Сабақ тақырыбы Әз-Наурыз туралы аңыз



Дата25.08.2017
өлшемі86,32 Kb.
#25764
түріСабақ



Қысқа мерзімді жоспар
Бекітемін:


Пән: әдебиеттік оқу

Мектеп:А.Тайманов атындағы №34

мектеп-гимназиясы

Күні:09.03.17

Мұғалімнің аты-жөні:Бекенова.Б.Б.

Сынып: 2«з»

Қатысқандар саны:19

Қатыспағандар саны: 0




Сабақ тақырыбы

Әз-Наурыз туралы аңыз







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Мәтінді түсініп оқи отырып негізгі идеясын ашуға,оқушылардың жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйеніп,топпен шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету.

Сабақ мақсаттары

  • Мәтінді оқып, мазмұны туралы түсінік қалыптасады, Әз-Наурыз туралы біледі;

  • Ойлануға берілген тапсырмаларды орындай алады;

  • Шығармашылық тапсырмаларға өз үлестерін қосады және сыни сұрақтарға жауап береді .

Барлық оқушылар:Наурыз мерекесі туралы,«наурызкөженің» пайда болу тарихын біледі;

Көптеген оқушылар: аңыздың негізгі идеясын аша алады;

Кейбір оқушылар:наурыз мерекесінің осы күнге дейін жеткен дәстүрлерін біледі.

Бағалау

критерийлері

Кластер,ФБ парағы

Тілдік мақсаттар


Сызбалар,тақырыптық сөздік

Құндылықтарды дарыту


Ойлау,жаңа әдіс-тәсілдер арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі мен дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Видеоподкаст,презентациялар

Бастапқы білім


Оқушылар Наурыз мерекесінде «наурызкөже»дайындалатынын туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


1.Психологиялық дайындық

Құрт – майымыз көп болсын,
Қарнымыз тоқ болсын.
5-ке оқып сабақты
Нашар баға жоқ болсын.

2.Топтасу суреттер арқылы

Сынып 3 топқа бөлінеді

«Ұлттық ойындар»,«Ұлттық тағамдар»,«Салт-дәстүрлер»

3.«Шеколад коктейлі таяқшасы »әдісі жұппен үй тапсырмасын бекіту.

- Сонымен өмірде жамандық жасаудың тағы қандай себептері бар деп ойлайсыңдар?

4. Ой қозғау

-Қане, балалар, жаңа сабақты бастамас бұрын ойын ойнайық. Зейін қойып тыңдайық.

- Асық ойынына 2 оқушы шығып мергендігін көрсетеді.

- Қыз қуу ойынына 1 ұл,1 қыз шығады.Ұсталса жазасын ән не тақпақпен өтейді.

-Күш сынасу ойыны 2 оқушы.

- Бүгін қандай ойындар ойналды?

-Қай уақытта біз осы ойын түрлерін ұйымдастырамыз?

-Көктемгі мерекелерді атаңыздар?

-Бүгінгі тақырыбымыз Әз-Наурыз туралы аңыз.

-Олай болса, күннің жады мен тақырыпты жаза қойыңыздар.




Слайд№1

«Сағат»


«Шеколад коктейлі

таяқшасы»


Слайд№2


Сабақтың ортасы



Жаңа сабақ:Әз-Наурыз туралы аңыз.

*Әз-Наурыз туралы не білеміз?

5.Өз бетімен білім алу.Оқулықпен жұмыс

-Іштей оқу

-Дауыстап бөлікке бөліп оқу

6.Топтық талқылау,көршісіне баяндау.

*Видеоподкаст арқылы ғылыми мағлұмат беру.



Наурыз мейрамы — ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді.
Қазақстанда Наурыз мейрамы үш күн: 21-23 наурыз аралығында аталып өтеді.
21 наурыз түні даланы Қыдыр аралайды. Ұлыс күні қазақ елі үшін әрқашан қасиетті, киелі саналған. Халық таза, жаңа киімдерін киген. Ауылдың ер адамдары бір-бірімен қос қолдасып, төс қағыстырады; әйелдер құшақтасып, бір-біріне игі тілектер айтады. Бірін-бірі мерекеге арнап дайындалған наурыз көже ішуге шақырады. Оған қойдың басы мен сүр ет салып пісірілуі – қыс тағамымен (етпен) қоштасуды, құрамына ақтың қосылуы – жаз тағамымен (сүт, ақ) қауышуды білдіреді. 7.Кластермен жеке жұмыс.

Тапсырмасы:Наурызкөжеге қосылатын жеті дәмді тауып белгіле.

Дарынды мен талантты оқушыға жеке топшама

Дарындыға:Бес жол өлең.(Наурыз)

Таланттыға: Ұлттық ойын,салт-дәстүр,ұлттық тағам,ұлттық киім,мерекелерді тауып жаз.(керекті сөздер тізбегі беріледі)

8.Сергіту.

9.«Фишбоун»әдісі ( Балық қаңқасы)

Авторы Данко Барон

Топтық жұмыс.

Талдап,қорытынды шығару.

Басы- тақырып

Қаңқасы-дәлелдемелер

Құйрығы-қорытынды.

1-топ: Ұлттық ойындар түрлері,пайдасы.

2-топ: Қазақстың салт-дәстүрлері туралы

3-топ: Ұлттық тағамдар түрлері,пайдасы.

10.Жұптық жұмыс.

Шығармашылық тапсырма:
Өлеңнің жалғасын табу
Наурыз менің елімнің ------------ берекесі,
Жаңа жылы қазақтың ----------- мерекесі.
Шаңырағы биіктеп күнге ---------- жақын,
Ұлаңғайыр керілсін ----------- керегесі.


  • Бүгінгі сабақта не туралы айттық?

  • Есіңде не қалды?

  • Сен үшін қызықты тапсырма қандай болды?

Слайд№3
Видеоподкаст

«Әз-Наурыз»

«Наурызкөже»

Кластер


«Наурызкөже»

Сергіту


«Ұлттық би»

видеоподкаст


Постер

Топтық бағалау

Бағдаршам,

Смайлик,


Бармақ әдістері

Жұптық жұмыс

Өлеңнің жалғасын табу


Сабақтың соңы

«Қосу-алу-қызықты»әдісі

Рефлексия

Өзін-өзі критериалды бағалау

Үйге тапсырма:153-154 беттер оқу,мазмұнын түсіну,

«Әз-Наурыз »сурет салу .



Рефлексия

Бағалау парағы



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Оқушыларға жеке тапсырмалар,сыни ойланта алатын сұрақтар қоюға дағдыландыру мақсатында түрткі болуға итермелеу,дарынды оқушалырға өз бетінше ізденіп энцеклопедилардан қосымша мәліметтер алып,кітапша жасау.

Тест сұрақтарын ,кері байланыс



Сабақ бойынша рефлексия




Каталог: uploads -> doc -> 12ae
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
12ae -> Сабақ жоспары (қазақ әдебиеті, 9 «Б» -сынып) Тақырыбы: «Айтыс ұлттық құндылығымыз»
12ae -> Ашық сабақ/ Өткізген: Жүсіпова Т. Х. 2016 жыл Қазақ тілі


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет