Сабақ тақырбы: Сақ және сармат тайпалары Мектеп: №74 Ж. Баласағұн атындағы жалпы орта мектеп



Дата06.07.2018
өлшемі87 Kb.
#47466
түріСабақ
«Тексерілді»

ДОТЖО: К.Абилмажинова


Сабақ тақырбы:Сақ және сармат тайпалары


Мектеп: № 74 Ж.Баласағұн атындағы жалпы орта мектеп

Күні: 26.10.2016ж.

Мұғалімніңаты-жөні: Отарина Айман Сергеевна

СЫНЫП:10 «Ә»


Қатысқан оқушылар саны: 12


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ_негізделген_оқу_мақсаты__(мақсаттары)'>Сабақ негізделген оқу мақсаты

(мақсаттары)

Ерте темір дәуірі кезеңіндегі Қазақстан территориясындағы сақ және сармат тайпаларының тарихы туралы мәліметтерді біледі.

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:Сақ және сармат тайпалары туралы түсінік қалыптасады.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: берілген тақырып аясында қорытқан ойын жазбаша түрде қағазға түсіре алады.

Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады:сөздік қорын пайдалана отырып, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:Сақ және сармат тайпаларының ерекшеліктері туралы білгендерін қолданып шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.

Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор ментерминология: скиф, савромат, сколот, «Персеполь», «Бехистун», сака, парадарайя, тиграхауда, хаомаварга сақтары, амюргия сақтары, аргиппейлер, исседондар, аримаспылар.

Айтылым мен жазылы мүшін қолдануға болатын тіркестердің жиынтығы (жиынтықтары):

Ресурстар

Оқулық, интербелсенді тақта, үлестірмелер,бағалау парағы, Қазақстан картасы, маркерлер, стикерлер, ноутбук

Алдыңғы оқу

Қазақстан қола дәуірінде

Сабақтың жоспары


Жоспарланған

уақыт

Сабақтың барысы

Бағалау түрлері

І. Ұйымдастыру кезеңі

5 минут



І. Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу ,оқу-құралдарын

алғызу,зейіндерін сабаққа аудару 
ІІ. Топтастыру: 1-2-ке дейін санау арқылы 2 топқа бірігеді.

ІІІ.Психологиялық ахуал қалыптастыру



«Алдаркөсе бізде қонақта» ойыны:

Сынып 2 топқа бірігіп,шеңбер жасап отырады. 1 жылдам әрі епшіл оқушы Алдаркөсе рөлінде әр ауылға барып, өткен тақырыптар бойынша топтағы оқушыларға сұрақтар қояды. Оқушылар алданбай,дұрыс жауаптарды ұсынуы қажет.

1. Андронов мәдениетінің ескерткіштері алғаш қашан

табылған? (1914 ж.)

2. Еуразия даласындағы қола дәуірі мәдениеті?

(Андрон мәдениеті)

3. Қола дәуірін жоспарлы зерттеу қай жылы басталды?

(1946 ж.)

4. Қазақстан жеріндегі қола дәуірі ескерткіштерінің сырын

ашқан қазақтың ғалымы кім? (Ә.Марғұлан)



формативті бағалау

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

10 минут

«Ойыңды аяқта» (терме диктант) әдісі

1-топ:


Қазақстан жерінде қола дәуірінің алғашқа кезеңінде өмір сүрген адамдардың қалдырған мәдениеті тарих ғылымында .................(Андронов мәдениеті) деп аталады.Осы мәдениеттің алғашқы ескерткіштері ...........(Андроново) деген селоның жанында ашылған.Бұл село Оңтүстік Сібірдегі ..........(Ачинск) қаласының жанында ашылған. Бұл мәдениет құрамына ...........(Қазақстан) жері түгелімен кіреді.

2-топ:


Қола дәуірінде Қазақстан жерінде бірінен соң бірі жалғасып келетін ... (екі мәдениет) болған. Оның көнесі- ..............(Андронов) мәдениеті. Ал б.з.д. Х-ҮІІІ ғасырларда, яғни соңғы қола дәуірінде ............(Беғазы-Дәндібай) мәдениеті қалыптасқан. Беғазы-Дәндібай мәдениеті, негізінен алғанда, .............(Орталық Қазақстан) жерінде кең таралған.

«Сенемін - сенбеймін» әдісі:

1- топ:


1.Қола дәуірінде адамзат баласы металл өңдеуді игерді

(сенемін)

2.Қола мыс пен қалайының қосындысы (сенемін)

3.Қола дәуіріндегі петроглифтерде аң аулау сәттері мен сарай

өмірін бейнелеген (сенбеймін)

4.Қазақстан жеріндегі қола дәуірі б.з.б. 2 мыңыншы жылдық-

б.з.б. 8 ғасыр аралығын қамтиды (сенемін)

2- топ:

1.Тұрмыста тұңғыш пайдаланған металл- күміс (сенбеймін)



2.Қола дәуіріндегі ыдыс жасаудың ең бір өрістеген кезі еді

(сенемін)

3.Қола дәуірі кезінде жеке меншік қалыптасты (сенемін)

4.Қола дәуіріндегі шаруашылықтың негізгі түрі – терімшілік

(сенбеймін)

2 ұпайға дейін

1-5 ұпай аралығында бағаланады


ІІІ. Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту:

1 минут


Мағынаны тану.

5 минут


«Әріптерді шешу» ойыны:
стомиир --------------------- регжауын ------------------- семкө
(Томирис) ------------------ (Жауынгер) ---------------- (Көсем)

төаралбе--------------------атсоврам

(Аралтөбе)------------------(Савромат)

«Аралас тест» әдісі

Орын орнына қою.


Алтын адам, қола дәуірі, үйсіндер, мысты тас дәуірі, түрік қағанаты.
(Жауабы: мысты тас, қола дәуірі, Алтын адам, үйсіндер, Түрік қағанаты).

формативті бағалау

1-3 ұпай аралығында


Ой толғаныс:

15 минут

«Елші» әдісі

Екі топқа тақырып бөліп беріледі, оқып шығып,топпен талқылайды.1 оқушы елші болып екініші топқа барып түсіндіреді.«Кесте толтыру» Постер қорғайды.



Картамен жұмыс.
1-ТОПҚА 
Сақ тайпаларының аты екендері 
1 Парадарайа(теңіздердің арғы жағындағы сақтар) 
Қара теңіздің солтүстігі,Арал теңізінің маңында Сырдария мен Амударияның төменгі ағысы 
2 Тиграхауда (шошақ бөрік киіп жүретіндер) Сырдарияның орта ағысы,Тянь-Шаньда,Жетісуда 
3 Хаумаварга (хаома сусынын дайындайтын сақтар) 
Мургаб аңғарында(Түркменстан) 

2-ТОПҚА 
Болған оқиға мерзімі,Тарихи оқиғалар 
1)Б.з.д. ІІ-І ғасырлар 
Сарматтар ірі саяси одаққа біріккен
2)Б.з.д І ғасырларда 
Оңтүстік Кавказда Рим империясына қарсы күреске қатысты
3)Б.з.д. Ү-ҮІ ғасырларда
Жерорта теңізі жағалауындағы елдермен қатынасы
4) Сармат тайпаларын IV ғасырда
ғұндар талқандады.

1-5 ұпай аралығында



Сабақты бекіту

  1. минут

«Дұрыс жауабын табыңыз» әдісі (тест)
баламалы тест жауабы: “иә” немесе “жоқ” сөздері арқылы белгіленеді.
1. Сақ тайпалары тас дәуірінен бастап өмір сүре бастады. (жоқ)
2. Тасмола мәдениеті Қазақстанның Оңтүстігінде орналасты (жоқ)
3. Б. з. б. VII ғ. “аңдық стиль” дамыды (иә)

«Семантикалық карта» әдісі.




Б.з.б.

570-520 ж.ж.



1969 ж.

Б.з.д. 1 мың.ж.

Б.з.б.8ғ. -б.з.5 ғ.

Б.з.б 490ж

Кемел Ақышев қай жылы Есік обасынан «Алтын киімді адамды» тапты




+











Томирис патшайым шамамен қай жылдары өмір сүрген

+














Сармат тайпаларының өмір сүрген мерзімі










+




Марафон шайқасында парсы әскерінің құрамында гректерге қарсы сақ жауынгерлері қай жылы соғысты?












+


Қазақстан жерінде қай кезеңнен бастап Сақ атауы кездеседі.






+











1-5 ұпай аралығында



Үйге тапсырма

2 минут

1-деңгей:Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

2-деңгей: Сәйкестендіру тесті

3-деңгей: Сақ патшасы Томирис туралы қосымша мағлұмат әкелу. «Шырақтың ерлігі» туралы эссе жазу.

1-7 ұпай аралығында

1-7 ұпай аралығында

1-5 ұпай аралығында


Шығармашалыққа бейімдеуге, функционалдық сауаттылығын дамытуға арналған тапсырма лар:

Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмалар



Тарихи деректермен жұмыс: соңғы уақытта оқыған тарихи деректеме туралы сұқбатқа дайындық жаса.
Ұлттық арнадан жаңалықтар көру және тезисін жасап келу.

1-3 ұпай аралығында

Әр сұраққа 1 ұпай




Бағалау

1 минут

Әр топтағы топбасшылардың бағалау парақтары негізінде жиынтық балл мен бағаны жариялау, мадақтау.




Кері байланыс

2минут

«Инсерт» әдісі бойынша кері байланыс берулерін сұраймын.

Білдім. Білемін. Сұрақ. Стикерлерге жазады.




Қосымша ақпарат

Пәнаралықбайланыс:дүние жүзі тарихы, география, қазақ тілі

АКTменбайланыс құндылықтар мен байланыс: интербелсенді тақта




Рефлексия










Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?




Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?











Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?






Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет