Сабақ (қазақ тілі, информатика) «Мұзафар Әлімбаев»



Дата23.08.2017
өлшемі124,46 Kb.
#24894
түріСабақ
КММ «ШАЛ АҚЫН АУДАНЫНЫҢ ГОРОДЕЦКОЕ НЕГІЗГІ МЕКТЕБІ»

КГУ «РАЙОН ШАЛ АКЫНА ГОРОДЕЦКАЯ ОСНОВНАЯ ШКОЛА»

Интеграция сабақ (қазақ тілі, информатика)



«Мұзафар Әлімбаев»

8 сынып

Қазақ тілі мұғалімі: Атаманова Әсел Жамбайқызы


Интегрированный урок

казахского языка и информатики 8 класс

Учитель казахского языка и информатики:

Атаманова Асель Жамбаевна

Городецкая основная школа

Сабақтың тақырыбы: Мұзафар Әлімбаев.

Тема урока: Работа в текстовом редакторе.

Сабақтың мақсаты: Ақын, ғүлама ғалым Мұзафар Әлімбаев туралы алған білімдерін кеңейтеді, қорытады. 

Цель: овладение навыками форматирования и выравнивания документов, стандартных операции в текстовом редакторе 
Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Алдын-ала тапсырмалар арқылы Мұзафар Әлімбаевтың тағылымын түсіну, сіңіру.

Задачи: 
Обучающая: формировать представление о среде текстового процессора Word, знать основные инструменты работы с текстом, учить правильно набирать текст, копировать, перемещать и вырезать фрагменты текста, осуществлять последовательность действий по работе с текстом, выявить пробелы в знаниях и способствовать их устранению 
Дамытушылық: Танымдық және іскерлік ізденісін дамыту. Сұрақ - жауап арқылы белсенділігін арттырып, өздігінен білім алуға баулу. 

Развивающая: познавательный интерес учащихся, быстроту реакции, внимание, наращивать скорость на клавиатуре, формировать логическое мышление 
Тәрбиелік: Ғалым еңбегін бағалай білуге, құрметтеуге , мақтан етуге тәрбиелей отырып, білімге, өнерге баулу.

 Воспитательная: аккуратность в работе ПК, усидчивость, дисциплинированность 


Сабақтың көрнекілігі : 
а) компьютер, тақта; 
б) Мұзафар Әлімбаевтың портреттері, ол туралы деректі фактілер, тірек схемалар; 
в) сөзжұмбақтар, тест сауалдары. 
Сабақтың типі:Ғылыми кеңес сабағы. 

Тип урока: урок новых знаний с элементами практикума 
Сабақтың түрі:Интеграция сабағы (қазақ тілі ,информатика). 
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, талдау, пікірлесу, іздендіру, өздігінен білім алу, салыстыру, суретпен жұмыс, сөзжұмбақ шешу, тест

Сабақта қолданылған технологиялар: ақпараттық коммуникативтік технология, , ойын технологиясы, сатылай комплексті талдау. 
Оборудование: флипчарт «Текстовый редактор MS Word», ПК, ПО «MS Word», дидактический материал «КТ», сигнальные карточки, интерактивное оборудование, мультимедийный проектор, словесная наглядность  компьютермен жұмыс. 
Пәнаралық байланыс:қазақ тілі, әдебиет, орыс әдебиеті,

Сабақ барысы: 
Сабақтың құрылысы. 
І. Кіріспе бөлім. 
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Информатика кабинетінде қауіпсіздк ережесін қайталау. 
2.Үйге берген тапсырманы пысықтау. 
ІІ.Негізгі бөлім. 
1.Кіріспе сөз. 
2.Жаңа сабақ. 
3.Жаңа сабақты бекіту. 
ІІІ. Қорытындылау. 
Жаңа сабақтан алған әсерлерін айту. 
І. Ұйымдастыру кезеңі: 
1. Ауа-райы болжамы. 
2. Жаңалықтарға шолу жасау 
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. 
- Қазақстанның халық жазушысы, Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, қазақ әдебиетінде соғыс сұрапылын бастан кешіп келген қаламгер шоғырының бірі. 

Ауызша сөйлеу, пікірлесу, сөйлемдерді талдай алу, және ізденімпаздық, шығармашылық қабілеттерімізді дамытамыз. 


Ғылыми кеңес-интеграциялық сабағы. 
Техника қауіпсіздігі жөнінде қысқаша пысықтау жұмысын жасату (информатика пәні мұғалімі) 
Требования безопасности во время работы 
• При появлении изменений в функционировании аппаратуры, самопроизвольного ее отключения необходимо немедленно прекратить работу и сообщить об этом преподавателю. 
• Контролировать расстояние до экрана и правильную осанку. 
• Не допускать работы на максимальной яркости экрана дисплея. 
Запрещается: 
• Эксплуатировать неисправную технику. 
• При включенном напряжении сети отключать, подключать кабели, соединяющие различные устройства компьютера. 
• Касаться экрана дисплея, тыльной стороны дисплея, разъемов, соединительных кабелей, токоведущих частей аппаратуры. 
• Во время работы касаться труб, батарей. 
• Самостоятельно устранять неисправность работы клавиатуры. 
• Передвигать системный блок и дисплей. 
• Класть какие-либо предметы на системный блок, дисплей, клавиатуру. 
Запрещается без разрешения преподавателя: 
• Включать и выключать компьютер, дисплей. 
• Подключать кабели, разъемы и другую аппаратуру к компьютеру. 
Требования безопасности по окончанию работы: 
По окончании работы выполнить действия строго по указанию преподавателя.

1.Үйге берген тапсырманы пысықтау. 

Жаңа сабақ 
1.Кіріспе. 

Сабақтың айдары:

Ана тілім ғажап деп айта аламын,
Жәннаттай жан балқыта жай табарым.
Шырқатып ғұмыр бойы айтар әнім -
Келеді толас таппай қайталағым.
Тозбайды сыны кетіп, сұры қашып,
Біз әлі қанған жоқпыз сырын ашып...
Қазағы қадырына жеткен сайын
Жайнайды,
Ертеңге де нұрын шашып.

(Мұзафар Әлімбаев)
Мұғалім: 
Мұзафар Әлімбаев 1923 жылы 29 қазанда Павлодар облысы Шарбақты ауданындағы Маралды ауылында дүниеге келген. ҚазМУ-ді тәмамдаған. Тырнақалды өлеңі он бес жасында Павлодар облыстық «Қызыл ту» газетінде жарық көрген. Соғыс жылдарында республикалық, облыстық және майдандық газеттерде басылып тұрды.
1948 жылы Армиядан оралған соң, «Пионер» журналында поэзия бөлімін басқарады. 1956–1958 жылдары «Қазақ әдебиеті» газетінде бөлім меңгерушісі, Бас редактордың орынбасары. 1958 жылы «Балдырған» журналы ашылған күннен 1986 жылға дейін журналдың Бас редакторы болды.
 

Алғашқы кітабы – «Қарағанды жырлары» 1952 жылы басылып шықты. Содан бері бірнеше ондаған кітабы, бірнеше дүркін таңдамалылары, туысқан халықтар тілінде көптеген жинағы шықты. 

Жүз сексен әнге өлең жазды. 64 төл тума және аударма кітаптардың авторы. 

Шығармалары 38 тілге аударылған. Соның ішінде орыс тілінде 6 кітабы, түрікмен тілінде «Мен – түрік мейманы» (1963), қырғыз тілінде «Жолдар. Ойлар. Жырлар» (1966) жинақтары жарық көрген. 

Ақынның төл мақал-мәтелдерінен:
 Түзу болса өз ісің
Қисықтардың тезісің.

 Көп сөйлеген мылжың емес,


Көкіп сөйлеген-мылжың.

 Елдікті баяндау,


Ерлікке даярлау.

 Тәтті жеміс бұтақта,


Құттың құты кітапта.

 Отауың тар болса да,


Отаның кең болсын.

 Жалқау аға, жасық іні.


Жасытады асылыңды.

Оқушылар компьютерге отырады.



Тест в стихах.

Тест на повторение по общим вопросам. 



Вопросы:

1.

Прошло с тех пор немало лет,


Когда свершилось чудо это.
Явился он на белый свет,
Кумир для всей планеты.
Сначала он умел считать,
Потом научился писать, рисовать,
Фильмы показывать, петь песни.
Общаться становится с ним интересней.
Скажите, пожалуйста, кто он такой
Наш всеумеющий герой. (Компьютер).

2.

Чтобы компьютером управлять,


Основные устройства надо знать.
Если знаете, для чего они нужны,
То поймете, как они все важны.

Напишите основные устройства компьютера и их функции.

(Монитор – вывод данных, клавиатура – ввод данных…)

3.

Если 3 клавиши вместе прижать,


Компьютер работу сможет начать.
Загрузится сразу операционная система,
И компьютер справится с любой проблемой.

Назовите эти клавиши. (Ctrl, Alt, Delete)

4.

Внимание! Проблема стоит на пути


Необходимо что-то нам ввести.
Компьютер говорит: “Работать не могу”.
Давайте, ребята, поможем ему.

Напишите, что необходимо ввести в компьютер, чтобы он завершил загружать операционную систему. (Пароль)

5.

Открывается перед нами “Рабочий стол”.


Чего мы только не увидим на нем. 
А как открыть нам нужную папку?
Ответьте, ребята, на эту загадку.

(Двойной щелчок левой кнопкой мыши)

6.

Долго за компьютером работать нельзя,


Пора расставаться с ним вам пришла.
Нам компьютер выключить нужно,
Как же это сделать можно?

Напишите последовательность выключения компьютера. (Пуск. Завершение работы. Завершить работу. ОК.)

Келесі тапсырмаларды орындайды:

142 бет 2 тапсырма. Мәтін бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау.

«Өз басым ауыз әдебиетімен тілім шыға таныстым деуіме болады. Менің анам Зейнеп халық өлеңдерін құлағыма ерте құйды. Солардың пайдасын мен күні бүгінге дейін көріп жүрмін. Мысалы, өтірік өлеңдерді, жұмбақ жаңылтпаштарды халықтық нұсқалардан үйрене отырып жаздым... шығармашалықтың енді бір қайнар көзі – халық арасындағы аңыз – әңгімелер, әзіл – оспақтар, ертегі, хиқаялар... бірсыпыра шығармаларым халықтың ертегі, аңыздарынан алынған. Мәселен, «Мейман» деген кішкентай поэма. Осы қатарды «жақсыбай батыр мен елпекбай», «Сараң», «Көк сиыр көтерген келіншек», «Бүркіт пен жапалақ» сияқты туындыларды атауыма болады. Халық шығармаларына еліктеп, өзім де аңыздар ойлап тауып, өлеңге түсініп жүрген жайым бар. Мәселен «Шөже мен Алшынбай», «Еріншектер елінің Ертеңбайы», «Қос керуен», «Күлдірігілер», «Кім ұтылды, кім ұлтты?» т,б.»

Задание №1

Выделить красным цыветом название произведении.



Задание№2

Текст сделать 12 шрифтом.



Задание №3

Из текста выделить глагол жирным шрифтом.



III деңгей. Аударма сөздіктерді пайдаланып шығармалардың атауын ауызша аудары.

II деңгей. 1 тапсырма Сұрақтарға жауап беру:

  1. Ақынның айтуы бойынша, оның халық өлеңдеріне деген сүйіспеншілігін туғызған кім:

  2. Ақын өтірік өлеңдер мен жұмбақ жаңылтпаштарды нелерге сүйеніп жазған?

2 тапсырма. Мәтіннен етістіктерлді теріп жазып, тұйық етістік формасын жасаңдар.

143 бет 3 тапсырма: Жаңылтпашты оқу

Ескек ескен Есенкелді ағамыз,

Асау Ертіс айдынында ағамыз.

Учитель информатики предлагает открыть тестовую оболочку для прохождения тестов (прилагается) 


Тест  
1. «Мейман» повесті кім жазды? 
А) Мұхтар Әуезов Ә) Мұзафар Әлімбаев б) Сапаргали Бегалин В) Шәкәрім

2. Қай жылы Мұзафар Әлімбаев дүниеге келді? 


А)1923 Ә)1920 Б)1915 В)1925

3. Жаңылтпашты толықтырыңдар: 


Ескек ескен Есенкелді ағамыз,

Асау Ертіс айдынында .....

А) тіршілік Ә)сабыр Б) өмір В)ағамыз

4Қандай журналда бас редактор болып жұмыс істеді?



АБалдырған ә)Қызыл ту б) Пионер в)Қазақ әдебиеті

5. Өмір сөздің синонимін тап : 


А) тіршілік
Ә)қиял Б) ынта В) өлім.

6. «Қарағандаы жырлары» кітабы қай жылы баспадан шықты?



А) 1952 Ә) 1950 б) 1949 В) 1951

7«Менің ойыншықтарым» кітабы қай жылы баспадан шықты?

А) 1952 Ә) 1950 б) 1949 В) 1953

8. Мұзафар Әлімбаев қай ауылда туған? 


А) Маралды Ә) Шыңғыс Б)Кеңесары В)Уәли 

9. Анасының аты кім? 


А)Зураш Ә)Айнаш Б)Зейнеп В)Ұлжан

10. Орыс тілінде неше кітабы бар? 


А) 5 Ә) 6 Б) 7 В) 8

Сабақты қорытындылау. Жаңа сабақтан алған әсерлерін айту. Мұзафар Әлімбаев өсиет етіп қалдырған мұралары сендердің болашақтарына бағыт-бағдар болсын. 
Әр оқушының білімін бағалау. 
Үйге тапсырма.
142 бет жоспар бойынша шығарма жазу

«Өз басым ауыз әдебиетімен тілім шыға таныстым деуіме болады. Менің анам Зейнеп халық өлеңдерін құлағыма ерте құйды. Солардың пайдасын мен күні бүгінге дейін көріп жүрмін. Мысалы, өтірік өлеңдерді, жұмбақ жаңылтпаштарды халықтық нұсқалардан үйрене отырып жаздым... шығармашалықтың енді бір қайнар көзі – халық арасындағы аңыз – әңгімелер, әзіл – оспақтар, ертегі, хиқаялар... бірсыпыра шығармаларым халықтың ертегі, аңыздарынан алынған. Мәселен, «Мейман» деген кішкентай поэма. Осы қатарды «жақсыбай батыр мен елпекбай», «Сараң», «Көк сиыр көтерген келіншек», «Бүркіт пен жапалақ» сияқты туындыларды атауыма болады. Халық шығармаларына еліктеп, өзім де аңыздар ойлап тауып, өлеңге түсініп жүрген жайым бар. Мәселен «Шөже мен Алшынбай», «Еріншектер елінің Ертеңбайы», «Қос керуен», «Күлдірігілер», «Кім ұтылды, кім ұлтты?» т,б.»



«Өз басым ауыз әдебиетімен тілім шыға таныстым деуіме болады. Менің анам Зейнеп халық өлеңдерін құлағыма ерте құйды. Солардың пайдасын мен күні бүгінге дейін көріп жүрмін. Мысалы, өтірік өлеңдерді, жұмбақ жаңылтпаштарды халықтық нұсқалардан үйрене отырып жаздым... шығармашалықтың енді бір қайнар көзі – халық арасындағы аңыз – әңгімелер, әзіл – оспақтар, ертегі, хиқаялар... бірсыпыра шығармаларым халықтың ертегі, аңыздарынан алынған. Мәселен, «Мейман» деген кішкентай поэма. Осы қатарды «жақсыбай батыр мен елпекбай», «Сараң», «Көк сиыр көтерген келіншек», «Бүркіт пен жапалақ» сияқты туындыларды атауыма болады. Халық шығармаларына еліктеп, өзім де аңыздар ойлап тауып, өлеңге түсініп жүрген жайым бар. Мәселен «Шөже мен Алшынбай», «Еріншектер елінің Ертеңбайы», «Қос керуен», «Күлдірігілер», «Кім ұтылды, кім ұлтты?» т,б.»

«Өз басым ауыз әдебиетімен тілім шыға таныстым деуіме болады. Менің анам Зейнеп халық өлеңдерін құлағыма ерте құйды. Солардың пайдасын мен күні бүгінге дейін көріп жүрмін. Мысалы, өтірік өлеңдерді, жұмбақ жаңылтпаштарды халықтық нұсқалардан үйрене отырып жаздым... шығармашалықтың енді бір қайнар көзі – халық арасындағы аңыз – әңгімелер, әзіл – оспақтар, ертегі, хиқаялар... бірсыпыра шығармаларым халықтың ертегі, аңыздарынан алынған. Мәселен, «Мейман» деген кішкентай поэма. Осы қатарды «жақсыбай батыр мен елпекбай», «Сараң», «Көк сиыр көтерген келіншек», «Бүркіт пен жапалақ» сияқты туындыларды атауыма болады. Халық шығармаларына еліктеп, өзім де аңыздар ойлап тауып, өлеңге түсініп жүрген жайым бар. Мәселен «Шөже мен Алшынбай», «Еріншектер елінің Ертеңбайы», «Қос керуен», «Күлдірігілер», «Кім ұтылды, кім ұлтты?» т,б.»
Каталог: uploads -> doc -> 111d
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
111d -> Сабақтың тақырыбы: Квадраттық функция Молдрахмет Рая Қанапияқызы Математика пәні мұғалімі. Сабақтың мақсаты
111d -> «Оқушылардың сабақта іс әрекетінің мотивациясы және оны жүзеге асыру үшін жағдайлар жасау»


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет