Сабақ тақырыбы : «Фотосинтез, оның сатылары және биосферадағы ғарыштық ролі»



Дата23.08.2017
өлшемі107,2 Kb.
#25269
түріСабақ
Пәні: биология

Сынып: 10

Сабақ тақырыбы: «Фотосинтез, оның сатылары және биосферадағы ғарыштық ролі».

Сабақ мақсаты:

Білімділік — фотосинтез жайлы жаңа білім беру және жаңа терминдермен таныстыру;

Дамытушылық  – жаңа материалды бұрын игерілген біліммен байланыстыру, тапсырманы өз бетімен және топта орындау дағдысын дамыту;

Тәрбиелік– оқушыларды экологиялық мәдениетке баулуға атсалысу;

Сабақ түрі: аралас

Әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, тест.

Көрнекілігі: «Жалпы биология» . «Фотосинтез сатылары» сызбанұсқасы

Құралдар: интерактивті тақта, таратпа материалдар

 

Сабақ құрылымы:

1.      Ұйымдастыру бөлімі

2.      Үй тапсырмасын тексеру

3.      Жаңа білімді меңгеру

4.      Білімді бекіту

5.      Қорытынды

6.      Бағалау

Сабақ барысы:

1.      Ұйымдастыру бөлімі: оқушыларды түгендеу, геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу

2.      Үй тапсырмасын тексеру. 

1 топ

2 топ

3 топ

Зат алмасу

автотрофтар

гетеротрофтар


Оқушылардың білімі биологиялық диктант түрінде қорытындыланады.

Биологиялық диктант

1.      Табиғаттағы барлық организмдер қоректену тәсіліне қарай (2) топқа бөлінеді.

2.      Дайын органикалық заттар, энергияны пайдаланушы организмдер (гетеротрофтар) деп аталады.

3.      Оларға (жануар, адам) және (кейбір бактериялар) жатады

4.      (Хлорофилл) органоиды бар өсімдік жасушасының тіршілік үшін маңызы зор.

5.      (Фотосинтез) – Күн сәулесі энергиясын (химиялық) энергияға айналдыратын күрделі процесс.    

6.      Күн сәулесі қатысында (бейорганикалық) заттардан органикалық заттарды синтездейтін организмдер (автотрофтар) деп аталады. 

3.Жаңа білімді меңгеру.

1. Қызығушылықты ояту.

Жер бетінде өсімдіктерге бейжай қарайтын бір де бір адам жоқ!

Өсімдіктің ең қайталанбас, Ең ғажайып, Ең құпия ТАМАШАСЫ! Ол не?

Өсімдіктің Гүл, Жапырақ, Жеміс, Тұқым, Тамыры болсын – барлығы да адам үшін пайдалы заттарға бай! Соншама пайдалы заттарды өсімдіктер қайдан алады?! Өсімдіктер тек су мен минералды заттарды ғана жұтпай ма?!

Барлығы өсімдіктердің бірегей қабілетінде! Өсімдіктер Күн сәулесінің қуатын пайдаланады! Бұл жайлы бүгінгі сабақта білеміз!

Сабақ тақырыбы

2. Мағынаны ашу
 INSERT. Ол бойынша оқушыға оқу, тақырыппен танысу барысында V – “білемін”, ― — “мен үшін түсініксіз”, + — “мен үшін жаңа ақпарат”,? – “мені таң қалдырады” 

Жапырақтың ішкі құрылысы: Жоғарғы қабаты – эпидермис.

Эпидермис клеткасы – мөлдір. Неге олай деп ойлайсыңдар?

Өсімдік неге жасыл түсті? Себебі, клеткада жасыл пигмент – ХЛОРОФИЛЛ бар

Хлорофилл құрамындағы магний атомы өз кезегінде өсімдіктердің жасыл түсті болуына себепкер. Хлоропласт дөңгелек пішінді, қос қабатты мембраналы

Хлоропласт ішінде текшеленген құрылым – граналар.  Граналар тилакоидтардан тұрады, олардың ішінде хлорофилл орналасады. Осы хлорофилл органойдында өсімдіктің бірегей процесі – фотосинтез өтеді.

Фотосинтез процесінің жалпы реакциясы:  6СО+ 6 Н2О = С6Н12О+ 6О2


3. Ой толғаныс:
ДЖИКСО стратегиясы

1 топ

2 топ

3 топ

Фотосинтез

Жарық сатысы

Қараңғы сатысы


4 Білімді бекіту
1 ТОП венн диаграммасы


Фотосинтез сатылары

Жарық

Сипаты

Қараңғы

Жарыққа тәуелді

Жарық

Жарыққа

тәуелді емес

Температураға тәуелді емес

Температура

Температураға

тәуелді

Тез  < 10 (-5)сек

Тездігі

Баяу ~ 10 (-

2)сек


Мембрана

Өтетін орны

Хлорофилл стромасы









2 ТОП


Салыстыру критериі

Тынысалу

Фотосинтез

Өсімдіктің қай мүшесі, органоидында өтеді

Жапырақ, митохондрия

Жапырақ, хлоропласт

Қандай заттар жұтылады?

Оттек

Көмір қышқыл газы, су,  минералды заттар

Қандай заттар бөлінеді?

Көмір қышқыл газы

Оттек

Жарықтың ролі

Алмасудың қай типі

Жоқ

Энергетикалық

Бар

Пластикалық

Органикалық заттар өзгерісі

Органикалық заттардың тотығуы

Органикалық заттардың синтезі

3 ТОП
3 ТОП

Сәйкестендіру тесті



Сипаты

Белгісі

1

Фотосинтездің алғашқы өнімі

А. Жасыл

2

Фотосинтездің соңғы өнімі

Ә. Жапырақ

3

Хлорофилл түсі

Б.  Митохондрия

4

Фотосинтез фазалары

В. Хлорофилл

5

Фотолиз реакциясын ашты

Д. СО2   Н2О

6

Фотосинтез өтетін мүше

Ғ. Екеу

7

Тынысалу өтетін органойд

К. Фотон

8

Фотосинтез өтетін органойд

Е. АТФ

9

Қараңғы фазада синтезделеді

Ж. Глюкоза, оттек


5 Қорытынды: «Нақты жауап» айдары; ФОТОСИНТЕЗ жөнінде түйінді идея. (бір-бір сөйлемнен айту)

Оқушы жауабын бағалау:

Бағалау парақшасы: 3-сабақ Блум таксономиясы бойынша

Р/с




Оқушы аты-жөні




Білу




Түсіну




Қолдану

Талдау

Жинақтау

Қорытынды баға





































1




 




 




 




 

 

 

 

2




 




 




 




 

 

 

 

3




 




 




 




 

 

 

 

4




 




 




 




 

 

 

 

5




 




 




 




 

 

 

 

6




 




 




 




 

 

 

 




























  1. Білу Қызығушылықты ояту.бойынша орындалған нақты жауапқа -1 ұпай

  2. Түсіну Мағынаны ашу сатысы кезіндегі жүйелі жауапқа –1 ұпай

  3. Қолдану Ой толғаныс:ДЖИКСО стратегиясы - 3 ұпай

  4. Талдау: Білімді бекіту Белсенді, ұтымды ой айта білген, тапсырманы аша білуі -2 ұпай

  5. Жинақтау: Қорытынды:  - 2 ұпай

Бағалау шкаласы:

«5» -9 ұпай



 «4»-8 ұпай

«3 »-7ұпай



Үйге тапсырма: «Фотосинтез, оның сатылары және биосферадағы ғарыштық ролі». Деңгейлік тест сұрақтарын құрастыру (10)
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет