Әдебиеттік оқу
|
Күні 14.04.2014 жыл
|
Сабақ
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ыбырай ата. Байбота Серікбайұлы
|
Мақсаты
|
Байбота Серікбайұлы туралы толықтай ақпарат беру.Өлеңді түсініп оқып, негізгі идеясын түсіну. Кейіпкері болған адамның ұрпақтар аузында жатталып қалған сөздерін оқушы жадында бекіту.
|
Жұмыс нәтижесі
|
Ыбырай Алтынсариннің өмір жолы туралы білімдерін толықтырды; өлеңдегі тұңғыш ұстаздың халыққа қызметін паш етеді.шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру арқылы қиялы дамиды.
|
Сілтеме
|
Әдебиеттік оқу Б.А.Тұрғынбаев, З.Муфтибекова Алматыкітап баспасы 2013 жыл
|
Әдіс-тәсілдері
|
Топтық жұмыс; Диалогты оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; АКТ-ны қолдану; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
|
Ресурстар
|
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма
|
Ыбырай ата
158-бет,
|
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
дескриптор
|
Ұпай
|
Жиынтық баға
|
Білу
|
Үй тапсырмасы «Құрманғазы ата» өлеңі бойынша
білімін анықтау,
|
Ребус шешу
«Балбырауын»
Күйді тыңдау
|
Ребус шешу арқылы қызығушылығы оянады, өткен тақырыпта алған білімін көрсетеді.
|
Білім деңгейін анықтау
|
Ребус толық шешілген
|
3
|
|
Ребус жартылай шешілген
|
2
|
Ребус толық шешілмеген
|
1
|
Түсіну
|
Тақырыптың негізгі идеясын түсіндіру
|
АКТ қолдану
Оқулық бойынша топтық жұмыс.
Өлеңді оқыту
Слайдпен жұмыс МКБТқандай ой туды?Ы.Алтынсарин өмірімен таныстыру .Кел,балалар оқылық !өлеңін жатқа айтқызу
|
Гүлдермен топқа бөлу
Тақырыптың басты идеясын табу
Тұңғыш мектеп
|
Берілген материалды өз сөзімен жеткізу
|
Мәтінді толық түсінеді
|
3
|
|
Қателіктері болды
|
2
|
Мүлдем орындай алмады
|
1
|
Қолдану
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.
|
І топ Тұңғыш ғарышкер
ІІ топ Тұңғыш ғалым
ІІІ топ Тұңғыш президент
ІV топ Тұңғыш ұстаз
Сергіту Бейнежазба бойынша
|
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
|
Оқыған материалды жаңа жағдайда пайдалана алу
|
Әдіс-тәсілдерді орнымен қолдану
|
3
|
|
Қажетіне қарай пайдалана алады
|
2
|
Пайдалануы қиын
|
1
|
Талдау
|
Шешім шығару, яғни болашақтағы мектеп жобасын құрастыру
|
Болашақтың мектебі қандай болу керек деп ойлайсың?
Постер жасау
|
Талдау арқылы пікірталасқа түседі.
|
Пікірталасқа түсу
|
диалог құрып,қорытынды жасайды
|
3
|
|
тек диалог құрайды
|
2
|
жұмысқа қатыспайды
|
1
|
Жинақтау
|
Суреттерді құрастыру.
|
Венн диаграммасы
Қазіргі таңдағы мектеп пен алғашқы мектеп
|
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
|
Толық шықты
|
3
|
|
Қиналды
|
2
|
Шыға алмады
|
1
|
Бағалау
|
Дүниетанымын кеңейту.
|
Эссе жазу «Егер мен мектеп директоры болсам...»
|
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.
|
Алған білімнің өзі үшін құндылығын бағалау
|
Креативті
|
3
|
|
Ойы жүйелі, тың ойы емес
|
2
|
Жалпыға ортақ ой
|
1
|
Әдебиеттік оқу
|
Күні 15.04.2014 жыл
|
Сабақ
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ақ боз ат мінген қолбасшы
|
Мақсаты
|
Мәтіндегі басты кейіпкердің өмір жолынан ешкімге ,басқаға ұқсай бермейтін еркшелігін байқауға мүмкіндік жасау.
|
Жұмыс нәтижесі
|
Оқушылардың бала Бауыржанның келешек жазушы ,батыр болып қалыптасуына өскен ортасының ,ұлттық салт –дәстүрдің қаншалықты әсері болғандығын түсінулеріне жағдай туғызады.Ұлттық ойындармен ,спортпен шұғылдануға деген қызығушылықтары артады .
|
Сілтеме
|
Әдебиеттік оқу Б.А.Тұрғынбаев, З.Муфтибекова Алматыкітап баспасы 2013 жыл
162 –бет
|
Негізгі идеясы
|
Топтық жұмыс; Диалогты оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; АКТ-ны қолдану; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
|
Ресурстар
|
Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма
|
Ақбоз ат мінген қолбасшы .
170-бет
|
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
дескриптор
|
Ұпай
|
Жиынтық баға
|
Білу
|
Үй тапсырмасы «Ыбырай ата» өлеңі бойынша
білімін анықтау, еске түсіру, жатқа айту, қорыту. Қызығушылығын ояту.
|
«Көбелектерді гүлге қондыру» ойыны арқылы топтар арасында сұрақтарға жауап беру.Ыбырай кім?т.б.Оқушылар өз аттарының барлық әріптерін «Гүл сыйлау»көңіл күй туғызу :оқушылар өз есімінің бірінші әрпінен басталатын сын есімдер айтады.Спорттық ойындардың атауы бойынша топтарға бөлінеді.
|
Өткен сабақты еске түсіру ойын арқылы қызығушылығы артады , білімін көрсетеді.
|
Оқыған материалды есте сақтау, еске түсіру
|
Сұрақтарға жүйелі жауап берді
|
3
|
|
Сұрақтарға жартылай жауап берді
|
2
|
Сұрақтарға қате жауап берді
|
1
|
Түсіну
|
Оқулық мәтінін игерту.
|
Слайд көрсету АКТ ны пайдалану .Суретпен сөздерді байланыстыру .Батырға туған ел не үшін керек ?Осы сұрақ төңірегінде оқушылардың пікірін тыңдау.
Оқулықпен жұмыс .Мәтінді тізбектей оқыту .Сөздік жұмысы.
|
Тақырыптың басты идеясын табу
Қазақ батырлары туралы мағлұмат алу
|
Берілген материалды өз сөзімен басқа формада жеткізу
|
Тапсырманы толық орындады
|
3
|
|
Қателіктері болды
|
2
|
Мүлдем орындай алмады
|
1
|
Қолдану
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.
|
Топ бойынша тапсырмалар орындау
1топ Бала Бауыржан (ұлттық ойындар туралы әңгімелейді) 2топ Батырдың шеберлігі (шеберлігі жайлы айтады)3топ Ақ боз ат (ат спорты ) 4топ Жауапты жарыс (сыйлыққа ие болу) Сергіту Бейнежазба бойынша
|
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
|
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптастыру
|
Әдіс-тәсілдерді орнымен қолданады
|
3
|
|
Толық емес
|
2
|
Қиын
|
1
|
Талдау
|
Мәтіннің түйінді бүгінгі ойын анықтау өмірмен байланыстырып талдау жасау
|
Денім сау болсын десең....
Алгоритм құрау
|
Салыстыру арқылы өз пікірін айтады.
|
Бүгінгі білімін талдау
|
Ой жүйелі болды
|
3
|
|
Ой қосты бірақ жүйелі емес
|
2
|
Ойы жүйелі емес
|
1
|
Жинақтау
|
Суреттерді құрастыру.
|
Қабанбай мен Бауыржан салыстырады топтастырып кластер құрастыру
|
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
|
Толық шықты
|
3
|
|
Қиналды
|
2
|
Шыға алмады
|
1
|
Бағалау
|
Кері байланыс «Күн және бұлттар»
|
Бұл маған ұнады.
Не үйрендім?
Не қиын болды?
Батырлар туралы толық білгім келеді.
|
Қалыптасқан түсінігін бағалау
|
Түсінік деңгейі
|
Толық
|
3
|
|
Жартылай
|
2
|
Толық емес
|
1
|