Сабақ жоспары №7 Күні-айы: 17. 10. 2015 Топ: т-04 Курс: I мамандығы: 1504000 фермер шаруашылығы



Дата22.06.2017
өлшемі93,44 Kb.
#19561
түріСабақ
БЕКІТЕМІН

«Қаракемер кәсіптік колледжі»

МКҚК Аға шебер:

__________ Тукеева Ж.С.
Сабақ жоспары №7

Күні-айы: 17.10.2015 Топ: Т-04 Курс: I

Мамандығы: 1504000 - фермер шаруашылығы

Біліктілігі: 1504062 ауылшаруашылығы өндірісінің тракторист- машинисті

Бөлімнің тақырыбы: Дәнекерлеу тәжірибесі.

Сабақтың тақырыбы: Айнымалы токпен металды қолмен дәнекерлеу.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Білім алушылардың таңдаған мамандығын бағалай білуді үйрету

Дамытушылық: Білім алушылардың таңдаған кәсібіне байланысты бағыт беру, ой-өрісін дамыту

Тәрбиелік: Білім алушыларды эстетикалық талғамға сай, ұқыптылыққа және іскерлікке тәрбиелеу

Сабақтың типі: еңбек тәсілдері мен әдістерін үйрету сабағы

Сабақтың әдістері: ауызша түсіндіру (әңгімелесу, түсіндіру, дәріс оқу, оқулықпен жұмыс жасау), көрнекілік әдістер (бақылау тәжірбиелерді көрсету), еңбек әдістері мен тәсілдерін көрсету, тәжірбиелік әдістер (жаттығулар орындау, тәжірбиелік және өндірістік жұмыстарды орындау)

Материалды-техникалық жабдықтар мен дидактикалық материалдар: Құрал-саймандар жиынтығы: Балға, темір кескіш ара, темір кескіш қайшы, шапқы, қадау бас, кемпірауыз, труба игіш, слесарлық стол, электрмен дәнекерлегіш.

Өткізілетін орны: ауылшаруашылығы өндірісінің тракторист-машинисті мамандығының шеберханасы
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: (1-3 мин)

1.1. Сәлемдесу;

1.2. Білім алушыларды түгендеу;

1.3. Білім алушылардың оқу құрал-жабдықтарын тексеру



2.Кіріспе нұсқау: (45 мин)

2.1. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру;

2.2. Білім алушылардың теориялық сабақтарда алған және өндірістік оқыту сабақтарында алған білімін тексеру;

-бұрғылаудың, зеңкерлеудің және ұңғылаудың мәнін айтып беріңдер?

-бұрғылауға, зеңкерлеуге және ұңғылауға арналған аспаптар мен керек жарақ жиынтығын атаңдар?

-техника қауіпсіздік ережелерін айтып беріңдер?

2.3. Білім алушыларға сабақта жасалатын жұмыстарды орындаудың әдіс-тәсілдерін көрсету және түсіндіру, сонымен қатар орындалған жұмыстың сапасын бақылау әдістерін үйрету;

Айнымалы токпен дәнекерлеу келесі құндылықпен сипатталады:

дәнекерлеу жабдықтары құнының төмен болуы; габариттік өлшемдерінің және массасының кіші болуы; оңай пайдалану; дәнекерлеу трансформаторы пайдалы әсер коэффициентінің жеткілікті жоғары болуы (0,8...0,85); электр энергияны салыстырмалы аз жұмсау (1 кг балқытылып қаптастырылатын металға 11…14 МДж). Бірақ та айнымалы токпен дәнекерлеу, дәнекерлеу доғасын орнықты жағуға мүмкіндік бермейді. Осымен бірге, доғалы дәнекерлеудің әртүрлі тәсілдерін, доғаны және балқытылған металды қоршаған ортадан қорғау амалы және процесті механизациялау дәрежесі бойынша жіктейді.

-Айнымалы токпен дәнекерлеудің мәні, қолдану және түрлері. Жұмыс орнын жабдықтау және технологиялық жарақтандыру, оның құрылғысы және мақсаты.

-Трансформаторды электр торабына қосу ережесі. Электр қауіпсіздік ережелерін сақтау.

2.4. Білім алушының өндірістік оқу шебері көрсеткен еңбек тәсілдерін орындап көруі;

2.5. Көбінше жіберілетін қателіктерді талдау және оларды болдырмаудың жолдарын анықтау, қателіктермен жұмыс жасау;

2.6. Кіріспе нұсқаулық материалдарын бекіту және білім алушылардың жаңа тақырып бойынша білім деңгейлерін тексеру;

-Жаңа сабақта білім алушылардан жаңа сабақты қалай меңгергенін тексеру.

-Дәнекерлеу тогының күшін таңдау.

-Металдарды кесу, тәртібі және амалдарды.

2.7. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздік ережелерін қарастыру немесе қайталау;

2.8. Білім алушыларға тапсырма беру және оларды жұмыс орындарына орналастыру;

3.Білім алушылардың оқу-өндірістік жұмыстарына ағымдағы нұсқау жүргізу (4сағат)

3.1. Білім алушылардың өзіндік оқу-өндірістік жұмыстары:

-Жұмыс орнын жұмысқа дайындау.

-Дәнекерлеу трансформаторын қосу және ажырату.

-Дәнекерлеу тогының күшін таңдау және реттеу. Электродты электр ұстағышқа қысу.

-Бөлшектерді дәнекерлеуге дайындау.

-Қалқанды пайдалану. Доғаны тұтату және жануын ұстау.

-Дәнекерлеу және балқыту жұмыстарын орындау. Металды кесу. Орындалған жұмыстардың сапасын тексеру.

3.2. Ағымдағы нұсқау (арнайы аралаулар арқылы):

-жұмыс орнының ұйымдастырылуын және жағдайын тексеру;

-жұмыс орындарын қалай дайындауды сұрау, үйрету.

-еңбек тәсілдерін орындау дұрыстығын және техника қауіпсіздік ережелерінің сақталуын тексеру;

-технологиялық жұмыстарды орындау ретінің дұрыстығын тексеру;

- жұмыстарды қабылдау



4. Қорытынды нұсқау (15 мин):

4.1. Сабақты қорытындылау;

4.2.Жіберілген қателерді талдау;

4.3.Білім алушылардың жұмысын бағалау және оны түсіндіру;

4.4. Үй тапсырмасы: Айнымалы токпен металды қолмен дәнекерлеу.

5.Жұмыс орнын жинастыру.
Ө/о шебері: _______________ Қасым Айдар.

БЕКІТЕМІН

«Қаракемер кәсіптік колледжі»

МКҚК Аға шебер:

__________ Тукеева Ж.С.
Сабақ жоспары №7

Күні-айы: 17.10.2015 Топ: Т-04 Курс: I

Мамандығы: 1504000 - фермер шаруашылығы

Біліктілігі: 1504062 ауылшаруашылығы өндірісінің тракторист- машинисті

Бөлімнің тақырыбы: Дәнекерлеу тәжірибесі.

Сабақтың тақырыбы: Айнымалы токпен металды қолмен дәнекерлеу.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Білім алушылардың таңдаған мамандығын бағалай білуді үйрету

Дамытушылық: Білім алушылардың таңдаған кәсібіне байланысты бағыт беру, ой-өрісін дамыту

Тәрбиелік: Білім алушыларды эстетикалық талғамға сай, ұқыптылыққа және іскерлікке тәрбиелеу

Сабақтың типі: еңбек тәсілдері мен әдістерін үйрету сабағы

Сабақтың әдістері: ауызша түсіндіру (әңгімелесу, түсіндіру, дәріс оқу, оқулықпен жұмыс жасау), көрнекілік әдістер (бақылау тәжірбиелерді көрсету), еңбек әдістері мен тәсілдерін көрсету, тәжірбиелік әдістер (жаттығулар орындау, тәжірбиелік және өндірістік жұмыстарды орындау)

Материалды-техникалық жабдықтар мен дидактикалық материалдар: Құрал-саймандар жиынтығы: Балға, темір кескіш ара, темір кескіш қайшы, шапқы, қадау бас, кемпірауыз, труба игіш, слесарлық стол, электрмен дәнекерлегіш.

Өткізілетін орны: ауылшаруашылығы өндірісінің тракторист-машинисті мамандығының шеберханасы
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: (1-3 мин)

1.1. Сәлемдесу;

1.2. Білім алушыларды түгендеу;

1.3. Білім алушылардың оқу құрал-жабдықтарын тексеру



2.Кіріспе нұсқау: (45 мин)

2.1. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру;

2.2. Білім алушылардың теориялық сабақтарда алған және өндірістік оқыту сабақтарында алған білімін тексеру;

-Қолмен цилиндрлік және конустық тесіктерді ұнғылау?

-Қол және электірлік бұрғымен, зырылдауықпен белгі және кондуктор бойынша бөлшектерді тесіп бұрғылау?

-техника қауіпсіздік ережелерін айтып беріңдер?

2.3. Білім алушыларға сабақта жасалатын жұмыстарды орындаудың әдіс-тәсілдерін көрсету және түсіндіру, сонымен қатар орындалған жұмыстың сапасын бақылау әдістерін үйрету;

Айнымалы токпен дәнекерлеу келесі құндылықпен сипатталады:

дәнекерлеу жабдықтары құнының төмен болуы; габариттік өлшемдерінің және массасының кіші болуы; оңай пайдалану; дәнекерлеу трансформаторы пайдалы әсер коэффициентінің жеткілікті жоғары болуы (0,8...0,85); электр энергияны салыстырмалы аз жұмсау (1 кг балқытылып қаптастырылатын металға 11…14 МДж). Бірақ та айнымалы токпен дәнекерлеу, дәнекерлеу доғасын орнықты жағуға мүмкіндік бермейді. Осымен бірге, доғалы дәнекерлеудің әртүрлі тәсілдерін, доғаны және балқытылған металды қоршаған ортадан қорғау амалы және процесті механизациялау дәрежесі бойынша жіктейді.

-Дәнекерлеу тогының күшін таңдау және реттеу.

-Түйіскен, бұрыштық және таврлық қосылыстарды төмен жағдайда дәнекерлеу амалдары.

-Металды кесу, тәртібі және амалдары.

-Трансформаторды электр торабына қосу ережесі. Электр қауіпсіздік ережелерін сақтау.

2.4. Білім алушының өндірістік оқу шебері көрсеткен еңбек тәсілдерін орындап көруі;

2.5. Көбінше жіберілетін қателіктерді талдау және оларды болдырмаудың жолдарын анықтау, қателіктермен жұмыс жасау;

2.6. Кіріспе нұсқаулық материалдарын бекіту және білім алушылардың жаңа тақырып бойынша білім деңгейлерін тексеру;

-Жаңа сабақта білім алушылардан жаңа сабақты қалай меңгергенін тексеру.

-Айнымалы токпен дәнекерлеудің мәнін айтыңыз?

-Трансформаторды электр торабына қосу ережесін айтыңдар?

2.7. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздік ережелерін қарастыру немесе қайталау;

2.8. Білім алушыларға тапсырма беру және оларды жұмыс орындарына орналастыру;

3.Білім алушылардың оқу-өндірістік жұмыстарына ағымдағы нұсқау жүргізу (4сағат)

3.1. Білім алушылардың өзіндік оқу-өндірістік жұмыстары:

-Жұмыс орнын жұмысқа дайындау.

-Дәнекерлеу трансформаторын қосу және ажырату.

-Дәнекерлеу тогының күшін таңдау және реттеу. Электродты электр ұстағышқа қысу.

-Бөлшектерді дәнекерлеуге дайындау.

-Қалқанды пайдалану. Доғаны тұтату және жануын ұстау.

-Дәнекерлеу және балқыту жұмыстарын орындау. Металды кесу. Орындалған жұмыстардың сапасын тексеру.

3.2. Ағымдағы нұсқау (арнайы аралаулар арқылы):

-жұмыс орнының ұйымдастырылуын және жағдайын тексеру;

-жұмыс орындарын қалай дайындауды сұрау, үйрету.

-еңбек тәсілдерін орындау дұрыстығын және техника қауіпсіздік ережелерінің сақталуын тексеру;

-технологиялық жұмыстарды орындау ретінің дұрыстығын тексеру;

- жұмыстарды қабылдау



4. Қорытынды нұсқау (15 мин):

4.1. Сабақты қорытындылау;

4.2.Жіберілген қателерді талдау;

4.3.Білім алушылардың жұмысын бағалау және оны түсіндіру;



4.4. Үй тапсырмасы: Айнымалы токпен металды қолмен дәнекерлеу.

5.Жұмыс орнын жинастыру.
Ө/о шебері: _______________ Джумабаев Х.С.
Каталог: uploads -> doc -> 1313
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
1313 -> Сабақтың тақырыбы: Абылай хан билігі тұсындағы Қазақ хандығы Сабақтың мақсаты: Білімділік
1313 -> Қанықпаған көмірсутектер. Алкендердің изомериясы, номенклатурасы, алынуы және қасиеттері
1313 -> Ххi ғасыр: Оқытудың инновациялық технологиялары. Модульдік оқыту технологиясы. Тақырыбы


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет