Сабақ №13 Күні: 12. 15 12. 15 Бекітемін: Сабақтың тақырыбы



Дата09.08.2017
өлшемі62,79 Kb.
#23052
түріСабақ

Дүние жүзі тарихы

Сынып:

8 «А» «Б» «В»



Сабақ 13

Күні:

8.12.15 9.12.15



Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы:

XVII-XVIII ғасырлардағы Иран

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға XVII-XVIII ғасырлардағы Иран мемлекеті туралы түсінік беру.

Білімділік:

Дамытушылық:

Тәрбиелік:

XVII-XVIII ғасырлардағы Ирандағы Сефевидтер әулеті билеген кездегі елдің әлеуметтік- экономикалық жағдайын айта отырып, Нәдір шах тұсындағы Иранның ішкі және сыртқы жағдайы, Иранда Каджар әулетінің билікке келуі туралы түсіндіріледі.

Тарихи фактілер, тарихи түсініктер мен тарихи ұғымдарды қалыптастыру, жүйелі ойлау мен талдай білу, оқушының жан-жақты іздене білуін , өздігінен жұмыс істеуге дағдыланады.



Өзге елдердің өткен тарихи жолынан білім бере отырып, тәуелсіздікті қастерлеуге тәрбиеленеді.

Сабақтың типі:

Жаңа сабақты түсіндіру

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Түсіндіру, cұрақ-жауап, сызба, кесте толтыру.

Көрнекіліктер мен құрал- жабдықтар:

Карта, сызбалар,кесте

Жетекші ұғымдар мен түсініктер:

Сефевид мемлекеті, дивани, хассэ, уакф, мульк, арбаби, райяттар, иляттар, «ұлы уәзір», вилаеттер мен эялеттер, шариғат соты.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

кезеңі

Сәлемдесу, түгендеу, журналға белгілеу, оқу-құралдарын тексеру. Зейіндерін сабаққа аудару.


Сәлемдесіп, кезекші сыныпта жоқ оқушыларды айтады.

Үй тапсырмасы


Үйге берілген тапсырма: XVII-XVIII ғғ Үндістан.

1-тапсырма. Ағылшындардың Үндістан жерін жаппай отарлап алуына қандай жағдайлар себеп болғанын жазыңдар.

2-тапсырма. Кестені толтырыңдар.


Жылы

Болған оқиғалар




Маратхалар жеңіске жетіп, Үндістандағы қуатты мемлекеттің бірін құрды




Иран билеушісі Нәдір шахтың Делиге шабуыл жасауы мемлекттің ыдырауын жылдамдатты




Ұлы Моғолдардың Декандағы билеушісі дербес Хайдарабад ұлысын құрды




Бенгалия бөлінді




Ауд ұлысы тәуелсіздік алды




Панипат жазығындағы шайқаста маратхалар ауғандардан жеңілді




Ағылшындар Үндістаннан тауар және ақша түрінде 38 млн фунт стерлинг алып кетті


Үндістан тақырыбы бойынша мазмұнын айтады.
1-тапсырма бойынша ағылшындардың Үндістан жерін жаппай отарлап алуына қандай жағдайлар себеп болғанын жазады.

2-тапсырма бойынша кестені толтырады. Болған оқиғалардың жылдарын жазады.




Жаңа сабақ

Жаңа сабақтың жоспары:

  • XVII-XVIII ғасырлардағы Ирандағы Сефевид мемлекеті.

  • Нәдір шах тұсындағы Иранның ішкі және сыртқы жағдайы.

  • Иранда Каджар әулетінің билікке келуі.

Сефевид мемлекетінің құрамына Иран жерінен басқа XVI-XVIII ғ.ғ жаулап алынған қалаларды картадан көрсету.

Тақтаға сызба арқылы түсіндіру.

XVII-XVIII ғасырлардағы Иранның тарихы туралы мағлұмат алады.


Дәптерлеріне негізгі болған оқиғалар мен термин сөздерді жазып отырады.
Оқушылар пікірлерін айтады.
Картамен жұмыс жасайды.


Жаңа сабақты бекіту


1-тапсырма. Иранда Каджар әулетінің билікке келуіне байланысты мемлекеттің құрылымын жаздыру.

Астанасы →

Әкімшілігі →

Биліктері→

2- тапсырма. Төмендегі даталар қандай оқиғалармен байланысты.

1. 1587-1629 жж

2. 1694-1772 жж

3. 1722. ж 22 қазанда

4. 1729 ж

5. 1730-1735 жж


XVII-XVIII ғасырлардағы Иранда феодалдық жер иеленудің қандай түрлері болды?

Нәдір шах қандай елдерге басқыншылық жорықтар жасады?

Каджар әулеті билікке қашан, қалай келді?

Иранда мұсылман дінінің ықпалы қандай болды?



Дәптерлеріне тапсырмаларды орындап жазады.1-тапсырма бойынша Ирандағы Каджар әулетінің билікке келуіне байланысты мемлекеттің құрылымын жазады.

2- тапсырма төмендегі даталар бойынша қандай оқиғалар болғанын айтады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Бағалау

Білімдеріне қарай бағалау


Бағаларын күнделіктеріне қойдырады.

Үй тапсырмасы


Параграфты оқып, мазмұндау. XVII-XVIII ғасырлардағы Иран слайд дайындау.

Күнделіктеріне жазып алады.

Қорытындылау

Біз бүгін XVII-XVIII ғасырлардағы Ирандағы Сефевид мемлекетінің әлеуметтік жағдайын , халықтың феодалдық езгіге ұшырап, монархиялық тәртіптің орнағандығын, Нәдір шах тұсындағы Иранның ішкі және сыртқы жағдайын, Иранда Каджар әулетінің билікке келуі жайлы қарастырып өттік.

XVII-XVIII ғасырлардағы Иранда феодалдық жер иеленудің қандай түрлері болды?

Нәдір шах қандай елдерге басқыншылық жорықтар жасады?

Каджар әулеті билікке қашан, қалай келді?

Иранда мұсылман дінінің ықпалы қандай болды?




Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы қорытынды жасайды.



Каталог: uploads -> doc -> 12b5
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
12b5 -> Ақмола облысы Егіндікөл ауданы


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет