Сабақ жоспары Қазақ әдебиеті, 8-сынып Тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы. Өмірі мен шығармашылығы



Дата05.11.2016
өлшемі54,62 Kb.
#697
түріСабақ
Куандыкова Шолпан Рамазановна –

Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы

Озерный орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі


Қазақ әдебиетінен 8-сыныпқа арналған сабақ жоспары

Тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы. Өмірі мен шығармашылығы

Сабақ жоспары

Қазақ әдебиеті, 8-сынып

Тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы. Өмірі мен шығармашылығы

Мақсаты: Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы туралы білімдері қалыптасады. Өздігінен жұмыс істеуге үйренеді.

Түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер: ассоциация, «БББ», картография, топтастыру, бес жолды өлең, Венн диаграммасы

Көрнекілік: Шәкәрім портреті, ұлағатты сөздер («Шәкәрім – ұлы гуманист, кемеңгер, ойшыл, қазақ әдебиетінің классигі». З.Ахметов; «Қазақтың өлеңінің пірі болған, Халқының сөзін айтар ұлы болған. Абайдың аманат қып беріп кеткен Шәкәрім түсірмеген туын қолдан». С.Мәуленов); суреттер, буклет.

Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту:

  1. Ассоциация. «Бес арыс».

  2. Сөзжұмбақ шешу.




1











































2





































3





































4































5


































6














































7




























  1. «Диуани лұғат ат-түрік» («Түркі сөздерінің жинағы») еңбегінің авторы.

  2. Абайдың сүйікті ұлы.

  3. Жыр, Орхон-Енисей жазба ескерткіші.

  4. «Қашықтасың туған жер», «Тіршілікте құрыштай бол төзімді» өлеңдерінің авторы, «Екінші ұстаз».

  5. «Зар заман» өлеңінің авторы.

  6. «Ақиқат сыйы» еңбегінің авторы.

  7. «Ілімге толса көкірек» толғауының авторы.

Мағынаны тану:


  1. Мәтінмен жұмыс. Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мәтін беріледі.

Оқушыларға тапсырма: Дәптерге «БББ» кестесін толтыру арқылы мәтін мазмұнын меңгеру.

«БББ» стратегиясы

Білемін

Білмеймін

Білгім келеді












  1. Картография. Жылдар мен оқиғаларды сәйкестендіру.


Картография

Сәйкестендір
1858


1931
1925
1905
1988
1879
1911

Дүниеге Қайтты Меккеге Ақталды «Мұсылмандық «Жастарға» «Әділ-Мария»



келді барды шарты» еңбегі өлеңі романы


  1. Топтастыру. Артық деректі алып тастау.

  • Шәкәрім шығармалары: "Еңлік-Кебек", "Батыр Баян", "Адамдық борышың", "Қалқаман-Мамыр".

  • Шәкәрім өлеңдері: "Жастарға", "Әсемпаз болма әрнеге", "Насихат", "Арман".

  • Шәкәрім бұл қалада болды: Мекке, Париж, Нью-Йорк, Стамбул.

  • Шәкәрім жетік білді: орыс тілін, түрік тілін, араб тілін, ағылшын тілін.

  • Шәкәрім әндері: "Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек", "Көзімнің қарасы", "Анадан алғаш туғанымда", "Жастық туралы".




Ой толғаныс кезеңі:

  1. Венн диаграммасы. «Абай – Шәкәрім».

Венн диаграммасы

Абай Құнанбайұлы Шәкәрім Құдайбердіұлы


  1. Бес жолды өлең. Шәкәрім.

  1. Зат есім

  2. Екі сын есім

  3. Үш етістік

  4. Төрт сөзден тұратын сөйлем

  5. Түйін (синоним)




Үй жұмысы: өмірбаяны бойынша 5 сұрақ құрастыру. «Қалқаман – Мамыр» дастанын оқу.

Бағалау.

Каталог: uploads -> doc -> 00d5
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
00d5 -> 24 сабақ. 9 сыныптар «а», «ә», «б» 26. 11. 2014 ж. Сабақтың жоспары: тақырыбы: 9 сыныпқа арналған сабақ жоспары
00d5 -> Географическое положение материка Евразии. История заселения и изучения


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет