Сабақ тақырыбы Әз-Наурыз туралы аңыз



Дата13.08.2017
өлшемі71,74 Kb.
#23378
түріСабақ



Қысқа мерзімді жоспар

Пән: әдебиеттік оқу

Мектеп:А.Тайманов атындағы №34

мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Бекенова.Б.Б.

Сынып: 2

Қатысқандар саны:26

Қатыспағандар саны: 0




Сабақ тақырыбы

Әз-Наурыз туралы аңыз







Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Мәтінді түсініп оқи отырып негізгі идеясын ашуға,оқушылардың жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйеніп,топпен шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету.

Сабақ мақсаттары

  • Мәтінді оқып, мазмұны туралы түсінік қалыптасады, Әз-Наурыз туралы біледі;

  • Ойлануға берілген тапсырмаларды орындай алады;

  • Шығармашылық тапсырмаларға өз үлестерін қосады және сыни сұрақтарға жауап береді .

Барлық оқушылар:Наурыз мерекесі туралы,«наурызкөженің» пайда болу тарихын біледі;

Көптеген оқушылар: аңыздың негізгі идеясын аша алады;

Кейбір оқушылар:наурыз мерекесінің осы күнге дейін жеткен дәстүрлерін біледі.

Бағалау

критерийлері

Кластер,ФБ парағы

Тілдік мақсаттар


Сызбалар,тақырыптық сөздік

Құндылықтарды дарыту


Ойлау,жаңа әдіс-тәсілдер арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі мен дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Видеоподкаст,презентациялар

Бастапқы білім


Оқушылар Наурыз мерекесінде «наурызкөже»дайындалатынын туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


1.Психологиялық дайындық

Құрт – майымыз көп болсын,
Қарнымыз тоқ болсын.
5-ке оқып сабақты
Нашар баға жоқ болсын.

2.Топтасу суреттер арқылы

Сынып 3 топқа бөлінеді

«Ұлттық ойындар»,«Ұлттық тағамдар»,«Салт-дәстүрлер»

3.«Шеколад коктейлі таяқшасы »әдісі жұппен үй тапсырмасын бекіту.

- Сонымен өмірде жамандық жасаудың тағы қандай себептері бар деп ойлайсыңдар?

4. Ой қозғау

-Қане, балалар, жаңа сабақты бастамас бұрын ойын ойнайық. Зейін қойып тыңдайық.

- Асық ойынына 2 оқушы шығып мергендігін көрсетеді.

- Қыз қуу ойынына 1 ұл,1 қыз шығады.Ұсталса жазасын ән не тақпақпен өтейді.

-Күш сынасу ойыны 2 оқушы.

- Бүгін қандай ойындар ойналды?

-Қай уақытта біз осы ойын түрлерін ұйымдастырамыз?

-Көктемгі мерекелерді атаңыздар?

-Бүгінгі тақырыбымыз Әз-Наурыз туралы аңыз.

-Олай болса, күннің жады мен тақырыпты жаза қойыңыздар.




Слайд№1

«Сағат»


«Шеколад коктейлі

таяқшасы»


Слайд№2


Сабақтың ортасы



Жаңа сабақ:Әз-Наурыз туралы аңыз.

*Әз-Наурыз туралы не білеміз?

5.Өз бетімен білім алу.Оқулықпен жұмыс

-Іштей оқу

-Дауыстап бөлікке бөліп оқу

6.Топтық талқылау,көршісіне баяндау.

*Видеоподкаст арқылы ғылыми мағлұмат беру.



Наурыз мейрамы — ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді.
Қазақстанда Наурыз мейрамы үш күн: 21-23 наурыз аралығында аталып өтеді.
21 наурыз түні даланы Қыдыр аралайды. Ұлыс күні қазақ елі үшін әрқашан қасиетті, киелі саналған. Халық таза, жаңа киімдерін киген. Ауылдың ер адамдары бір-бірімен қос қолдасып, төс қағыстырады; әйелдер құшақтасып, бір-біріне игі тілектер айтады. Бірін-бірі мерекеге арнап дайындалған наурыз көже ішуге шақырады. Оған қойдың басы мен сүр ет салып пісірілуі – қыс тағамымен (етпен) қоштасуды, құрамына ақтың қосылуы – жаз тағамымен (сүт, ақ) қауышуды білдіреді. 7.Кластермен жеке жұмыс.

Тапсырмасы:Наурызкөжеге қосылатын жеті дәмді тауып белгіле.

Дарынды мен талантты оқушыға жеке топшама

Дарындыға:Бес жол өлең.(Наурыз)

Таланттыға: Ұлттық ойын,салт-дәстүр,ұлттық тағам,ұлттық киім,мерекелерді тауып жаз.(керекті сөздер тізбегі беріледі)

8.Сергіту.

9.«Фишбоун»әдісі ( Балық қаңқасы)

Авторы Данко Барон

Топтық жұмыс.

Талдап,қорытынды шығару.

Басы- тақырып

Қаңқасы-дәлелдемелер

Құйрығы-қорытынды.

1-топ: Ұлттық ойындар түрлері,пайдасы.

2-топ: Қазақстың салт-дәстүрлері туралы

3-топ: Ұлттық тағамдар түрлері,пайдасы.

10.Жұптық жұмыс.

Шығармашылық тапсырма:
Өлеңнің жалғасын табу
Наурыз менің елімнің ------------ берекесі,
Жаңа жылы қазақтың ----------- мерекесі.
Шаңырағы биіктеп күнге ---------- жақын,
Ұлаңғайыр керілсін ----------- керегесі.


  • Бүгінгі сабақта не туралы айттық?

  • Есіңде не қалды?

  • Сен үшін қызықты тапсырма қандай болды?

Слайд№3
Видеоподкаст

«Әз-Наурыз»

«Наурызкөже»

Кластер


«Наурызкөже»

Сергіту


«Ұлттық би»

видеоподкаст


Постер

Топтық бағалау

Бағдаршам,

Смайлик,


Бармақ әдістері

Жұптық жұмыс

Өлеңнің жалғасын табу


Сабақтың соңы

«Қосу-алу-қызықты»әдісі

Рефлексия

Өзін-өзі критериалды бағалау

Үйге тапсырма:153-154 беттер оқу,мазмұнын түсіну,

«Әз-Наурыз »сурет салу .



Рефлексия

Бағалау парағы




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет