Сабақ мақсаты: Электр тізбек бөлігі үшін Ом заңы, кедергі туралы білім алады



Дата31.01.2018
өлшемі384,96 Kb.
#36814
түріСабақ
Амиргазина Толкын Мукатовна

Жарқайың ауданы «Өмірлік орта мектебінің»

физика және математика пәні мұғалімі
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы.
Сабақ мақсаты:

  1. Электр тізбек бөлігі үшін Ом заңы, кедергі туралы білім алады.

  2. Оқу материалын талдай білу дағдысын дамыту, бақылау, салыстыру, оқылған құбылыстар мен фактілерді салыстыра білу, қорытынды жасай білу дағдылары жетілдіріледі.

  3. Адамгершілік, ұжымдық қарым-қатынас жасай білу қабілеттерге тәрбиеленеді.

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау

Құрал-жабдықтар: компьютер, видеопроектор, слайдтар, вольтметр, амперметр, шам, өткізгіш сымдар.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйым

дастыру

Сәлемдесу. Оқушыны түгелдеу.

Сәлемдеседі. Кезекші тақтаны дайындап. Сыныпты түгелдейді

(1 мин)


Үй тап

cырма

сын сұрау.

Топпен жұмыс. «Прибор таңдау »


А
Ток күші деген не?Ол нені сипаттайды?


V

Кернеу, ол нені сипаттайды?







- +


Оқушылар сұрақтарға жауап береді

(3мин)


Жаңа білімді қалыптастыру

«жеке жұмыс»

І білу. тапсырманы оқулықтан оқып,

мыналарды анықтайды. «Білемін, білгім келеді, үйрендім» кесте толтырады.

Тәжірибе:

Ток күшінің кернеу мен кедергіге тәуелділігік заңын 1827 ж. Г.Ом ашты.





Ом заңы: тізбектің бөлігіндегі ток күші –осы бөліктің ұштарындағы кернеуге тура пропорционал да, өткізгіштің кедергісіне кері пропорционал.

R – кедергі.



ХБЖ-да кедергінің өлшем бірлігі Оммен өрнектеледі.



ІІ түсіну: Приборға сипаттама бер

Тізбектегі кедергінің шартты белгісі:

Тізбектегі ток күшін реттеуге арналған құрал-реостаттар деп аталады. Олар екіге бөлінеді:



  • Реттегіш

  • Іске қосқыш

Реостаттың шартты белгісі:


Сабақты дәптерлеріне жазып алады

(12 мин)



Пысықтау

«Топ

пен жұмыс »


ІІІ қолдану . Оқушылар формуланы пайдаланып оқулықтан есеп шығару

18-ж. № 4, №5, №6, №7.



ІV талдау. Лото ойыны

Лото бөшкелері

Өлшем бірлік, схемасы

Формуласы

Кернеу







Кедергі







Ток күші







Амперметр







Вольтметр







Реостат









Оқушылар дәптерлеріне сызып толтырады.

(15 мин)
(3 мин)


Сабақты бекіту

V жинақтау.

VIP тест тапсырма (электрондық тест)



1. Электрон мен протонның зарядтары қандай?

А. Электрон заряды –теріс, протон заряды-оң В. Электрон заряды –оң, протон заряды-теріс

С. Электрон және протонның зарядтары –оң D. Электрон және протонның зарядтары –теріс.

2. 1820 жылы тогы бар өткізгіштің магнит тілшесіне тигізетін әсерін байқаған ғалым-

А. Г. Ом В.Х. Эрстед С. М. Фарадей D. А. Ампер.



3. Мына құрылғылардың қайсысы ток көзі емес?

А. Реостат В. Гальвани элементі С. Электрофорлық машина D. Аккумулятор.



4. Денелердің электрленуін байқауға арналған аспап

А. Кинескоп В.Кодоскоп С. Телескоп D. Электроскоп.



5. Кернеудің өлшем бірлігі

А. Ватт В. Ом С. Вольт D.Ампер.



6. Тізбек бөлігінде 3Кл заряд орын ауыстырғанда электр өрісі

120 Дж жұмыс атқарды. Осы бөліктегі кернеуді анықтаңыз.

А. 360 В В. 0,36 кВ С. 40 В D. 40 кВ.



7. 15 секундта өткізгшітің көлденең қимасы арқылы 120 Кл электр заряды өтеді. Тізбектегі ток күші қандай?

А. 8 А В. 18 А С. 180 мА D. 7 А.

8. Ток күшінің өлшем бірлігі

А. Ватт В. Ом С. Вольт D.Ампер.

9. Кедергінің өлшем бірлігі

А. Ватт В. Ом С. Вольт D.Ампер.



10. Кедергісі 50 Ом өткізгіште 2 А ток жүру үшін, оның ұштарына қандай кернеу түсіру керек.

А. 50В В. 25В С. 100 В Д. 150В



7 мин

Үйге тап

сырма

§38. №1, №2, №3, №4.


Күнделіктеріне жазады

(1 мин )


Рефлексия : «Таңдау» (2 мин)



VІ бағалау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою. (1 мин)

Аты жөні

Үй тапсыр

масы


«Прибор таңдау» 5сұрақ
5 ұпай

ББҮ кесте

(постер


мен жұмыс)

10 ұпай


Приборға сипаттама бер(2 прибор)

5 ұпай


Есебің қалай

(4есеп)

5 ұпай


Лото ойыны

(6сұрақ)


5 ұпай

Тест тапсыр

масы


(ВИП)

(10сұрақ)

1 ұпай


Жалпы ұпайы

100 ұпай

























100-90- «5»

89-70- «4»

69-40- «3»

39- төмен «2»



Аты жөні

Үй тапсыр

масы


«Прибор таңдау» 5сұрақ
5 ұпай

ББҮ кесте

(постер


мен жұмыс)

10 ұпай


Приборға сипаттама бер(2 прибор)

5 ұпай


Есебің қалай

(4есеп)

5 ұпай


Лато ойыны

(6сұрақ)


5 ұпай

Тест тапсыр

масы


(ВИП)

(10сұрақ)

1 ұпай


Жалпы ұпайы

100 ұпай

































































































100-90- «5»

89-70- «4»

69-40- «3»



39- төмен «2»
Каталог: images -> Razrabotkaurokov
Razrabotkaurokov -> Оқулық, ғаламтор, «А.Құнанбаев»
Razrabotkaurokov -> Сабақтың мақсаты: Білімділік: Атақты жерлесіміз І. Есенберлин туралы мәлімет беріп білімді қалыптастыру
Razrabotkaurokov -> Сабақ беру –үйреншікті жай ғана шеберлік емес, ол жаңадан
Razrabotkaurokov -> «Қазақ батырлары»
Razrabotkaurokov -> СӘкен сейфуллин «наурыз» Мақсаты: Білімділік
Razrabotkaurokov -> Ханаева Лаззат Кайкеновна Бұланды ауданы Макинск қаласы мектеп-лицейінің педагог -психологі Тақырып
Razrabotkaurokov -> Гомбо Серікгүл Красный яр селосы «№13 «Амина» бала бақшасының» тәрбиешісі Тақырыбы: «орманға саяхат»
Razrabotkaurokov -> Нұрмұқанова Жұмагүл Жабенқызы Көкшетау қаласы №18 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Razrabotkaurokov -> Топқа бөліну І топ “Сұңқарлар” ІІ топ “Алғырлар” ІІІ топ “Білімділер” іvтоп “Тапқырлар”


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет