Сабақ: Қазақ тілі Күні: Тақырыбы: Адам және табиғат



Дата04.07.2018
өлшемі21,41 Kb.
#46459
түріСабақ
Сабақ жоспары.

Сабақ:

Қазақ тілі

Күні:




Тақырыбы:

Адам және табиғат.

Сынып:

5 сынып

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсатттары:

5Т\А1; Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстарциялар арқылы тақырыпты болжау;

5ӘТН3; Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.



Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып мазмұндай алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінге тақырып қоя алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бере алады;

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: Мақал-мәтелдер арқылы тақырыпты болжайды.



Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Ұзынқұрт, түймебас, бөрі, синоним, антоним


Диолог құруға\ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Дала тағысы, кесірі тиеді, киесі ұрады


Талқылауға арналған сұрақтар: «Түз тағысы» дегенді қалай түсіндіңдер? Түз тағысына қандай аңдар жататынын анықтандар?

Не себепті .... деп ойлайсыз?

Қандай жануарларды киелі деп атайды? Неге? Себебін анықтандар?



Ишара:



Алдыңғы оқу:

Қайталауға арналған сұрақтар


Жоспар:

Жоспарланған уақыт.

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар.

Басы

Психологиялық ахуал туғызу: «Шаттық шеңбері» жаттығуы арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.

Мақал-мәтелдер арқылы екі топқа бөлу.

1-топ: «Табиғат» тобы.

2-топ «Адам» тобы.



5-сынып қазақ тілі оқулығы



Ортасы

Жаңа сабаққа мақал-мәтелдердің тақырыбын айта отырып суреттерді көрсету арқылы көшу. Суреттерге қарап бүгінгі тақырыпқа болжам жасату.

-Мына суретке қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаңдар.

1.Мәтінді «Мен саған, сен маған» әдісімен оқыту. Әр топ мәтінді оқып 3 сұрақтан дайындайды.

2.Мәтінге тақырып қояды.

3.1-топ: Мәтіннен мәндес сөздерді табады.

2-топ: Қарсы мәндес сөздерді табады.


-Дұрыс айтасындар, балалар! Тіліміздегі сөздерлің мағыналары әртүрлі. Бір ұғымның өзін бірнеше сөзбен беруге болады. Мысалы: ұлы деген сөзді дана, ғұлама, ойшыл оқымысты сияқты бірнеше сөзбен беруге болады. Сонымен мәндес (синоним) сөздер деп дыбысталуы әртүрлі, бірақ мағыналары жақын сөздерді айтамыз. Мысалы: әдемі, сұлу, көркем.

Қарсы мәндес (антоним) сөздер деп мағыналары бір-біріне қарама қарсы сөздерді айтамыз. Мысалы: жақсы – жаман, ұзын-қысқа.

Сергіту сәті «Тыныштық сәті»

Ал енді, оқушылар, Т кестесін пайдаланып, үй жануарлары мен жабайы аңдардың пайдасы мен зиянын салыстырып жазыңдар.






Соңы

Кері байланыс.

«Ақпаратты сүзу» әдісімен сұрақ кою арқылы сұрақ қою.

Балалар, бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді сүзгіден өткізіп, қандай қажетті дүниелерді өздеріңмен бірге алып кететіндеріңді анықтаңдар.

Үйге тапсырма: 57-бет, 4-тапсырма
Рефлексия. Телефон әдісі





Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз?

Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-

Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Тақырыпқа сай мақал-мәтелдер айту




Сөздердің лексикалық мағыналарын біледі

Тақырыптың негізігі идеясын анықтайды



Дүниетану

Компьютерді қолдану

Табиғатты қорғауға тәрбиелеу


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?



Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Қазақ халқының көшпелі өмір салты сан ғасырлар бойы табиғатпен етене танысуына мүмкіндік береді. Осының нәтижесінде жабайы жануарлардың тіршілік тынысын, олардың бір-бірімен айырмашылығын, мекен-орнын, пайдасы мен зиянын ажырата білді. «Түз тағысы табиғатпен тілдес» екендігін аңғарып, олардың аталық, аналық және ұрпақтарын жеке атаумен атап, әрқайсысына ерекше мән берген. Кейбір жануарлады киелі, қасиетті деп санаған немесе «кесір тиеді» не «киесі ұрады» деп есептеген. Мысалы, жыланды - «қыбыр», «ұзынқұрт», «түймебас» деп, ал қасқырды «ит-құс», «бөрі», «ұлыма» деп атаған. Ежелден қазақ аңшылары мен саясаткерлері аңдар төлдеген кезде, құстар жұмыртқалап жатқанда, балықтар уылдырық шашақанда оларды ауламайтын салт-дәстүр қалыптасқан. Мұның өзі түз тағыларына деген үлкен қамқорлықты көрсетеді.


Қазақ халқының көшпелі өмір салты сан ғасырлар бойы табиғатпен етене танысуына мүмкіндік береді. Осының нәтижесінде жабайы жануарлардың тіршілік тынысын, олардың бір-бірімен айырмашылығын, мекен-орнын, пайдасы мен зиянын ажырата білді. «Түз тағысы табиғатпен тілдес» екендігін аңғарып, олардың аталық, аналық және ұрпақтарын жеке атаумен атап, әрқайсысына ерекше мән берген. Кейбір жануарлады киелі, қасиетті деп санаған немесе «кесір тиеді» не «киесі ұрады» деп есептеген. Мысалы, жыланды - «қыбыр», «ұзынқұрт», «түймебас» деп, ал қасқырды «ит-құс», «бөрі», «ұлыма» деп атаған. Ежелден қазақ аңшылары мен саясаткерлері аңдар төлдеген кезде, құстар жұмыртқалап жатқанда, балықтар уылдырық шашақанда оларды ауламайтын салт-дәстүр қалыптасқан. Мұның өзі түз тағыларына деген үлкен қамқорлықты көрсетеді.



Қазақ халқының көшпелі өмір салты сан ғасырлар бойы табиғатпен етене танысуына мүмкіндік береді. Осының нәтижесінде жабайы жануарлардың тіршілік тынысын, олардың бір-бірімен айырмашылығын, мекен-орнын, пайдасы мен зиянын ажырата білді. «Түз тағысы табиғатпен тілдес» екендігін аңғарып, олардың аталық, аналық және ұрпақтарын жеке атаумен атап, әрқайсысына ерекше мән берген. Кейбір жануарлады киелі, қасиетті деп санаған немесе «кесір тиеді» не «киесі ұрады» деп есептеген. Мысалы, жыланды - «қыбыр», «ұзынқұрт», «түймебас» деп, ал қасқырды «ит-құс», «бөрі», «ұлыма» деп атаған. Ежелден қазақ аңшылары мен саясаткерлері аңдар төлдеген кезде, құстар жұмыртқалап жатқанда, балықтар уылдырық шашақанда оларды ауламайтын салт-дәстүр қалыптасқан. Мұның өзі түз тағыларына деген үлкен қамқорлықты көрсетеді.


Қазақ халқының көшпелі өмір салты сан ғасырлар бойы табиғатпен етене танысуына мүмкіндік береді. Осының нәтижесінде жабайы жануарлардың тіршілік тынысын, олардың бір-бірімен айырмашылығын, мекен-орнын, пайдасы мен зиянын ажырата білді. «Түз тағысы табиғатпен тілдес» екендігін аңғарып, олардың аталық, аналық және ұрпақтарын жеке атаумен атап, әрқайсысына ерекше мән берген. Кейбір жануарлады киелі, қасиетті деп санаған немесе «кесір тиеді» не «киесі ұрады» деп есептеген. Мысалы, жыланды - «қыбыр», «ұзынқұрт», «түймебас» деп, ал қасқырды «ит-құс», «бөрі», «ұлыма» деп атаған. Ежелден қазақ аңшылары мен саясаткерлері аңдар төлдеген кезде, құстар жұмыртқалап жатқанда, балықтар уылдырық шашақанда оларды ауламайтын салт-дәстүр қалыптасқан. Мұның өзі түз тағыларына деген үлкен қамқорлықты көрсетеді.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет