Сабақ: мектеп: «Балқаш қаласының №9 орта мектебі»



Дата21.07.2017
өлшемі221,34 Kb.
#21894
түріСабақ

САБАҚ:

МЕКТЕП: «Балқаш қаласының №9 орта мектебі» КММ

КҮНІ:

МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ: Ботаханова С.Т

ТАҚЫРЫБЫ:

Ақ сұлама — емін-еркін тіршілік ететін жалпақ құрттардың өкілі. Сыртқы құрылысы. Екі жақты симметриялығы. Дене жамылғысы. Бұлшық еттері. Жүйке жүйесі мен сезім мүшелері.

СЫНЫП: 7


ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ:

ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

САБАҚ МАҚСАТЫ

Құрттардың негізгі ерекшеліктері мен тіршілік әрекеттері туралы біліп, түсінгендерін өмірде қолдануға бағыт-бағдар беру.




Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады):

Құрттарға жалпы сипаттама бере алады, тіршілік әрекеттерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек):

Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және тақырыппен жұмыс істеу арқылы пәнге қызығушылығы артады

Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)):

Құрттардың сыртқы құрылысы мен ішкі құрылысындағы ерекшеліктерін, дене жамылғысы және сезім мүшелері туралы біледі.

ТІЛДІК МАҚСАТ

Оқушылар құрттардың негізгі ерекшеліктері мен тіршілік әрекеттері (туралы баяндап береді.)

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Гельминтология,сірқабық, піллә,гермафродит.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):

Талқылауға арналған тармақтар:

Құрттарды зерттейтін ғылым?

Құрттардың денесі қанша қабаттан тұрады?

Құрттарға тән негізгі ерекшелікке не жатады?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Тақырыпқа байланысты берілген термин сөздерді жазу.

АЛДЫҢҒЫ ОҚУ

Өткен тақырып бойынша білімді еске түсіру, тест сұрақтар арқылы

ЖОСПАР

ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ (Сабақтың жүру барысы/45 м.)

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар)

Ресурстар

Басталуы

1.Ұйымдастыру кезеңі(2 минут)

2. Психологиялық ахуал орнату (1мин)

(Қызығушылықты ояту)



3. Үй тапсырмасын тексеру (7 мин)

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

стикер


«Шаттық шеңбер» арқылы психологиялық ахуалды жақсарту.
«Менен сұрақ сізден жауап»

Жер бетінде қанша түрі

Ішекқуыстылардың

Қарапайымдардың

Дене қабаты

Қарапайымдардың 1 қабатты

Ішекқуыстылардың 2 қабатты

Арнайы мүшелері

Қарапайымдардың (кірпікшелі кебісше қылаулатқыш, қызыл көзше)

Ішекқуыстылардың (ең алғаш жүйке торы п.б, тұйық ішек) Осы жәндіктердің тіршілігінен күрделену байқалды ма?


Бір біріне жақсы тілек айтады

Оқушылар жеке, жұппен, топпен жауап береді.



Ортасы (Мағынаны тану)

2 мин
4. «Әр сұраққа бір жауап» әдісі (5 мин)

Мұғалімнің баяндауы:


Тақтаға бүгінгі күн мен тақырып жазады. Интербелсенді тақта арқылы тақырыпқа түсінік беру.

Топтық жұмыс ( топтың ережесі таныстырылады)

Тақырып бойынша сұрақтар беріледі.



1 топ1.Құрттарды зерттейтін ғылымды қалай атайды? 2.Денесі неше қабаттан тұрады? 3.Жалпақ құрттардың қандай кластарын білесің? 4. Неліктен жалпақ құрттар деп атаған?

2 топ

1.Симметриялылығы туралы не білесің? 2. Паразиттер деп аталуы неліктен? 3. Эндопаразит дегеніміз не? 4. Жалпақ құрттардың типінің жалпы саны қанша?



Жалпақ құрттардың негізгі ерекшелігі: - Жалпақ құрттар тұщы суда , теңіздерде немесе басқа ағзаларда паразиттік тіршілік етеді.

- Тыныс алу және қанайналым жүйелері жоқ. - Жақсы дамыған жүйелері: жүйке( қос жүйке түйіндері, екі жүйке бағандары). - Қимыл. Зәр шығару жүйесі алғаш осы типте кездеседі. - Ас қорыту (екі бөліктен тұрады; 1-жұтқыншақ, 2-ортаңғы ішек; аналь тесігімен артқы ішек ішек жоқ). Паразиттерде асқорыту жүйесі дамымаған. Жыныс (гермофро-диттер), даму кезеңдері өзгерістермен өтеді. - Жынысты және жыныссыз



Оқушылар жұмбақты шеше отырып, күн мен тақырыпты жазады.

Оқушылар бөлінген тақырып бойынша жұппен талқылайды, ойларын ортаға салады.


Оқулықпен жұмыс жасайды.Тапсырманы орындайды. Топта талқылап, талдап қорытынды жасайды. (Топ ішінен жауап береді )

Дәптерге жазып алады

1 топтағы оқушылар жұптаса отырып гигиеналық талаптарды қорытып шығарады).

2 топ тірек сөздер арқылы

сипаттама береді.

Жауап дұрыс болса, балалар алақанын соғады, болмаса қолын көтереді.



Оқулық
Интербелсенді тақта

Интербелсенді тақта


Оқулық

Стикер




Жұптық жұмыс

жолмен көбейеді.

Мұғалім міндетті түрде аралық ие,негізгі ие ұғымдарын нақтылайды.



  1. қатар Бауырсорғыш пен сиыр цепенінен сақтану жолдары қандай?

  2. қатар Тірек сөздерді пайдаланып ақ сұламаға сипаттама бер

Жалпақ құрттар 3 класқа жіктеледі.

  • Кірпікшелі құрттар класы: ақ планария

  • Сорғыш құрттар класы: бауырсорғыш.

  • Таспа құрттар класы: сиыр цепені, эхинококк, доңыз цепені.

Сабақты қорытындылау. Жалпақ құрттардың ортақ белгілерін табу. Бұл жұмыс ойын түрінде өткізіледі. Мұғалім сипаттаманы оқиды, егер ол жалпақ құрттарға тән болса, балалар алақанын соғады, болмаса қолын көтереді.

1. Ас ең әуелі ауыз қуысына түседі

2. Жүйке жүйесі екі баған мен олардың ортасын қосатын сатылардан тұрады

3. жалпақ құрттар гермафродиттер

4. Зәр шығару денені бойлай орналасқан түтікшелерден тұрады.

5.Жалпақ құрттардың барлығы паразиттер.

6. Бауырсорғыштың аралық иесі ірі қара мал

7. Бауырсорғыштың екі сорғышы болады

8. Сиыр цепенін қайнамаған сүт арқылы жұқтырып алуға болады.


8. Рефлексия.

2 мин


Оқушыларға түрлі түсті стикер таратылады.Сабақ ұнаса- жасыл түс. Сабақта қиындықтар болса- сары түс. Сабақ ұнамаса- қызыл түсті конвертке салады.

Оқушылар түрлі-түсті стикерді конвертке салады


стикер

9. Үй тапсырмасы беру (1мин)


Паразит құрттар туралы мағлұмат жинап келу. Жұмыс дәптеріне құрттардың пайдасы мен зияны туралы өз ойларын түсіру.


Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.






10. Бағалау (1 мин)

Оқушылар бағалау парағындағы критерийлер бойынша жұмыстарын бағалайды. Топ спикерлері қорытындылайды

оқушылар жинаған ұпайларын есептеп,бағалайды.




Қосымша 1

Тест


1.Даражарнақтылардың тамыр жүйесі

А) Кіндік тамыр

Ә)Шашақ тамыр

Б)Тамыры жоқ

В)Ризоид

2. Бөлме өсімдігі кірпішөп қандай тұқымдасқа жатады?

А) Лалагүлділер

Ә)Пияз тұқымдасы

Б)Алқа тұқымдасы

В)Астық тұқымдасы

3. Пияз тұқымдасы...

А)Даражарнақты өсімдік

Ә)Қосжарнақты өсімдік

Б)Ағаш текті өсімдік

В)Бұтатекті өсімдік

4.Осы тұқымдастың Қазақстанда 57 түрі кездеседі

А) Лалагүлділер

Ә)Пияз тұқымдасы

Б)Алқа тұқымдасы

В)Астық тұқымдасы

5.Жауқазын қандай тұқымдасқа жатады?

А) Лалагүлділер

Ә)Пияз тұқымдасы

Б)Алқа тұқымдасы

В)Астық тұқымдасы

6. Жер шарында лалагүлділер тұқымдасының қанша түрі бар?

А)500 түрі

Ә)800 түрі

Б)1000 түрі

В)1300 түрі

7. Лапыздың тұқымынан...

А) Май алынады

Ә) Бояу

Б) Дәрі


В) Пайдасы жоқ

8.Пияз тұқымдасының жемісі..

А) Қауашақ

Ә) Жидек

Б)Дән


В) Бұршаққап

9.Фитонцид қайда болады?

А) Алмада

Ә)Пиязда

Б)Құлпынайда

В) Бидайда

10. Даражарнақты өсімдіктердің жарнақ саны

А) Біреу


Ә)Екеу

Б)Үшеу


В)Төртеу
Қосымша 2. Жұмбақ

1 топ.Ұзын мұртты сарылар,

Қырман толы дәні бар (бидай)

2 топ. Алыстан көрсең ақ тас,


Жақыннан көрсем – дәмді ас. (күріш)
3топ. Түскенде салқын күз,
Жинадық алтын тіс ( жүгері)
Қосымшы 3

Тақырып бойыншы әр топқа сұрақтар беріледі.

1 топ Астық тұқымдасына сипаттама(сабағы, жапырағы)

2 топ Гүлінің және жемісінің құрылысы,

3 топ Астық тұқымдасының маңызы.(қатты бидай,күріш,борыққамыс)

Қосымша 4

1 топ

Астақ тұқымдастарының:

1.Тамыры-

2. Жапырағы -

3.Жемісі-

4.Аталығы- , Аналығы-

5. Гүлінің формуласы-

6. Аналығының сыртын қалың ........ қаптаған


2 топ Суреттер сөйлейді



3 топ Ғалымдарды анықта, мәлімет бер

+-

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет