Сабақ тақырыбы : Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. Оқу мақсаты



бет1/2
Дата07.02.2020
өлшемі182,98 Kb.
#57390
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
7 атмосфералық қысым
000a19fe-af9e7d84 (1)

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп:

Қысым


Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу.

Оқу мақсаты:

7.3.1.9 – атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну.

Сабақтың мақсаты:

«Атмосфералық қысымның» физикалық мағынасын білу.

Барлық оқушылар: оқушылар атмосфералық қысым туралы түсініктерін толықтырады.

Басым бөлігі: өз бетімен тәжірибе жасап, түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады.Атмосфералық қысымның формуласын пайдалана отырып, әр түрлі биіктіктегі қысымды анықтай алады

Оқу дағдыларының деңгейі

Білу. Түсіну. Қолдану.

Бағалау критерийі:



  1. атмосфералық қысым физикалық мағынасын ажыратады.

  2. барометр арқылы атмосфералық қысымды өлшейді.

  3. өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді.

Тілдік масаттар:

Пәндік терминдер бойынша сөздік:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

қысым

давление

pressure

атмосфера

атмосфера

atmosphere

атмосфералық қысым

атмосферное давление

Аtmosphere pressure

барометр

барометр

barometer

барометр-анероид

барометр-анероид

barometer-anеroid




Құндылықтар:

2. Қоғамдағы ұлттық бірлік. 6. Тілдің біртұтастығы. Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді негізге ала отырып, бірін-бірі құрметтеуге, еңбексүйгіштік пен ынтымақтастыққа баулу,өзара түсіністікпен топта жұмыс істеу, толеранттылық таныту.

Пәнаралық

байланыс:

география

Алдыңғы білім:

Қысым, ауа қысымы .

География пәнінен атмосфера ұғымы жайлы біледі.

Математикадағы білімдерін пайдаланып, есептеулер жүргізеді.


Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы


5 мин


1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Қызыл, жасыл, сары түстерді тандату арқылы оқушыларды «Атмосфералық қысым», «Барометр», «Торричели» деп топтарға бөлу.

ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру:

«Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді.



ІІІ.«Кім жылдам?» ойын өзін-өзі тексеру

й жұмысын тексеру):

1. Қысымның өлшем бірлігі?
2. Қысымның формуласы?
3. Сұйықтың ыдыс түбіне және қабырғасына түсіретін қысымы?
4. Күштің өлшем бірлігі?
5. Заттың неше күйі бар?
6. Сұйықтың ыдыс түбіне және қабырғасына түсіретін қысымы неге тәуелді?
7. Биіктіктің өлшем бірлігі?
8. 2 м тереңдіктегі судың қысымы нешеге тең?
9. Деңгейлері бірдей ыдыста керосин мен су құйылған. Қысымы бірдей ме?
10. Керосиннің 0,5 м тереңдіктегі қысымы неге тең?

Кері байланыс (қате жауапқа, дұрыс жауаппен түзету жасайды).

Ұғымдар жазылған түрлі түсті стикерлер

Слайд 1



Сабақ ортасы
10 мин
Білу, түсіну

Оқылым


Айтылым,

Айтылым


Жазылым
5 мин

5 мин



«Оқулықпен жұмыс»

«Суреттер сөйлейді» әдісі берілген суреттер бойынша ой тастау.

Оқушылар суреттен атмосфераның құрамы туралы түсіндіріп береді. Олар география пәнінен атмосфераның құрамын біледі. Джигсо тәсілі бойынша топтармен жұмыс істеу:

1 топ– оқулықпен жұмыс істеу, Торричелли тәжірибесін зерттеу.

Қойылған сұрақтарға жауап береді:

Атмосфералық қысымның пайда болу себебі неде?

Торричелли тәжірибесінің мәні неде?



2 топ – оқулықтармен жұмыс жасау, барометр-анероидтың құрылысын зерттеу.

Сұрақтарға жауап:

Барометр-анероидтың құрылысы?

Барометр-анероид қалай жұмыс істейді?

3топ- Сұйық барометр, шприцтің жұмыс істеу принципін түсіндіріп беру.

Сұрақтарға жауап:

Барометр не үшін қолданылады?



Қалыпты атмосфералық қысым неге тең?


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет