Сабақ №3 Күні: Cабақтың тақырыбы: Тіршілік. Тірі табиғаттың негізгі құрылымдық деңгейлері. Сабақтың мақсаты



Дата08.09.2017
өлшемі30,22 Kb.
#31270
түріСабақ

Биолгия-химия пәндерінің толық сабақ жоспарлары Zhospar80@mail.ru


Сабақ №3 Күні:

Cабақтың тақырыбы: Тіршілік. Тірі табиғаттың негізгі құрылымдық

деңгейлері.



Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларды организмдердің негізгі құрлымдық деңгейлері мен таныстыру.

2. Тірі организмдердің негізгі жаратылыс деңгейлерінің ерекшеліктерін ажырата білу.

3. Ұйымшылдыққа, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Тірек-сызба, кесте.

Сабақтың пәнаралық байланысы: Тарих.

Сабақтың әдісі: Сұрақ жауап, дамыта оқыту, баяндау, кесте толтыру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Жаңа сабаққа кіріспе:

Тірі ағзалардың өлі денелерден айырмашылығы қандай?

Тірі ағзалар қандай заттардан құралады?

Тірі ағзалар қасиеттерінің қайсысы бәріне ортақ?

Жаңа сабақты түсіндіру.

Тіршіліктің жаратылу деңгейі. Тірі табиғат күрылымының жаратылу деңгейі біркелкі қалыппен баспалдакты бейімделу аркылы кұрылатын қатармен сипатталады.

Деңгейлер

Дене құрылымы

Қай ғылым зерттейді

Молекулалық, жасушалық, жасушаішілік

ағза жасушалары, сондай-ақ біржасушалылардың жасушаішілік кұрылымдары молекулалардан күралады

генетика, химия, физика

Мүшелік-ұлпалық

көпжасушалы ағзалар мүшелер мен ұлпалардан қүралады

цитология гистология

Ағзалық

жеке түрлері құралады

өлкетану, жануар

тану, вирусология, анатомия, физио­логия, морфоло­гия, гигиена



Популяциялық-түрлік

белгілі түрлер өзара еркін шағылысады

Экология, эволюциялық ілім, мате­матика, генетика

Биогеоценозды

зат алмасуы және қуат алмасуы негізінде тірі ағзалармен өлі құрамдас бөліктерді мекен ету жағдайларын біріктіре зерттейтін табиғи күрделі жүйе

экология және жалпы биологиялық ғылымдар

Биосфералық

Барлық биогеоценоздардың жиынтығы. Жердегі барлық құбылыстар кіреді

экология, физика, химия, геология, география


ІІІ. Бекіту сұрақтары:

  1. Ағзаға сипаттама

  2. Тірі материя жаратылымының барлық деңгейлеріне қандай қасиеттер тән?

  3. Популяция, биогеоценоз, биосфера – түсінік беру.

ІV. Үй тапсырмасын тексеру: Қазақстандық ғалымдар биологияның қай бағыттарын жетілдіруде?

Олардың еңбектеріне талдау



V. Үйге тапсырма беру. § 2



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет