Сабақ. 11-сынып Бата. Дастарқан батасы. Мақсаты: Білімділік. Білімді қалыптастыру, пән бойынша білім-білік дағдыларын



Дата30.01.2017
өлшемі47,6 Kb.
#8336
түріСабақ
Ашық сабақ.

11-сынып Бата. Дастарқан батасы.
Мақсаты:

  1. Білімділік. Білімді қалыптастыру, пән бойынша білім-білік дағдыларын қалыптастыру,оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін бағалау.(формирование знаний, умения и навыков специальных по предмету, контроль знаний )

  2. Дамытушылық. Еріктілікті дамыту, қабілеттілік пен белсенділік, танымдық қиыншылықты жеңуге тырысу.(развивать волю, стремление и умения преодолевать познавательные затруднения)

  3. Тәрбиелік.Қазақ халқының салт-дәстүрлерін білуге, сақтауға, құрметтеуге үйрету.


Сабақ типі: Аралас сабақ

Сабақ көрнекілігі: үлестірмелі кестелер, оқулық, интерактивті тақта,

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар, Синквейн әдісі(5 жол тұжырымдамасы),

Сабақтың ұраны: «Кең дүние тарылса да, қазағымның дастарқаны тарылмасын!»

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, қазақ тарихы.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

уақыт

1. Ұйымдастыру

Сәлемдесу . Сабақ мақсатымен таныстыру.Бүгінгі сабақта біз қазақтың салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын білуге, сақтауға, құрметтеуге үйренеміз. Бұрынғы алған мәліметтерімізді жинақтап, білгенімізді, сөйлеу, жазу, ойлау әрекеттерімізді жетілдіріп, көрсетуге тырысамыз.




1 мин

2. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білім-білік дағдыларын тексеру

Қазақ дастарқаны. Қазақ халқы өте қонақжай халық.. Қонақ келсе, ол дастарқанға барлыгын қояды, сыйлап күтеді. Қасына өнерлі адамдарды шақырып, көңілдерін көтереді.

Интерактивті тақтамен жұмыс.

А)Ұлттық тағамдар.

1 Қандай ұлттық тағамдарды білесің?

2. Оның ішінде ет тағамдары?

3. Сиыр сүтінен жасалатын сусын?

4. Бие сүтінен жасалатын сусын?

5. Түйе сүтінен жасалатын сусын?

6. Қазақтар жорықта, жолда не пісіреді?

7. Ұзақ сақталатын сүт тағамы?

8. Дертке шипа, денеге күш не?
Ә)Деңгейлік тапсырмаларды орындау.
Б)Сергіту сәті.

Кәнеки, тұрып денемізді жаттықтырайық.

Басымызды он жаққа бұрып, көршімізге қарайық.

Басымызды сол жаққа бұрып, сол жақ көршімізге қарайық.

Төмен қарап, он құлақпен еденнің астында не болатынын тыңдайық.

Сол құлақпен тыңдайық.

Аспанға қарап, ұшып бара жатқан құстарға қарайық.

Басымызды иіп, аяк киіміміздің ұшына, тазалығына қарайық.

Қолымызды көтеріп ұшып бара жатқан құстарға сәлем айтайық.
В) Тамақ жегенде төмендегілерге абай болу керек.

Қазақ дастарқаны өте бай. Ол сүттен, еттен жасалатын тағамдар.Мысалы: бесбармақ, қуырдақ, бауырсақ, қазы-қарта, жал-жая. Сүт тағамдары: айран, ірімшік, құрт. Сусын тағамдары: қымыз,шұбат, көже, тары көже, бидай көже, күріш көже, т.б. Тамақ ішіп болған соң, сыйлы, қадірлі, жасы үлкен адам бата береді, ас қайырады.





1) Интерактивті тақтадағы суреттермен танысу.
А) Қойылған сұрақтарға жауап береді.Жұптық жұмыс.

Ә) дәптерге жеке орындайды


Б) Бірлесіп жасайды.

В) Хормен (бірлесіп) оқиды.

1. Тамақтың тазалығына қарау керек.

2. Тамақтың алдында қолды жуу керек.

3. Тамақты асықпай жеу керек.

4.Тамақты көп шайнау керек.

5. Ыстық тамақты суытып жеу керек.



6. Тамақтан кейін қолды және ауызды шаю керек.


15 минут

3 Жаңа тақырыпты баяндау.

Сонымен бата дегеніміз не? Батаның қандай түрлері болады?

Ғасырдан-ғасырға ұласып, бізге жеткен асыл қазына- ауыз әдебиетінің арналы бір саласы. Батаны халқымыз киелі тілеу деп бағалайды. Оған дәлел: « Бата-сөздің анасы», « Атаңнан бота қалмасын, бата қалсын», «Ботаның құны бір-ақ жұт, бата- балаға мәңгі құт», «Баталы ер арымас, батасыз ер жарымас».Бата түрлері:

Ұлыстың ұлы күні берілетін баталар, сапарға бата, дастарқан батасы, соғым батасы, тұсау кесер бата, әскерге баратын жастарға,туған күнге бата, қыз балаға бата, ұл балаға бата, жас жұбайларға бата, ұзатқан қызға бата.

Бата- біреуге тілек ретінде айтылатын сөз.





4. Өтілген тақырыпты бекіту

Үлестірмелі кестелерден бата түрін анықтау.

Жеке жұмыс




5. Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасын беру.

Сонымен бата туралы не білдіңдер, қандай жаңа ақпарат алдыңдар, неге үйрендіңдер?

INSERT –таблицасын толтырады






«Қазақтың ұлттық тағамдары» модулі.

  1. деңгей

  1. Қымыз неден жасалады?

  2. Етістіктің өткен шағындағы сөздердің астын сыз( күлдіңіз, бара жатырсыз, сыздым)

  3. Қазақтың нан тағамдарын ата.

  4. Қазы, қарта, шұжық, бесбармақ қандай тағамдарға жатады?



  1. деңгей

  1. Қуырдақты неден жасайды және оның жасалу жолы қандай?

  2. Сүт тағамдарын ата. Ірімшікті неден жасайды?

  3. Баяндауыш сөйлемде қайда жазылады?

  4. Бауырсақ дастарқанның қандай асы?



  1. деңгей.

1.Қымызды неден жасайды,қалай?

2. «Мен кітапханадан кітап сатып алдым». Осы сөйлем қай шақта тұр, етістікті талда.

3. Қуырдақ қандай тағамға жатады?

4. Келер шақта сөйлем құрастыр.
Каталог: ld
ld -> Шпаргалка на казахском языке по истории Казахстана 100 м қашықтыққа ұшатын, орақ тәрәздә құрал-бумеранг
ld -> Қош келдіңіздер!
ld -> Қазақ әдебиет пәніне тест сұрақтары
ld -> Сабақ: ана тілі Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Әліпенің атасы»
ld -> Қазақстан тарихы бойынша Ұбт шпаргалкалары а а. Иманов көтерiлiс отрядтарын қаруландыру үшiн – қару-жарақ шығаруды ұйымдастырды
ld -> Ақтқбе облысы Байғанин ауданы №3 Қарауылкелді орта мектебі
ld -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен" Мұғалімі: 3 "
ld -> Әнші- ақындар шығармашылығы
ld -> Есмағамбет Ысмайлов Баласы Қожағұлдың Біржан салмын, Адамға зияным жоқ жүрген жанмын
ld -> Өмірбаяны Хронология Қорытынды пайдаланған әдебиеттер


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет