Сабақ: Информатика Сабақ тақырыбы: Салынған циклдер Жалпы мақсаты



Дата23.08.2017
өлшемі60,31 Kb.
#24783
түріСабақ

Сынып: 9

Мұғалімнің аты-жөні: Е.С. Тлебалдин

Күні: 08.11.2016

Сабақ: Информатика

Сабақ тақырыбы:

Салынған циклдер

Жалпы мақсаты:

Оқушыларға циклдің күрделірек түрі, яғни бір-біріне салынған кірістірілген циклдермен жұмыс істеуді үйрету және циклдік алгоритмдерге практикум-сабақтар ұйымдастыру.

Күтілетін нәтиже:

Салынған циклдерді практика жүзінде қолдану

Сабақ жоспары:



Уақыт

Жоспар

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

1.

2 мин

Ұйымдастыру

Сәлемдесу, сабаққа дайындығын тексеру, психологиялық ахуал.

Сәлемдеседі, сабаққа дайындалады, психологиялық ахуал, түрлі түсті магниттер арқылы топқа бөлу арқылы сабаққа кіріседі.




2.

2 мин

Үй тапсырмасын тексеру

  1. Құрылымдық мәліметтер туралы не білесіндер?

  2. Бірнеше құрылымдық мәліметті атаңыз

Сұрақтарға жауап береді

0-3

3.

2 мин

Сабақтың мақсатын қою.

Тақырып бойынша сабақта не білгініз келеді

Сабақ мақсатың тұжырымдайды




4.

15 мин

Жаңа сабақты түсіндіру


Сұрақ: Қаздар мен қояндардың аяқтарының

саны – 64. Неше қаз және неше қоян болуы мүмкін?


Цикл тұлғасының ішінде басқа циклды ұйымдастыру мүмкіндігі бар. Ондай цикл кірістірілген (ішіне салынған) цикл деп аталады. Кірістірілген цикл ішкі цикл деп, ал тұлғасының ішіне басқа цикл кірістірілген циклды сыртқы цикл деп атайды. Кірістірілген циклдың ішіне кірістірудің келесі деңгейін құрып және бір циклды кірістіруге болады, және с.с. Кірістіру деңгейлер саны әдетте шектелмеген.

Егер бір цикл тұлғасында басқа бір циклдік құрылым бар болса, онда олар қабатталған циклдер деп аталады. Немесе бірінің ішіне бірі кіретін бірнеше қарапайым циклдері бар цикл бір-біріне кірістірілген циклдер деп аталады.

Есептерді шығару кезінде бірінің ішіне бірі қабаттасқан осындай күрделі циклдерді пайдалануымызға тура келеді.

Негізгі қарапайым цикл операторлары while, repeat, for to do

Сұрақты шешу үшін бізге формула құру керек. Қандай формуланы пайдаланамыз?

Х*2+Y*4=64

Қаздар мен қояндардың саның біз білмийміз. Біз тек қана қаздар мен қояндардың ықтимал саның білуіміз мүмкін. Ол үшін «for to do» операторды қолданамыз. For to do цикл операторы – бұл арифметикалық цикл.

Жазулуы: Айтулуы:

Var Егер i:=1, n санына дейін келесіні орындау s:=s+1;

I, n, s: Integer; деген мағынаны білдіреді

For i:=1 to n do

S:=s+1;

Writeln (s);



End.
Program _1; {Қаздар мен қояндар}

var g,k: integer;

begin

for g:=1 to trunk(64/2) do

for k:=1 to trunk(64/4) do

if g*2+k*4=64 then writeln(‘қаздар-’,g, ‘қояндар-’,k);

end.

  1. Проблемалық сұрақтын шешу жолдарын іздейді.




  1. Теориялық мәліметпен танысады



  1. Формуласын құрастырады



  1. Цикл операторды таңдап алады


  1. Программаны жазады.



  1. Шешімін табады

0-3

5.

10 мин

Жаңа сабақты бекіту

1-ден 5-дейін барлық сандардың көбейтіндісін табатын программасын жазу керек
var i, a, j: integer;

begin

for i:=1 to 5 do

for j:=1 to 5 do

begin

a:=i*j;


writeln(i,'*', j, '=', a);

end;

end.


Тапсырманы орындыйды

0-3

6.

8 мин

Рефлексия

  1. Не білдім?

  2. Не үйрендім?

  3. Не ұнады?

  4. Не қиын болды?







6.

2 мин

Бағалау

Сабақ барысында бір-бірінді 1-ден 3- ке дейн бағалайды «8-9» балл - баға 5, «5-8» балл – баға 4, «1-5» балл –баға 3







7.

2 мин

Үй тапсырмасы

Цикл операторлар не білдіреді және қалай қолданылады деген сұраққа жауап беруініз керек.







Ресурстар

Б. Бөрібаев, Б. Нақысбеков – Информатика 9 сынып, http://www.cyberforum.ru/pascalabc/thread77022.html, В.В Фаронов Turbo Pascal

Каталог: uploads -> doc -> 0c80
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0c80 -> Сабақтың тақырыбы: Есептеу эксперименті. Сабақтың мақсаты
0c80 -> Сабақтың әдісі : ой қозғау, топтастыру, баяндау, пікірлесу, «өзім үшін жазу», топтастыру


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет