Сабақ: қазақ тілі Тақырыбы: Дисфемизм №28 Ақбай жалпы орта мектебі Күні: 11. 11. 2016 жыл



Дата28.06.2017
өлшемі77,77 Kb.
#20231
түріСабақ
Сабақ жоспары

Сабақ: қазақ тілі

Тақырыбы: Дисфемизм



28 Ақбай жалпы орта мектебі


Күні: 11. 11. 2016 жыл

Мұғалімнің есімі: Серикова Қ. Е.

СЫНЫП: 5 «А,В»



Қатысқандар саны:12

Қатыспағандар саны:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Дисфемизмнің қызмтін түсіну.

Дисфемизм ойды әдепсіз, дөрекі жеткізу сөз екендігін ұғыну. Тапсырмаларды зерделеу, іздену.



Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Дисфемизмнің қызмтін түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Дисфемизм ойды әдепсіз, дөрекі жеткізу сөз екендігін ұғынады.

Кейбір оқушылар:

Тапсырмаларды зерделейді, ізденеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Дисфемизм сөзінің қызмтін түсінеді, қосымша деректер арқылы жұмыстар жүргізеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Дисфемизм ойды көркемдеп жеткізу сөз, ұлттық-салт-дәстір

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Дисфемизм сөзі қызметінің ерекшелігі қандай?

Ойды көркемдеп жеткізу бойынша қандай сөздерді білесіңдер?

Жазылым бойынша ұсыныстар: Дисфемизм сөздеріне мысалы келтір. Дисфемизм сөздерін теріп жазу.

Алдыңғы оқу

Эвфемизм

Жоспар

Жоспарланған уақыт



Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы


3 минут

«Шаттық шеңбері» әдісі

Әр оқушы 10-15 секунд уақыт аралығында ішінен өзіне бір немесе бірнеше ізгі тілек тілеу тапсырылады. Содан кейін қатысушылар жұпқа бөлініп, бір-бірінің қолынан алып, жаңағы өзіне тілегенді жұптасына айту керек.







7 минут

«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар өткен сабақты қайталайды.

Қандай дөрекі сөздерді білесіңдер?

Сол дөрекі сөздерді сыпайы, жағымды етіп қалай атар едіңдер?

Эвфемизм дегеніміз не?



Кері байланыс жасау:

Ойды сыпайы, әдепті,жағымды етіп жеткізу мақсатында қолданылатын сөздер эвфемизм дейміз.

Қазақ тілі эвфемизмге бай тіл болып саналады. Мысалы: мылжың- сөзуар, өтірік айту – қосып айту, ұрланды – қолды болды, \лді – жан тәсілім етті, дүние салды.

«Басбармақ» әдісімен бағалау.





Ортасы

13 минут

2 минут


5 минут

5 минут


3 минут
2 минут

«Бірге ойланамыз» әдісі бойынша жұмыс жасату арқылы жаңа сабақтың мазмұнымен танысу.

Тірек сөздер:

 Кеміту;

Қорлау;

Эвфемизмге қарама-қарсы сөздер;

Ұнамсыз кейіпкер;

Мәдениеті төмен.

Кері байланыс:

Ауызекі сөйлеуде адамның эмоциялық жағымсыз көңіл күйі мен ішкі мәдениетінің төмендігі салдарынан қолданылатын дөрекі, әдепсіз сөздер дисфемизмдер деп аталады.

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.

107-жаттығу. Эвфемизм немесе дисфемизм екнін ажырату.


Шығармашылық жұмы.

Дисфемизм сөздерді жазу. Оған қарама-қарсы эвфемизм сөздерді табу.



«Тіл құдіреті» ой толғау.
«Басбармақ» әдісімен бағалау.

Маркерлер
Оқушылардың қолдарына бағдаршамның әр түсі жанған суреттері беріледі. Олар қалаған түстерін көтереді.


Оқулық, дәптер



Аяқталуы

3 минут


2 минут

Рефлексия: Рефлексия:

Түсіндім? -жасыл түс .

Түінбедім?-қызыл түс.

Сабақтың қай жері ұнады?

Келесі сабақтың қалай өткенін қалайсың?
Үйге тапсырма: 110- жаттығу. Дисфемизмдер


Стикерлер





Қосымша ақпарат

«Білімділер», «Ұстаздар» ақпараттық порталы, «Қазақ әдебиеті энциклопедиясы».




Саралау –сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

Бүгінгі сабақта қабілеті жоғары оқушыларға: тапсырмалардың идеясын ашып, тірек сөздер мен ойлы сөздерді табу жоспарланады. Үлгермеуші оқушыларға: мәтіндегі ойды жеткізу, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру жоспарланады.

Сабақ барысында тапсырмалар бойынша оқушылардың жұмыстарының қай деңгейде орындалғаны түртіп аламын және дұрыс қолдануы бағаланады.

Қазақ әдебиеті, тарих пәндерімен пәнаралық байланыс жасалады.

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді боллды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта аллды (оқытуы да, оқуды да ескеріңіз)?



1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет