Сабақ 12 жылдық мектеп талаптары



Дата17.02.2017
өлшемі8,85 Kb.
#9593

Жеке тұлғаға бағытталған сабақ

  • 12 жылдық мектеп талаптары

Оқушының субъект ретіндегі өмірлік тәжірибесін үнемі назарда ұстау, сол тәжірибеге сүйену;

  • Жеке тұлғаға бағытталған сабақ
  • Оқушының субъект ретіндегі өмірлік тәжірибесін үнемі назарда ұстау, сол тәжірибеге сүйену;
  • Оқушыға деген құрмет, ізгі қатынас, әр оқушының ерекше болмысын, тұлғалық қасиеттерін мойындау;
  • Оқушылардың тұлғалық ерекшеліктері ашылатын, қасиеттері қалыптасатын оқыту процесі.

Білімділік: оқушыларды білім,білік, дағды жүйесімен қаруландыру;

  • Сабақтың үш мақсаты
  • Білімділік: оқушыларды білім,білік, дағды жүйесімен қаруландыру;
  • Тәрбиелік: оқушылардың ғылыми дүниетанымын, тұлғаның адамгершілік қасиеттерін, көзқарастары мен сенімін қалыптастыру;
  • Дамытушылық: оқыту кезінде оқушылардың танымдық қабілеттерін, жігерін, көңіл-күйін, тілі,жадысы, ынтасы, қиялы мен қабылдауы сияқты танымдық қабілеттерін дамыту.

Ұйымдастырушылық --- сабақ бойы сыныпты ұйымдастыру, оқушылардың сабаққа дайындығы, тәртіп;

  • Негізгі компоненттер
  • Ұйымдастырушылық --- сабақ бойы сыныпты ұйымдастыру, оқушылардың сабаққа дайындығы, тәртіп;
  • Мақсаттылық --- оқушылар алдына сабақ мақсаты мен оның жеке кезеңдерінің мақсатын қою;
  • Коммуникативтілік --- мұғалімнің сыныппен қарым-қатынас деңгейі;
  • Ынталандырушылық --- оқылатын оқу материалының берілген тақырып , жалпы курс бойынша маңыздылығын анықтау;
  • Мазмұндық --- оқылатын, бекітілетін, қайталанатын, өзіндік жұмыстар, т.с.с. материалдары таңдау;
  • Технологиялық --- сабақ типіне, берілген тақырыпқа, сыныпқа арнап тиімді оқыту түрін, әдісі мен тәсілдерін таңдау; *Бақылау-бағалаушылық --- сабақтағы оқушы іс-әрекетін бағалауда белсенділікке ынталандыру, танымдық қызығушылығын дамыту үшін пайдалану, қолдану;
  • Аналитикалық (талдау)--- сабақты қорытындылау, оқушы іс-әрекетті талдау, ұйымдастыру бойынша өз әрекетінің нәтижесін талдау.

Сабаққа дайындық барысындағы мұғалім әрекетінің алгоритмі:

  • Мұғалімнің сабаққа дайындалуы
  • Сабаққа дайындық барысындағы мұғалім әрекетінің алгоритмі:

Сынып деңгейі;

  • 1. Сынып оқушыларының ерекшелігін есепке алу:
  • Сынып деңгейі;
  • Оқушылардың жалпы тәртібі;
  • Пәнге қызығушылы
  • ғы;
  • Жұмыс қарқыны;
  • ББД қалыптасуы;
  • Әр түрлі жұмыс әрекетіне қарым-қатынасы;
  • Оқу жұмысының дәстүрден тыс түрлеріне қатысы;

Жүйке жүйесінің типі;

  • 2. Жеке ерекшеліктерді есепке алу:
  • Жүйке жүйесінің типі;
  • Тіл табысушылығы;
  • Эмоционалдығы;
  • Оқушылардың жаңа материалды қабылдауына басшылық жасауы;
  • Импровизация жасай білуі;
  • *Көңіл-күйді төмендеуін жеңе білуі; *Өз білімі мен біліктілігіне сенімділігі; *Техникалық оқу құралдары мен электронды есептеу техникасын, түрлі оқу құралдарын пайдалана білуі.

Сабақтың тақырыптағы, тақырыптың курстағы орнын анықтау, сабақтың жалпы міндеттерін бөлу;

  • 3. Сабақты жақсы өткізуге мүмкіндік беретін жалпы ережелер
  • Сабақтың тақырыптағы, тақырыптың курстағы орнын анықтау, сабақтың жалпы міндеттерін бөлу;
  • Ғылыми, ғылыми-көпшілік, әдістемелік кітаптарды таңдап алу, олардың мазмұнымен танысу;
  • Оқу бағдарламасын қарау, әдістемелік хатты қайта оқ, стандарт талаптарынан мұғалімнен не талап етілетінін анықтау;
  • Оқу материалын еске түсіру, тірек ББД-ны бөліп алу; * сабақта оқушы нені түсіну , нені есте сақтау, нені біліп, үйрену керек екендігін анықтау; * оқу материалын қандай көлемде, мөлшерде баяндау керектігін анықтау; * жетекші идеяларды дәлелдейтін қызықты деректерді келтіру; * сабақ міндеттеріне сәйкес мазмұнын таңдап алу;
  • Жаңа ББД қалыптастыратын, жаңа материалды игеретін тиімді тәсілдерді таңдап алу; * оқушы дәптерлері мен тақтада не және қалай жазылатынын ойластыру; * сабақты тұтас құбылыс ретінде қарастыра отырып, көзделген сабақ барысын сабақ жоспарына жазу.


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет