Сабақ жоспары Пәні Математика Сынып 6



Дата07.05.2017
өлшемі77,89 Kb.
#16175
түріСабақ
Астана қаласы

№58 мектеп- гимназиясы



Бексолтанова Лязиза Жеңісханқызы,

математика пәнінің мұғалімі


Сабақ жоспары

Пәні

Математика

Сынып

6

Сабақтың тақырыбы

Перпендикуляр түзулер және нүктеден түзуге дейінгі қашықтық тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты

Перпендикуляр түзулердің анықтамасының тұжырымдамасын , қасиеттерін пайдаланып есептер шығару және нүктеден түзуге дейінгі қашықтықты таба білу.

Оқу нәтижелері

Оқушылар сабақ барысында:

  • Перпендикуляр түзу анықтамасын біледі және перпендикуляр түзулерді сыза біледі ;

  • Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы түзуге перпендикуляр түсіруді үйренеді;

  • Нүктеден түзуге дейінгі қашықтықты таба біледі;

  • Өздерін және сыныптастарын бағалай алады.

Бағалау критерийлері

  • перпендикуляр түзулердің ережесін білу және құралдарды пайдаланып перпендикуляр түзуді сызып орындай алу;

  • Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы түзуге перпендикуляр түсіру және нүктеден түзуге дейінгі арақашықтықты таба білуі;

  • Техникада, тұрмыста кездесетін перпендикуляр түзулерге мысалдар келтіре алу.

Дерек көзі

Оқулық, дидактикалық материалдар, ғаламтор,

Тапсырмалар

  • топтық жұмыс;

  • СТО

  • Деңгейлік тапсырмалар;

  • Рефлексия.

Ресурстар

  • Компьютер;

  • Көрмелер;

  • Сызу құралдары;

  • Тапсырмалар;

  • А3, А4 парақтар;

  • Бағалау парағы;

  • Оқулық;

  • Жапсырмалар;

  • Бағдаршам түстері/ фигуралар/







Сабақ барысы

Сабақ кезең-дері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

Кіріспе

8 мин


1.Ұйымдастыру: сәлемдесу, түгендеу,топқа бөлу, бағалау парағы таратылады

1. Мақал –мәтелдің жалғасын табу арқылы 4 топқа топтасады

1-топ:Білімді мыңды жығады,

Білекті бірді жығады.



2-топ: Бір тал кессең, он тал ек.

3-топ: Жеті жұрттың тілін біл;

Жеті түрлі білім ал.



4- топ:Жеті рет өлшеп, бір рет кес.

2. Сәлемдесу тренингі

Қатар тұрған екі оқушы бір- біріне амандасудың бір неше түрін айтып амандасады, бүгінгі күнге сәттілік тілейді.



мадақтау

2. Қызығушылықты ояту

Қызықты логикалық есептің жауабын табады

Есеп: Тік төртбұрышты аулада 7 алма ағашы өсіп тұр. Үш түзу сызығының көмегімен 7 бөлікке бөлу керек. Әр бөлікте бір алма ағашы қалатын болсын.

Қол шапалақ

3.Үй тапсырмасын өзара тексеру тапсырылады

Қатар отырған екі оқушы өзара тексереді (жұптық жұмыс) №1092



Шешуі:∠EDC=120°-90°=30°

ADE=90°-30°=60 ;



Жауабы: 30°, 60°

1097∠COF=∠KOF-∠KOC=90°-50°=40°

FOB=∠COB-∠COF=90°-40°=50°



Жауабы:

Кері байланыс

Тұсау-кесер

10 мин


4. Математикалық диктант

Сұрақтарға жауап жазады және қатар отырған екі оқушы бір- бірін тексереді.

  1. Сағат 9 болса, сағат тілі қандай бұрыш жасайды? Тік бұрыш

  2. Төрт бұрышты столдың бір бұрышын кесіп тастаса неше бұрыш болады? Бес бұрыш

  3. Бұл не?/сызба құралдары/

  4. Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштың бірі 65° болса, қалған бұрыштары неге тең? 115°,65°,115°

  5. Жазыңқы бұрыштың 1/6 -і неге тең? 30°

  6. Перпендикуляр сөзі латынның қандай сөзінен алынған? Тік бағыт

  7. Перпендикуляр түзулер жазықтықты қандай бұрыштарға бөледі?

Тік бұрыш.




5. Cұрақ -жауап.

Әр топқа сұрақ қойылады



Берілген сұрақтар бойынша әр топ А3 параққа жазып, не сызып жауап береді.

  1. Тік бұрышты сызғыш немесе транспортирді пайдаланып тік бұрыш сызып көрсетеді;

  2. Перпендикуляр түзудің анықтамасын айтады, белгіленуі мен жазылуын көрсетеді ;

  3. Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы түзуге перпендикуляр түсіру алгоритмін пайдаланып, сызып көрсетеді;

  4. Нүктеден түзуге дейінгі қашықтықты табуды көрсетеді.

  5. Техникада, тұрмыста өзара тең төрт бұрыш жасап қиылысатын түзулерге мысалдар келтіреді./суреттер/

бағдаршам

Негізгі бөлім

20 мин



Деңгейлік тапсырмалар Қай топ 1-ші дұрыс шығарады , сол топ тақтаға есептің шешуін жазады.


1-деңгей. Тапсырма 1.

1087



AB⊥CD, ∠AOE=35°, ∠KOB=20°

Шешуі:

∠EOD=90°-35°=55°

∠KOC=90°-20°=70°

Жауабы: 55°,70°

2- деңгей. Тапсырма 2.

Қиылысқанда пайда болатын бұрыштардың бірі екіншісінен 4 есе артық. Пайда болған бұрыштардың әрқайсысының шамасын табыңдар



Жауабы:36°,144°

3-деңгей. Тапсырма 3. №1098

AOB=90°, ∠AOF=125°, CD⊥EF



Шешуі:

∠AOE=180°-125°=55°



∠FOB=180°-35°=145°

Жауабы: 55°,145°


бағдаршам

8.Сергіту сәті, музыка қойылалы

Оқушылар музыка ырғағымен бой жазады




9.Әр топқа тапсырма беріледі (топтық жұмыс) А3 параққа сызып көрсетеді

І топ. а түзуіне түзуден тыс жатқан В нүктесі арқылы перпендикуляр сыз.

ІІ топ. С нүктесінен в түзуіне дейінгі арақашықтықты тап.

ІІІ топ. Бұрыштардың шамасын тап

IV топ. Қандай түзулер перпендикуляр болады?

бағдаршам

5 мин Қорытынды

Сабақты қорытындылау

Ассоциация




Әр топ бір біріне «екі жұлдыз, бір тілек айтады»

10.Оқуға арналған тапсырмалар

1. Тақырып бойынша қайталап оқу

2. № 1099






11. Рефлексия

Не үйрендім?

Мен үшін қиын болды



Мен үшін қызықты




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет