Сабақ: қазақ тілі мектеп: №16 жоббм тақырыбы: Қара шаңырақ КҮНІ



Дата22.08.2017
өлшемі375,49 Kb.
#24167
түріСабақ
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ Сабақ жоспары

САБАҚ: қазақ тілі

МЕКТЕП: №16 ЖОББМ

ТАҚЫРЫБЫ:

Қара шаңырақ

КҮНІ:

МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ: Суинбаева А.А

СЫНЫП:5


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

САБАҚҚА НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ (МАҚСАТТАРЫ)

Т/А1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау

ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу

САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар: мәтінді түсінеді, тірек сөздерді табады


Оқушылардың басым бөлігі: қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін түсінеді


Кейбір оқушылар: үндестік заңының ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай мәтін жазады

БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ

1. Мәтінді түсінеді, идеясын анықтайды

2. . Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін түсінеді

3. Үндестік заңының ерекшеліктерін түсіне отырып, орфографиялық нормаға сай мәтін құрай алады


ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар: оқылған мәтіннің мазмұны байланысты отбасы тақырыбында қанатты сөздер мен мақал-мәтелдер айта алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: қара шаңырақ, мұра, киелі, тірек,

әке шаңырағы, мұрагерлік

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Отбасы мен үшін қасиетті ұғым болып табылады

Неліктен отбасы адам өмірінде ең маңызды орын алады?

Қара шаңырақтың әке шаңырағы болып аталуында үлкен мән бар

Ұл бала-ұрпақ жалғастырушы және шаңырақтың иесі

Жазылым бойынша ұсыныстар: «Қасиетті Қара шаңырақ» тақырыбында сұхбат жазу үшін көркемдеуіш мақал-мәтелдерді пайдалану

ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ

Ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған салт-дәстүрімізді дәріптеу, алған білімін өмірдің кез келген саласында тиімді қолдана білуіне ықпал ету.

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

Жұрнақ арқылы жасалған туынды және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім арасында қолдана алады.

ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

РЕСУРСТАР

Басы
10 минут


  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Ынтымақтастық ахуалды қалыптастыру

«Шаттық шеңбері» бойынша оқушылар бір-біріне сәттілік тілек білдіріеді. Сынып түрлі түсті қаламдар арқылы 3 топқа бөлінеді
С

«Ой шақыру» сратегиясы

Тақырыпқа байланысты суреттерден құралған коллаж ұсынылады. Коллаж бойынша болжам жасау тапсырылады.





1.«Отбасы» деген ұғымды қалай түсінесіңдер?


2. Отбасылық әдет-ғұрып туралы не білесің?

(Үлкенді сыйлау, айтқан ақылдарын тыңдау, үлкендер - кішіге ақылшы, кішіге - көмекші.)

4. Отбасылық құндылықтарға нені жатқызамыз.

5. Неге отбасы адам өмірінде ең маңызды орын алады.




Түрлі түсті қаламдар

Қосымша 1

Коллаж


Ортасы
25 минут

Мағынаны тану

Ұсынылған коллаж бойынша өз болжамдарын ұсынған соң, мұғалім тыңдалым мәтінін қосады. Оқушылар мәтінді тыңдайды, оның алдындағы өз болжамдарымен салыстырады.

Оқушылар өз ойларын білдіреді. Ұсынылған коллаж бойынша өз болжамдарын ұсынған соң, тыңдалым мәтінін қосамын. Оқушылар мәтінді тыңдайды, оның алдындағы өз болжамдарымен салыстырады.
ТЖ

1-тапсырма Оқулықтағы мәтін мазмұны бойынша тапсырмалар беріледі.

Мәтінмен танысқан соң, тірек сөздерді табыңдар

«Қара шаңырақ» сөзінің маңызын айтыңдар

Тақырыптың мазмұнын ашатын мақал-мәтелдер жазыңдар



Дескрипторлар:

  • Мәтінмен танысып, тірек сөздерді теріп жазады

  • «Қара шаңырақ» сөзінің маңызына тұжырым жасайды

  • Тақырыптың мазмұнын ашатын мақал-мәтелдер жазады

ҚБ

«Бас бармақ» әдісі арқылы өзара топтық бағалау.
Қазақ тілінде тыңдалым/ айтылым дағдысы қатар жүретіндіктен, тыңдалымнан кейінгі айтылым тапсырмаларын дискуссия, дебат, сұхбат және т.б. белсенді жұмыс түрлері арқылы ұйымдастыру тиімді болып табылады. Айтылым барысында сөйлеу дағдыларын дамыту мақсатында мынадай саралау тапсырмалары беріледі.
Ж

2-тапсырма

«Сұхбат» әдісі

Оқушылар өз білімдері мен түсініктерін арттыру үшін нақты, түсіндірушілік және бағамдаушы сұрақ құрастырады. Бұл кезеңде балалар сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктерді пайдаланып, талқылауға арналған сұрақтарына жауап алады. Кемінде үш балаға сұрақ қояды. Ақырында, оқушылар өз нәтижелерін жазып, оны өз серігімен бөліседі. «Қасиетті Қара шаңырақ» тақырыбында сұхбат жазады. Талқылауға арналған сұрақтар құрастырып, сыныптастарына сұрақ қоып шығады. Кемінде үш баладан жауабын алып, өзі жазып жүреді. Нәтижесінде сұхбат жазып, өз серігімен бөлісіп отырады.



Дескрипторлар:

  • Талқылауға арналған сұрақтар құрастырады

  • Кемінде үш баладан жауап алады

  • Нәтижесінде сұхбат жазып, өз серігімен бөліседі.

ҚБ

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалайды.
Мұғалім сөзі: Орфографиялық нормалар оқу мақсатын басшылыққа ала отырып, қазақ тілінің дыбыстар жүйесі туралы теориялық білімдерін қайталап, оқушылар еске түсіреді. Үндестік заңы туралы білімдерін кеңейту мақсатында мысалдар келтіріледі. Үндестік заңы туралы мәлімет беріледі.
3-тапсырма.

Ж

Топтастыру

Мәнмәтіннің өн бойынан буын үндестігіне байланысты түбір сөздердің бірыңғай жуан, бірыңғай жіңішке және аралас буын түрлеріне топтастыру тапсырмасы беріледі. Мыс:ұрпақ, мұра, мирас, кенже, қасиетті, батыр, ел-жұрт, мұрагерлік, әдет-ғұрып, бата-тілек, қия т.б



Дескрипторлар:

  • бірыңғай жуан дауысты, бірыңғай жіңішке дауысты дыбыстан тұратын сөздерді теріп жазады

  • аралас буынды сөздерді теріп жазады

  • орфографиялық нормаға сай теріп жазған сөздерді бағамдай отырып, ереже құрастырады.

Бірыңғай жуан да-уысты дыбыстан тұ

ратын сөздер



Бірыңғай жіңішке дауысты дыбыс-

тан тұратын сөз- дер



Аралас

буынды


сөздер

........

.........

........


Тапсырма орындалысымен ереженің дұрыс нұсқасы тақтада көрсетіледі. Өздері құрастырған ережелерімен салыстырады.

Қосымша тапсырма

Анағұрлым қабілетті оқушыларға мәтіннің өн бойынан ауыспалы және көп мағыналы сөздерді теріп жазу тапсырылады.



ҚБ

«Бас бармақ» әдісі арқылы өзара топтық бағалау

Оқулық

Мәтін

Қосымша 2

Кесте


Аяқталуы

5 минут

Кері байланыс

«ББҮ» әдісі бойынша сабақты қорытындылау

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім









Үй тапсырмасы

«Менің отбасым» тақырыбында эссе жазу.



Үлестірмелі қағаздар

Қосымша ақпарат







Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Топтар бір-біріне қолдау көрсетеді. Анағұрлым қабілетті оқушыларға мәтіннің өн бойынан ауыспалы және көп мағыналы сөздерді теріп жазуды тапсырамын.


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Меңгеруді бақылау

Сұрақ және жауап


Өзара кері байланыс, топтар бір-бірінің жауабын дескрипторлар арқылы бағалайды.



Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиет



-

-

-

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Қосымша 1 Коллаж


Қосымша 2 Кесте

қЫСҚА МЕРЗІМДІ Сабақ жоспары

САБАҚ: «Қазақ тілі»

МЕКТЕП: №3 ЖОББМ

ТАҚЫРЫБЫ:




КҮНІ:

МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ:

СЫНЫП:5


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

САБАҚҚА НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ (МАҚСАТТАРЫ)


САБАҚ МАҚСАТТАРЫ

Барлық оқушылар:


Оқушылардың басым бөлігі:


Кейбір оқушылар:


БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ

1.



ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар:



Негізгі сөздер мен тіркестер:





Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:












Жазылым бойынша ұсыныстар:


ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ



АЛДЫҢҒЫ ОҚУ



ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

РЕСУРСТАР

Басы

10 минут


  1. минут





https://www.youtube.com/watch?v=XF4-1C01wIQ салт - дәстүрлер

Тірек сөздер

Қосымша 1

Ортасы
25 минут

Стикерлер



Аяқталуы
5 минут







Қосымша ақпарат







Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Топтар бір-біріне қолдау көрсетеді. Анағұрлым қабілетті оқушыларға қарасөздің мазмұнындағы нақыл сөздерді теріп жазуды тапсырамын.

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Меңгеруді бақылау (

Сұрақ және жауап


Өзара кері байланыс, топтар бір-бірінің жауабын дескрипторлар арқылы бағалайды.



Пәнаралық байланыс

Тарих пен әдеиетпен, АКТ-мен байланыс, құндылықтардағы байланыс



-

-

-

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет