Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар: Макрокопиялық параметрлерді біледі



Дата08.11.2019
өлшемі63,45 Kb.
#51367
түріСабақ
Байланысты:
ашық сабақ 10


Сабақ тақырыбы

§4.6 Идеал газ күйінің теңдеуі

Күні: 13. 11.19ж

Мұғалімнің аты - жөні Ербазарова Каламкас Коянбаевна

Сынып 10а,б

Қатысқандар:

Қатыспағандар:0

Оқу мақсаты:

1Макроскопиялық шамалар байланысын білу.

2 Клапейрон теңдеуін білу.

3 Менделеев-Клапейрон теңдеуін білу.

4Күй теңдеуін қолданып есептер шығара білу.

Сабақ мақсаты:

1.Барлық оқушылар:Макрокопиялық параметрлерді біледі.

2.Оқушылардың басым бөлігі:Күй теңдеуін түсінеді,сипаттай алады

3.Кейбір оқушылар:Менделеев-Клапейрон теңдеуін біледі,теңдеуді қолданып есептер шығара алады.

Тілдік мақсат

Қазақша

ағылшынша

Көлем

Қысым


Температура

Изотерма


Изобара

Изохора


volume

pressure


temperature

isotherma

isobara

isovolumetra



Ұлттық құндылықтарды дарыту.

Физика заңдарының техникада,тұрмыста қолданылуына мысал келтіру арқылы оқушының пәнге қызығушылығын қалыптастыру.

Бағалау критерийлері

Макроскопиялық параметрлерді біледі,Күй теңдеуін түсінеді.Күй теңдеуін түсіндіре алады.




Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Сабақтың басы

1Сәлемдесу

Good morning children!

- Good morning teacher!

- How are you?

- Fine. And you?

- OK. Thanks.

- Sit down please

Who is absent to day?
2.Топқа бөлу мозайка әдісі арқылы сурет қиындыларынан құрастыру арқылы тақырыптың ,топтың атын ашу,топ басшысын тағайындау,бағалау парағын тарату

3.Уй тапсырмасын тексеру:Кім жылдам? Әдісі арқылы



Оқулық:Физика 10-сынып,авторлары:Б.Кронгард және В.Кем.баспа 2014ж
Жасыл,көк,сары түсті Ф4 форматтағы парақшалар


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ.

1-тапсырма.Топтық жұмыс.Постер қорғау

Оқулықпен жұмыс:178 бет



4 топқа оқулық бойынша тапсырма беріледі

Газдың қандай күйде тұратынын білу үшіноның термодинамикалық параметрлерін, яғни қысымды, температураны, көлемді білу қажет. Термопараметрлердің біреуінің өзгерісі, оның басқа параметрлерінің өзгеруіне әкеп соғады. Термодинамикалық параметрлерді байланыстыратын теңдеу идеал газ күйінің теңдеуі деп аталады. , мұндағы R=k*NA=8,31ДжК*моль– универсал газ тұрақтысы деп аталады. Бұл теңдеу Менделеев–Клапейрон теңдеуі деп те аталынады.

Газдың бір параметрінің мәні тағайындалып, қалған екеуінің арасындағы сандық тәуелділікті айқындайтын заңдарды газ заңдары деп атайды.

Параметрлердің біреуінің мәні өзгермей қалған кезде өтетін процестеризопроцестер деп аталады. Изопроцестер табиғатта кең таралған және техникада жиі пайдаланылады.

2-тапсырма.Жеке жұмыс:Тест

1. Универсал газ тұрақтысын көрсет.

1. R=83,1 Дж/(моль*К);

2. R=1,38 Дж/(моль*К);

3. R=8,31*1023 Дж/(моль*К);



4. R=8,31 Дж/(моль*К);

2. Идеал газ күйінің теңдеуі немесе Менделлев – Клапейрон теңдеуі.

1. p=RT;

2. pV=RT;

3. V=RT;

4. pV=kT;

3. Температура тұрақты болғанда жүретін процесс ... деп аталады.

1. Адиабаталық;

2. Изобаралық;

3. Изотермиялық;

4. Изохоралық.



4. Қысым тұрақты болғанда жүретін процесс ... деп аталады.

1. Адиабаталық;



2. Изобаралық;

3. Изотермиялық;

4. Изохоралық.

5. Көлем тұрақты болғанда жүретін процесс ... деп аталады.

1. Адиабаталық;

2. Изобаралық;

3. Изотермиялық;



4. Изохоралық.

6. Сыртқы ортамен жылу алмаспайтын жүйеде жүретін процесс ... деп аталады.

1. Адиабаталық;

2. Изобаралық;

3. Изотермиялық;

4. Изохоралық.

7. t = 100С неше кельвинге тең?

1) 1000К 2) 2830К 3) 2930К

8. Зат мөлшерінің өлшем бірлігі?

1) 1кг 2) 1дм3 3) 1л 4) 1моль

9.Абсольют шкала бойынша 200К Цельсий шкаласы бойынша неше градусқа тең?

1) -4730С 2) -730С 3) 730С 4) 4730С

10. Больцман тұрақтысының мәні:

1) 1,38*1023Дж/К  



2) 1,38*10-23Дж/К 

3)1,38*1022Дж/К

4) 1,38*1021Дж/К  

5) 1,38*1025Дж/К



3тапсырма:Топтық жұмыс:Есептер шығару

148бет,10-жаттығу(1,2,3,5) 4топқа



4тапсырма Жұптық жұмыс

Графикалық тапсырмалар

5-тапсырма.Топтық жұмыс

Сәйкесін тап.(Терминалогия)



А-3,маркерлер


Сабақтың соңы


Бағалау

Бүгінгі сабақты қортындылау.Мақсатым тақырыпты қай дәрежеде меңгергенін білу.Бұрқасын сұрақтар әдісін қолданамын. 1 Күй параметрлері деп нені түсінесіңдер? 2Идеал газ күйі теңдеуінің мәні неде? 3Күй теңдеуін Менделеев.Д.И қай жылы тағайындады? Бүгінгі сабақтан кері байланысты смайликтер арқылы аламын.

Үйге тапсырма §4.6 оқу 10жаттығу



Бағалау:Бағалау парақшалары арқылы бағалаймын.

стикерлер

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс .

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс.

Құндылықтардағы байланыс

Сұрақ-жауап әдісі арқылы үй тапсырмасында,жеке жұмыс орындауда және постер қорғауда ,есептер шығаруда және бұрқасын сұрақтарда айқын көрініс табады.

Бағалау парақшалары арқылы бағалау.

Математика-шамаларды есептеу

Тұрмыста- сығылған газ баллоны

Техникада-пневматикалық құралдар




Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1:------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2:--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет