Сабақ: Биология Мектеп: Нұржау жалпы орта мектебі Тақырыбы: Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар. Олардың тіршілік орталары



Дата22.03.2017
өлшемі102,26 Kb.
#12213
түріСабақ
Бекітемін

Мектеп директорының оқу

жұмысы жөніндегі орынбасары:

____________ Г.Бакешова

« 23 » қараша 2016ж


Сабақ: Биология Мектеп:Нұржау жалпы орта мектебі

Тақырыбы: Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар. Олардың тіршілік орталары.



Мұғалімнің аты-жөні: Дошахова Алтынай

Сынып:7«а», «ә»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген

Оқу мақсаты



Қосжақтаулылар класс өкілдерінің мүшелер жүйесінің құрылысы мен қызметі туралы ұғындыру,биоценоздағы рөлі және практикалық маңызы туралы білімді меңгерту.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар:

Түрлендірілген тапсырмаларды топпен,жұппен орындау арқылы бір –біріне көмектесе білу арқылы өз білімдерін тұрақты дамытуға қол жеткізу



Тілдік мақсат:

Оқушылар:

*Қосымша материалды пайдаланып, мазмұнын айта алды.



Алдыңғы оқу

4 мин


Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңбер. Бір бірімізге сәттілік тілейік.

2 топқа бөлу

Үй тапсырмасын тексеру

І-топ. Сұрақ жауап

ІІ-топ Бәйге сұрақтар

(жоғары, төмен дәрежелі сұрақтар)



Жоспар

  1. Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар.

  2. Тіршілік орталары.

Құрал – жабдықтар

Флипчарт, маркер, стикер, эл.оқулық




Уақыты

Мұғалім іс әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

1 мин

Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды тексеру, оқушыларды сабаққа ұйымдастыру.

Мұғаліммен сәлемдесу.

Оқушыларға тілеген тілектен кейін алғыстарын білдіріп, саббаққа зейіндерін аударады.



1 мин

Сабақ басталмас бұрын топтарға «Бағалау бетшесін» тарату. Мұнда сынып топқа бөлінді, топ басшылары топ мүшелерін бағалайды, дискрипторлар таратылады



Оқушылар берілген дискрипторлар бойынша қаншалықты орындағанын түсіндіреді.

5 минут

II.Үй тапсырмасын сұрау

Біліміңді сынап көр.

1.Ұлулар типінің кластарын атаңдар?

( бауыраяқтылар,басаяқтылар,қосжақтаулылар)

2.Тип неге «ұлулар» деп аталған? (бұл топтағы жәндіктер денесі буылтықсыз, өте жұмсақ және дене құрылысы ұқсас болғандықтан, ұлулар типіне жатады)

3.Ұлуларда жаңадан пайда болған қандай мүшелер жүйесі бар, олар қандай қызмет атқарады? (тіс орнына үккі, асқа қатысты без бауыр мүшелері дамыған)

4.Ұлулар қалай тыныс алады? (құрлықта тіршілік ететін ұлулар өкпе арқылы тыныс алады, ал суда тіршілік ететіндер шапанша астында орналасқан желбезек арқылы жүзеге асады)

5.Ұлулар қалай қозғалады? (аяқтары арқылы қозғалады)


Берілген сұрақтарға топ болып жауап беру, тапсырманы топ болып орындау

6 минут

Білу

«Ребус арқылы» тақырыпты ашу.Қосжақтаулы былқылдақденелілердің өкілі- Айқұлақ.





Оқушылар қызығып білуге ұмтылады.

Ребусты шешу арқылы тақырыпты ашады.


6 минут

I топ: Айқұлақ пен тоспаұлудың  қоректену ерекшелігі  
 II топ:  Бауыраяқты және қосжақтаулы       
      былқылдақденелілердің  айырмашылығы неде?

Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша жұмыстанады.

6 минут

Сәйкестікті тап


Бауыраяқтылар ұлулар класы


Қосжақтаулы ұлулар класы










Өзіндік жұмыс:

5 минут

Кесте толтырып, дұрысына (+) белгісін, дұрыс келмегеніне (-) таңбасын қойыңдар




3 минут

Биологиялық диктант

Қосжақтаулы ұлулар класының өкілі-----------------------

Денесі тек тұлға және ----------------аяқтан ғана тұрады.

Қорек тікелей ----------түседі,одан қарын өтіп------------

барады. Қосжақтаулы ұлулар ----------жынысты ұлу. Ғаламшарымызда--------мыңға жуық түрі бар. Қосжақтаулы ұлулар-----------ретінде пайдаланады. Қосжақтаулы ұлулардың бақалшағынан -----------------жасалады. 





5 минут

«Мен саған, сен маған» сұрақтарға жауап беру.

1.Ұлулар типінің кластары

2. Тип неге «Ұлулар» деп аталған?

3. Ұлулар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшелігі.

4. Тура және түрленіп даму дегеніміз не?

5. Айқұлақтын денесі неден тұрады?

6. Қосжақтаулылар қандай жынысты?

7.Суда тіршілік етуіне байланысты айқұлақ қалай  


      тыныс алады?

8.Айқаспалы  жолмен  ұрықтану дегеніміз не? 






1 минут

Үйге тапсырма: Айқұлақ (немесе інжуір) және мидиялар. Олардың тіршілік орталары.

Күнделіктеріне толтырады

1 минут

Бағалау критериалары:

  • Сабақты меңгеруі

  • Топтық жұмысқа қатысуы

  • Шығармашылық жұмыс түрлеріне қатысуы

Жиынтық баға арқылы бағалау;

Берілген бағалау парағына ұпай салып, жиынтық баға қойылады.

1 минут

Рефлексия кері байланыс сәті

Жаңа тақырыпты меңгердің бе?



  • Тапсырма орындауда қиындық келтірген жерлер болды ма?

  • Бүгінгі алған білімінді тапсырманы орындауды қолдандынба?

Стикер арқылы әр оқушы өз пікірін білдіреді.

Каталог: uploads -> doc -> 065e
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
065e -> Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, сто, акт, рөлдік ойын, бағалау, сұрақ-жауап, «Топтастыру», «Иә-жоқ» әдістері


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет