Сабақ : қазақ әдебиеті Мектеп: Павлодар қаласының №23 жоббм күні: Мұғалімнің есімі: Г. К. Нұрмұқанова



Дата21.07.2017
өлшемі81,59 Kb.
#21346
түріСабақ
Сабақ жоспары:

Сабақ : қазақ әдебиеті

Мектеп: Павлодар қаласының №23 ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Г.К.Нұрмұқанова

Сынып : 9- сынып

Қатысқандар саны -

Қатыспағандар саны -

Сабақтың негізделген оқу мақсаты ( мақсаттары)

45 минут аясында оқушылардың Орхон ескерткіштері топтық жұмыс арқылы алған білімдерін тәжірибеде қолдану

Сабақ мақсаттары / күтілетін нәтиже

Барлық оқушылар ( С деңгейіндегі): мәтін ішінен керекті мәліметті ықшамдап таба алады

Оқушылардың басым бөлігі (В д): өз ойын жинақтай біледі, бірлескен жұмыс арқылымәтінді қатыстырып постер құрастыра алады

Кейбір оқушылар( А): Постерді қорғап, жаңа ақпараттың керектісінала алады, кері байланысқа түсе алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар не істей алады?

Бірлесіп білім ала алады

Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:




Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Сөз тіркестері

Жазылым бойынша ұсыныстар

Ілік септік пен тәуелдік жалғау

Алдыңғы оқу

байланыстыру

Жоспар




Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

( төменде жоспарланған жаттығулармен жазыңыз)



Ресурстар: оқулық, үлестірмелі карточка, интербелсенді тақта, деңгейлік тапсырмалар

Кіріспе (7 минут)

1.Амандасу

Бір- бірімен амандасады.(бір- бірімен қарым-қатынасқа түсу үшін)

2.Ұйымдастыру

Психалогиялық ахуал туғызу.



Қайырлы күн, достым!(амандасады)

Сен қалайсың?

(иықтарын қағады)

Қайда болдың? (құлақтарынан сипайды)

Мен сені сағындым (қолдарын жүректеріне қояды)

Жақсы болды (құшақтайды)

3.Топқа бөлу. (геом.фигуралар арқылы)

Интерактивтік ойын

Топқа бөлу ( қызыл, жасыл, сары түстері арқылы)

Табыс критериилерін анықтау


Түрлі-түсті қағаздар арқылы

интербелсенді тақта


оқушылар өздері анықтайды

Ортасы (20 мин)

Негізгі бөлім

Сабақтың тақырыбын анықтау

1.Интербелсенді тақтада тапсырма.

Берілген әріптерден сөз жасаңдар

х о н р о,

кретсешкітетр



(берілген сөздерді құрастыру арқылы сабақтың тақырыбы анықталды) Орхон ескерткіштері

1-топ 2-топ



  • Алдымен үйге берілген сұрақтарға оқушылардың жауаптары тыңдалады. 

  • Постер құрастырады

2.Сұрақ. Құрастырған постерден не байқадыңдар?

3.Қандай тұжырым шығарасыңдар?

Топта орындайды.

Үйге берілген тапсырма бойынша, оқушыларға көне жазба ескерткіштер жай-лы қосымша мәлімет жинау, белгілі бір сұрақтар бойынша мәлімет жинау. 
Ғылыми-конференция сабағына көне түркі жазба ескерткіштерін алғаш кездес-тірген кісілер мен тұңғыш оқылу кілтін тауып, оның сырын ашқан турколог ғалымдар мен зерттеушілер, әдебиеттанушылар келіп отыр. Конференцияға келген оқушылар мен (9-сынып) таныстырады. 
4.деңгейлік тапсырма

3 деңгейдегі балаларға мәтін берілді

1)АВС деңгейіне мәтіннен негізгі ойды тауып алу

2) АВ сөйлем құрастырады

3) А деңгейіндегі оқушыларға:

мәтін бойынша постер салады, қорғайды



Интербелсенді тақта

Үлестірмелі парақшылар

Мәтін


Аяқталуы (15 мин)

Рефлексия

Сайыс «Көне түркі жазуларының білгірі»



Үйге тапсырма: 
Реферат жазу, сөзжұмбақ құрастыру.

қатысып,

+ ұпайларын қояды



Бағалау

Стикер арқылы бағалау

стикер

Сұрақтарға жауап беру

1. Орхон – Енисей жазба ескерткіштерінің табылған жерлері. 
2. Ежелгі дәуір әдебиетіне жататын ескерткіштер, шығармаларды ата. 
3. Көне түркі әдебиеті неше әріптен тұрады? 
4. Оларды ашқан тапқан кісілер кімдер? 
5. Орхон жырларының негізгі ойы. 
6. Құлыптастағы жазулар қалай аталады? 
7. Күлтегін жырының батырлар жырына ұқсастығы. 
8. Ескерткіштерде суреттелетін, баяндалатын оқиғалар не туралы?

Сұрақтарға жауап беру

1. Орхон – Енисей жазба ескерткіштерінің табылған жерлері. 
2. Ежелгі дәуір әдебиетіне жататын ескерткіштер, шығармаларды ата. 
3. Көне түркі әдебиеті неше әріптен тұрады? 
4. Оларды ашқан тапқан кісілер кімдер? 
5. Орхон жырларының негізгі ойы. 
6. Құлыптастағы жазулар қалай аталады? 
7. Күлтегін жырының батырлар жырына ұқсастығы. 
8. Ескерткіштерде суреттелетін, баяндалатын оқиғалар не туралы?

Сұрақтарға жауап беру

1. Орхон – Енисей жазба ескерткіштерінің табылған жерлері. 
2. Ежелгі дәуір әдебиетіне жататын ескерткіштер, шығармаларды ата. 
3. Көне түркі әдебиеті неше әріптен тұрады? 
4. Оларды ашқан тапқан кісілер кімдер? 
5. Орхон жырларының негізгі ойы. 
6. Құлыптастағы жазулар қалай аталады? 
7. Күлтегін жырының батырлар жырына ұқсастығы. 
8. Ескерткіштерде суреттелетін, баяндалатын оқиғалар не туралы?

Сұрақтарға жауап беру

1. Орхон – Енисей жазба ескерткіштерінің табылған жерлері. 
2. Ежелгі дәуір әдебиетіне жататын ескерткіштер, шығармаларды ата. 
3. Көне түркі әдебиеті неше әріптен тұрады? 
4. Оларды ашқан тапқан кісілер кімдер? 
5. Орхон жырларының негізгі ойы. 
6. Құлыптастағы жазулар қалай аталады? 
7. Күлтегін жырының батырлар жырына ұқсастығы. 
8. Ескерткіштерде суреттелетін, баяндалатын оқиғалар не туралы?

Жауаптары:



а) Бұл ескерткіштер Орхон – Енисей өздерінің (қазіргі Моңғол жері) бойынан табылған. Қазақстан жерінен табылған ескерткіштердің ең көлемдісі – Талас ескерткіштері. 


б) Оларды алғаш тапқандар: швед офицері Иоганн және орыс ғалымы Н.М.Ядринцев. (XVIII-XIXғ.ғ.). 


в) Ежелгі дәуір әдебиетіне жататын ескерткіштер, шығармалар аз емес. Олардың алғашқыларының негізгілері деп түркі ру-тайпаларына ортақ Орхон ескерткіштерін (VII ғ.), «Қорқыт ата кітабынан» (VIIІ ғ.) және Оғыз-наманы (ІХғ.) атаймыз. 


г) Көне түркі әліпбиі 35 әріптен тұрады, ол оңнан солға қарай оқылады. 


д) Орхон жырларының негізгі ойы-елдің тәуелсіздігін, береке-бірлігін сақтау. 
Дәл осы жерде 
Тауғаш халқымен табыстым. 
Алтынды, күмісті дақылды, жібекті 
Соншама шексіз беріп жатқан – 
Тауғаш халқының сөзі тәтті, бұйымы асыл еді. 
Олар тәтті сөз, асыл қазынасын беріп
Басқа халықты өзіне соншама жақындатар еді. 
Бірақ ақылды кісілерді, батыл кісілерді тауғаштар қозғай алған жоқ. Егер олар алданса, онда руы, халқы тұқымына дейін қалмас еді. 
Түркі халқы қырылдың, 
Түркі халқы жойылдың! 
Бұл үзіндіден жырдың түпкі мұраты, ел бірлігі мен оның бақытты өмірін аңсау екені аңғарылады. 


е) Құлыптастағы жазулар руына жазулары деп аталады. 


ж) Олардың тақырыптары да, көтеретін мәселелері де, кейіпкерлерді бейнелеу тәсілдері де көркем сөздерді қолдануы да бір-біріне жақын әрі ұқсас. 
Мысалы «Күлтегіннің» 
Бек ұлдары құл болды
Пәк қыздары күң болды, - деген жолдарына ұқсас сөздер «Қобыланды батыр» жырында кездеседі. 
«Айдарлысын құл қылды, 
Тұлымдысын тұл қылды. 


д) Құлыптастарда сол кездегі іргелі мемлекет – Түркі қағанатының түрлі ру-тайпаларға жасаған соғыс жорықтары, хандар, бектер, тектілер туралы баяндалады. 
Каталог: files -> content
content -> «Үздік шаңғышы» «Жаңа жылдық шаңғыға»
content -> Сабақтың тақырыбы: 1867-1868 жылдардағы реформа Сабақтың мақсаты
content -> Оқу-тәрбие жұмысының жоспары 2016-2017оқу жылы
content -> Пәні: Қазақ әдебиеті. 8 «Қ» Тақырыбы: Қабдеш Жұмаділов «Қаздар қайтып барады»
content -> Анализ работы средней общеобразовательной школы №14 г. Павлодара за 2015 2016 учебный год
content -> Сабақ барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Алты топқа бөлініп отыру. Психологиялық дайындық. 1минут
content -> Сабақтың мақсаты: Оқушылардың өз мектебі туралы білімдерін тереңдету
content -> Оқу жылына «№21 жалпы орта білім беру мектебі»
content -> Сабақтың мақсаты: а дк-мен, оның негізгі блоктарымен және олардың міндеттерімен танысу
content -> Сабақ жоспары Сбақтың тақырыбы


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет