, құрмет тұтуымыз керек екен.

-Ендеше еңбек туралы кім мақал-мәтел біледі.

-Сонымен балалар, мамандық иесі болу үшін қандай болуымыз керек екен ?

-Дені сау, білімді, еңбекқор болу керек.Еңбек етпеген адамдар жалқау, енжар адамдар.

Балаларды бағалау.

-Балаларды сабаққа қатысу ерекшеліктеріне қарай бағалап, мақтап, мадақтаймын.



-Слайдта берілген мамандық иелерін алып, әңгімелейді.


  • Үлкен аға, апалар, әке-шешелер.

-Балалар мақал – мәтелдер айтады.

-Балалардың жауаптары тыңдалады.

-Сабаққа қатысқандары үшін бағаларын алады.





Күтілетін нәтиже:
Біледі:мамандық иелерінің атауларын, атқаратын қызметін.

Игереді:жұмбақтарды шешіп, өлеңдерді жатқа айтып, мақал-мәтелді айтуды.

Меңгереді:сурет бойынша әңгіме құрастыр, сөздік қорларын молайтуды, ойын анық, нақты жеткізуді.

Каталог: uploads -> doc -> 11b1
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
11b1 -> Басшы уақытын тиімді жоспарлау. Тайм-менеджмент


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет