Сабақ жоспары И. Абдикаримов атындағы Қызылорда аграрлық-техникалық колледжнің информатика пәнінің оқытушысы Ертаева Лаура



Дата11.07.2017
өлшемі284,77 Kb.
#21116
«ИНФОРМАТИКА НЕГІЗДЕРІ» пәні бойынша сабақ жоспары

И.Абдикаримов атындағы Қызылорда аграрлық-техникалық колледжнің информатика пәнінің оқытушысы Ертаева Лаура


Өткізілетін күні:

Оқу тобы:




Сабақтың тақырыбы:

Microsoft Excel туралы жалпы түсінік

Сабақтың мақсаты:

Электрондық кесте Excel-дің негізгі түсініктері мен мүмкіндіктерімен танысу, кестеге мәлімет енгізу және оларды өңдеу, кестені файл ретінде сақтау және таныстыру, жүктеу әрекеттерімен орындау.

Дамытушылық мақсаты:

Электрондық кесте Excel тақырыбы бойынша меңгерген теориялық материалдарды өмірлік жағдайға қолдануға дағдыландыру. Студенттердің танымдық және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты:

Компьютермен жұмыс істеуде ұқыптылыққа , техникалық қауіпсіздігін дұрыс сақтай білуге үйрету, студентерді топпен, жеке жұмыс атқару барысында ұйымшылдыққа, кішіпейілділікке тәрбиелей отырып білімді тұлғаны қалыптастыру

Сабақтың түрі:

Зертханалық сабақ

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Тапсырмалар:

Оқу ашық кеңістікте өткізіледі

Топтық жұмыс:

Жұптық жұмыс:

Жеке жұмыс

Барлық жұмыс формативтері бағаланып отырады.


Пәнаралық байланыс:

Математика, тарих

Қажетті құрал- жабдықтар:

Дербес электрондық есептеуіш машина, слайдтар, электрондық оқулық, плакат, маркер, тарату материалдары

Бағалау:

Жұппен және жеке жасаған жұмыстарын формативті бағалау.



САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

I.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу

Өмірде коп шәкірттін біреуі сіз

Бірліксіз өсе алмайсыз бір өзініз

Компьютер құрылғыларын таңдау арқылы топқа бөлу / процессор,монитор,маус



б) Сабақты бастар алдында жақсы ахуал туғызуы

  • Ал бүгінгі көніл күйлеріңіз қандай?

  • Ендеше жаңа күн сабағын бастауға әзірміз бе?

  • Ал олай болса бүгүнгі сабаққа да жақсы көңіл-күймен араласайык.

Ойын ережесі: «Ақпаратты – достан алайық» атты сайыс 6 кезеңнен тұрады, яғни топтар арасында блиц – турнир өткіземіз:

  1. «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

  2. «Жұптык жұмыс» жұптап окыту

  3. «Тез есепте!»

  4. «Облыс орталығын тап!»

  5. «Ойланайық!»

  6. Сергіту сәті : «Ойлан, тап!»

Ұпайларды есептеу топ бойынша және жеке оқушы үшін де жүргізіледі. Әрбір тапсырма жауап немесе орындалған тапсырма үшін оқушы фишка алып отырады. Сәйкесінше әрбір оқушының алған балы бағалау парағына түсіріліп отырады.

  • Оқушыларды тәжірбиелік сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру

  • Қауіпсіздік техникасы туралы нұсқау беру.

ІІ. Үй тапсырмасы:

  1. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс!»

Үй тапсырмасы студенттерден – жауап арқылы сұралады және интерактивті тақта арқылы өткен тақырып бойынша тапсырмаларға жауап береді. Деңгейлік карточкалар таратылады.

ІІІ. Жаңа тақырып:Бүгінгі өтілетін жаңа тақырып, Электрондық кесте Microsoft Exel редакторына жалпы түсінік.

Microsoft Exel кесте ішінде есеп жұмыстарын атқара отырып, оларды көрнекті түрде бейнелейтін диаграммаларды тұрғызу, мәліметтер базасын құру, сан түріндегі берілеген мәліметтер арқылы, экасперименттер жүргізуде мүмкіндіктер беретін, Windows ортасында жұмыс істеуге арналған арнайы программалық кесте.



«Электрондық кесте» термині мәліметтерді компьютерде өңдеуге

Microsoft Exel даярлайтын құжат Жұмыс Кітабы деп аталады. Жұмыс кітабы жұмыс парағынан тұрады. Жұмыс парағының құрылымы кестенің құрылымындай және ол бір немесе бірнеше кестені қамтиды. Әрбір парақтың аты төменгі жағында орналасқан таңбашада көрініп тұрады.



  1. «Жұптық жұмыс» жұптап оқыту

Сұрақ:

Жауап:


Сұрақ:

Жауап:


Бізде 3 топ 6 жұп бар. Енді орындарыңа жұппен жұмыс жасаймыз. Үш топтағы жұптар бір – бірінің жұмысын бағалайды.

  1. Тез есепте.Тапсырма: 1 Microsoft Exel кесте құрып студенттердің алған бағаларының орташа мәнін есептеу.

Аты-жөні

Қаңтар

Ақпан

Наурыз

Орташа баға

Айжан

5

4

4

 

Ақнұр

3

3

4

 

Арман

3

3

4

 

Тапсырма: 2 Microsoft Exel кесте құрып олимпиада да алған медальдардың жалпы санын анықтау.

Мемлекеттер

Алтын

Күміс

Қола

Жалпы саны

Қазақстан

7

1

5

 

Иран

4

5

3

 

Түркия

2

2

1

 

Тапсырма №3 «Оқыта үйрену» әдісімен кесте құружәне деректер енгізіп,оларды форматтауды компьютер арқылы көрсету.

Деректерді енгізу және форматтау.Microsoft Exel кестесінде «Шахмат турнирі» деген атпен шаблон құру және оны компьютерде орындау.Интерактивті тақтада кестенің суретін көрсету.



Тапсырма:4 Қарапайым функция және оларды шартты пішімдеу.Оқушылардың әр пәннен алған бағаларының орташа балын есептеу кестесін құру және ұяшықтағы сандар мен деректерді бояу.Оқушылардың тоқсандық бағаларының кестесі.

Полиглот

«Ана-тілің-арың бұл

Ұятың боп тұр бетте

Өзге тілдің бәрін біл

Өз тіліңді құрметте» деп Қадыр |Мырзалиев ағамыз айтқандай,оқушылардың тіл білімін тамашалайық.

Келді кезек жұмбақты шешуге

Жауаптарын беруде үш тілдерде

Қазақ,орыс,ағылшынды білсеңіз

Жақсы баға шәкірт саған несібе


  1. Компьютер жұмысын басқаруға арналған колтетік (Тінтуір-мышка-mouse)

  2. Ақпараттарды енгізуге арналған құрылғы (Пернетақта-Клавиатура-)

  3. Түрлі ақпараттарды қазақ бетіне басып шығаратын құрылға (Баспа құрылғысы-Принтер-)

  4. Ақпараттарды экранға шығаруға арналған құрылғы (Монитор-Монитор)

  1. «Ойланайық!»

КРАСЕН

ТРИОНОМ

ПЕРРИНТ

НЕРКАТПЕКА

ЕСКИДАТ

НИТРОМО

  1. Сергітусәті

Оқушылардыорындарыннантұрғызыпсергітужаттығуларынжасату.

  • Жаңасабақтықорытындылау;

Тест жүйесіарқылысабаққорытындыланады.

Оқушылареңбегінбағалау;



  • Үйгетапсырма беру: MicrosoftExcel- мен танысу. Microsoft Excel- ге берілгендерді енгізу және редакциялау.

И.Абдикаримов атындағы Қызылорда аграрлық-техникалық колледжнің информатика пәнінің оқытушысы Ертаева Лаура



Сабақтың тақырыбы:Windows операциялық жүйесі

Өткізілетін күні___________________

Оқу топтары______________________

Сабақтың түрі - теория

Сабақтың типіаралас сабақ

Сабақтың мақсаты:

а) білімділігіWindows операциялық жүйесі тақырыбы бойынша білім беру, ұғымды, көзқарасты қалыптастыру, түсініктерді анықтау. Түсінік пен ілімдерді жағдай шешуге қолдану, таблица, каталог, графиктерді қолдана білу, оқушыларды ғылым негізімен таныстыру, болжам ұсына білуге білімін қалыптастыру, басқа пәндерді оқып үйренудің негізін қамтамасыз ету.

б) тәрбиелілігімамандық таңдауға, өз бетімен жұмыс істеуді қалыптастыру, тұлғаның адамгершілік қасиеттерін, ғылыми көзқарасын қалыптастыру, білім алуға ынтасын арттыру, ҒТП-ның басты бағыттарымен таныстыру.

в) дамытушылығыеске сақтау, сөйлеу мәнерін, ойлау, қабылдай алушылықты, пәнге деген қызығушылықты дамыту, қорытынды жасай алуды қалыптастыру бойынша жұмыс істеу, шығармашылық ізденіс элементтерін қалыптастыру, промлемаларды байқау және оның шешілу жолдарын табу



Cабақтың әдістері- баяндау, түсіндіру, әңгімелесу, лекция элементтері, сұрақ-жауап, пысықтап бекіту, қайталау, дамыта оқыту ойындары, өзіндік жұмыс.

Сабақта пайдаланатын көрнекіліктер - ДЭЕМ, тарату материалдары, интерактивті тақта, флипчарт № , электронды оқулық, бейне материал, оқулық.

Пәнаралық байланыс- қазақ тілі, математика, тарих, ағылшын тілі

Cабақтың өткізілу барысы

I Ұйымдастыру кезеңі:



Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру. Дәрісхананың тазалығына, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару

II. Өткен тақырып бойынша оқушылар білімін тексеру (сұрақ-жауап, тест ):



  1. Компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларын атаңыз.

  2. Пернетақта дегеніміз не?

  3. Енгізу құрылғыларын атаңыз.

  4. Шығару құрылғыларын атаңыз.

III. Оқушылардың жауаптарын толықтыра отырып қорытындылау, бағалау.

IV. Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру



  1. Windows жүйесінің негізгі фунцияларымен танысу, негізгі оқып үйрену.

  2. Терезелердің негізгі операциясы, өлшемін өзгерту, орнын ауыстыруды үйрену.

  3. Windows жүйесінің стандартты программалары

V. Жаңа сабақты түсіндіру

VI Жаңа тақырыпты бекіту сұрақтарын талқылау және бағалау /сұрақ-жауап/



  1. Операциялық жүйе дегеніміз не?

  2. Менің компьютерім бумасының атқаратын қызметі қандай?

  3. Жұмыс үстелінің негізгі қызметі қандай?

  4. Жұмыс үстелінің түсін қалай өзгертуге болады?

VII. Сабақты қорытындылауы.

VIII. Үй тапсырмасы:

1.Мұхтасармен жұмыс

2. Үй тапсырмасын орындауға берілетін нұсқаулармен жұмысWindows операциялық жүйесі

3. Оқулықпен жұмыс Е.К. Балапанов, Б. Бөрібаев «Информатикадан 30 сабақ» 15-20 беттер

IX Оқушылардың білімін бағалау.


И.Абдикаримов атындағы Қызылорда аграрлық-техникалық колледжнің информатика пәнінің оқытушысы Ертаева Лаура



Сабақтың тақырыбы:Microsoft Word редакторында құжаттармен жұмыс істеу негіздері

Өткізілетін күні: ______________

Оқу топтары: _____________

Сабақтың түрі - зертханалық сабақ

Сабақтың типі– теориялық білімді бекіту

Сабақтың мақсаты:

а) білімділігі Microsoft Word редакторында құжаттармен жұмыс істеу негіздері тақырыбы бойынша оқушылардың білімін тексеру, жұмыс жасау ережелерін зертханалық сабақта бекіту, тақырыпты қорытындылау. Тақырып бойынша алған білімдерін тапсырмаларды орындау барысында пайдалана білу, қойған мақсатына жете білуге дағдыландыру, қызығушылығын арттыру.



б) тәрбиелілігі компьютермен жұмыс істеуде ұқыптылыққа техника қауіпсіздігін дұрыс сақтай білуге үйрету, жүрген орталарында кішіпейіл, сыйымды бола білуге баули отыра, білімді, шыншыл, өжет тұлғаны қалыптастыру;

в) дамытушылығы– оқушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан-жақты дамыту; білім жинақтау, шығармашылыққа баулу, өз ойын еркін жеткізуге дағдыландыру қалыптастыру, ой-өрісі мен танымдық қабілеттерін дамыту.

Cабақтың әдістері: Жеке-өзіндік; Топтық; Оқушы-компьютер; түсіндіру, қайталау;

Сабақта пайдаланатын көрнекіліктер - ДЭЕМ, жұмыс дәптері, оқулықтар, тапсырмалар

Cабақтың өткізілу барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

А) Оқытушының оқушылармен сәлемдесуі

Б) Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

В) Дәрісхананың тазалығына, сабаққа дайындығына назар аудару


  1. Кіріспелік нұсқау.

.Оқушыларды тәжірибелік сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

Қауіпсіздік техникасы туралы нұсқау беру.

3. Оқушылардың тәжірибелік сабаққа дайындығын төмендегідей сұрақтар қою арқылы тексеру. Сұрақтар:


  1. Мәтіндік процессор деп нені айтады?

  2. Word мәтіндік процессоры терезесінің негізгі элементтерін атаңыз.

  3. Аспаптар панелін қалай өзгертуге болады?

  4. Қаріп форматы деген не?

Карточкалар мен алдын ала дайындалған тест сұрақтарын пайдаланып тәжірибелік сабаққа дайындығын тексеру.

4.Өткен тақырып бойынша оқушының білімін талдап, оқытушының қорытындылауы.

Оқушылардың бағаларын хабарлап, жауаптардың кемшілігі мен жетістіктерін атап өту.

5. Таныстыру нұсқауын жүргізу.

1. Нұсқау картаны тарату

6. Оқушылардың өздігінше жұмыс істеуі.

Оқушылардың тапсырмаларды жұмыс дәптеріне түсіріп, оны орындалуын қадағалау.

7. Кезекті нұсқау. Жеке- жеке тапсырманы орындаудың нұсқауы.

8. Қорытынды нұсқау.

Зертханалық сабақты тапсырма бойынша қорыту, бекіту. Жұмыс орнын жинастыру.

9. Оқушылардың жұмысын бағалау, хабарлау.

Зертханалық сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды атап өту, сонымен қатар,

оқушылардың жетістігі мен кемшіліктеріне тоқтау.

10. Үй тапсырмасы:Microsoft Word редакторында құжаттармен жұмыс істеу негіздері



Оқулықпен жұмыс: Е.К. Балапанов, Б. Бөрібаев «Информатикадан 30 сабақ» 200-208 беттер

11. Сабақтың аяқталуын хабарлау.
Каталог: 2015
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев Қазақстанның ұлттық ғарыш агенттігінің төрағасы. Ғарышкер, техника ғылымдарының докторы
2015 -> Сабақтың тақырыбы: Реактивті қозғалыс Сабақтың мақсаты: Білімділік: Реактивті қозғалыс туралы түсінік беру
2015 -> Сабақың мақсаты: Білімділік
2015 -> БАҒдарламасы қазақ филологиясы кафедрасы Орал-2014
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
2015 -> Абай және кітапхана
2015 -> «Бәріде Жеңіс үшін!!! Шығыстың қос шынары» Сыныбы: 7 Мақсаты
2015 -> Сабақтың атауы Құлын мінген бала Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет