Сабақ: Биология Мектеп: «Қарнақ» Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары: Сайфуллаев Р



Дата23.05.2017
өлшемі49,86 Kb.
#16721
түріСабақ
Биология пәнінен қысқа мерзімді жоспар.

Сабақ: Биология

Мектеп: «Қарнақ»

Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары: Сайфуллаев Р.


Күні: 01.02.2017 ж

Сынып: 6-В

Мұғалімнің есімі: Исмоилова Н.

Сабақ тақырыбы: Ашық тұқымды өсімдіктердің құрылысы.

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Ашық тұқымдылар бөлімінің ерекшеліктерін үйрену.

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: Кәдімгі қарағай өсімдігі.

Қылқан жапырақтылар.

Оқушылардың басым бөлігі: Аталық мен аналық бұрлері.

Бір үйлі өсімдіктер.

Кейбір оқушылар: Қарағайдың тозаңданып,ұрықтануы және көбейіп таралуы.



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Істей алады






Негізгі сөздер мен тіркестер:










Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:




Талқылауға арналған тармақтар:










Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?










Жазылым бойынша ұсыныстар:







Алдыңғы оқу

Қырықжапырақтәріздес өсімдіктер бөлімі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған

жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басталуы

  1. Сәлемдесу

  2. Ұйымдастыру

  3. Оқушыларды ретке келтіру

  4. Топқа бөліну

  5. Сабақ барысымен таныстыру

  6. Балалардың назарын сабаққа аудару

Тақта,

стикер,


Флипчарт,

Слайд.


Ортасы

Ашық тұқымды өсімдіктер тұқымнан көбейеді.Бұл ашық тұқымдылардың споралы өсімдіктерден негізгі ерекшелігі болып табылады.Ашық тұқымдылар бөліміне жататын өсімдіктердің барлығы –сүректі өсімдіктер,яғни ағаштар,бұталар. «Сүрек» деген –ағаш діңінің (сабағының) су өткізгіш бөлігі.

Ашық тұқымды өсімдіктердің гүлі жоқ,сондықтан жеміс түзбейді.Бұл бөлімдегі ең көп таралған қылқан жапырақты өсімдіктер: қарағай,шырша,



самырсын, арша. Бұлар қылқан жапырақтылар класына жатады. «Қылқан жапырақты» дейтін себебі жапырақтары ине терізді жіңішке, кей түрінде ұшы үшкір болады. Жер ғаламшарында 600-ге тарта қылқан жапырақты өсімдіктер бар.

Кәдімгі қарағай – жарық сүйгіш өсімдік, тамыры тереңге кетеді. Орманда өскен қарағай түзуде сымбатты болады. Ашық, далалы жерде өсетіндерінің діңі жуандап, сәл аласа болып кетеді. Жарық жеткілікті болғандықтан, бұтақтары жан – жаққа жайыла, таралып өседі. Қылқан жапырақтылар – кіндік тамырлы өсімдіктер. Одан жанама тамырлар тарайды.

А4 қағазы


Оқулықтар



Ұзын жанама тамырлар өте ұсақ тамыршаларға тармақталады. Сөйтіп ұсақ тамыршаларда микориза (грекше «микос» - саңырауқұлақ және «риза» - тамыр) түзіледі. Қарағай тамырымен селбесу арқылы саңырауқұлақтар топырақтағы кейбір өсімдік сіңіре алмайтын ағзалық заттарды сіңіруге көмектеседі. Өздері өсімдік тамырынан қажетті заттарды пайдаланады.

Ағаш сабағы «дің» деп аталады. Діңнің қабығы, сүрегі және нашар білінетін өзегі болады. Қарағай діңдерінің өзегі әзер байқалады. Сүректе ағзалы заттарды жинақтайтын және қорға жинайтын негізгі ұлпалар өте аз. Оның есесіне өлі жасушалы өткізгіш ұлпалар 90-95 % -ға дейін жетеді.

Қылқан жапырақтылардың бір ерекшелігі: көпшілігінің қабығында, сондай-ақ сүрегінде шайырлы өзекшелер болады. Олар өзекшелері астарлайтын жасушалардан бөлінген шайыр, эфир майы толған созылыңқы жасушааралық кеңістіктен тұрады.



Қарағай бұтағында әр түрлі бүрлер болады. Бүрлер жас өркеннің ұшында орналасады. Олар көктемде пайда болатын, үлкендігі 5 мм ден аспайтын қызғыылт түсті аналық бүрлер. Аналық бүр негізгі өзекше мен оған тығыз жанасқан қабыршақтан тұрады. Сыртқы қабыршағы – жабын, ішкісі тұқымдық деп аталады.




Аяқталуы








Қосымша ақпарат:

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс.

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері. АКТ-мен б

айланыс. Құндылықтардағы

байланыс








Рефлекция. Сабақ/оқу мақсаттары шыныйы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімдітиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ тұралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол

ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін

сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

  1. ...

  2. ...

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

  1. ...

  2. ...

Сабақ барысында мен сынып сынып немесе жекеленген оқушылар тұралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білді?




Каталог: uploads -> doc -> 0cfc
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0cfc -> Сабақтың тақырыбы: Д. Дэфо «РобинзонКрузо»


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет