Сабақ тақырыбы Жасушалық биология Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты



бет1/3
Дата01.04.2017
өлшемі0,6 Mb.
#13227
түріСабақ
  1   2   3
САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән

Биология



Мұғалім

Әскербеков Қуандық Мирамбекұлы

Мектеп, сынып

Қызылорда қаласы, ХББ НЗМ, 7-сынып

Сабақ тақырыбы

Жасушалық биология




Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты

Өсімдік пен жануар жасушасын ажырату.

Жетістік критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:

Оқушылар жануарлар мен өсімдік жасушаларының қызметін сипаттай алады және негізгі бөліктерін диаграммада анықтай алады және белгілей алады. Олар жануарлар мен өсімдік жасушалары компоненттерінің қызметтерін сипаттай алады және өсімдік пен жануарлар жасушаларының арасындағы айырмашылықтарды түсіне алады.



Сабақтың мақсаты

Оқушылар жануарлар мен өсімдік жасушаларының көлденең қимасының сұлбасын белгілей алады. Олар жануарлар мен өсімдік жасушалары компоненттерінің қызметтерін (жұмыстарын) сипаттай алады және жасушаның осы екі типі арасындағы айырмашылықты сипаттай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Құрылысына қарап, жасушаның жануарларға немесе өсімдікке тиесілі екендігі туралы ауызша қорытынды жасау.



Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

жасуша қабықшасы

клеточная мембрана

cell membrane

цитоплазма

цитоплазма

cytoplasm

жасуша

клетка

cell

ядро

ядро

nucleus

вакуоль

вакуоль

vacuole

митохондрия

митохондрия

mitochondrion

хлоропласт

хлоропласт

chloroplast

рибосома

рибосома

ribosomes

жасуша қабырғасы

клеточная стенка

cell wall

өсімдік жасушасы

клетка растении

cell plant

жануар жасушасы

клетка животных

cell of animals

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Бұл өсімдік жасушасы ма, әлде жануар жасушасы ма?

Сіз қалай ойлайсыз, бұл қандай жасуша?

Сіз неге бұл өсімдік / жануар жасушасы деп ойлайсыз?

Неге бұл өсімдік / жануар жасушасы емес?

Сіз бұл өсімдік / жануар жасушасы екендігіне сенімдісіз бе?

Сіз бұл өсімдік / жануар жасушасы екендігін қалай білдіңіз? Сіз сенімдісіз бе?

Мен өсімдік / жануар жасушасы еместігіне сенімдімін.

Бұл өсімдік / жануар жасушасы шығар,рарапотому что өйткені оның… - / бар.

Бұның өсімдік / жануар жасушасы болуы мүмкін емес, өйткені оның … - емес / жоқ…



Алдыңғы білім

Оқушылар:

Өсімдік пен жануар жасушасы жайлы біледі (6 сынып).




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басталуы

0-2 минут


3-8 минут

10-20 минут


(20 мин., жалпы алғанда)


21-40 минут





Ұйымдастыру.

Миға шабуыл әдісі арқылы оқушыларға

қайталау сұрақтары беріледі.


  • Жасуша дегеніміз не?

  • Жасуша неге тірі?

  • Жасуша құрылысы неден тұрады деп ойлайсындар?

  • Органоидтар дегеніміз не?

  • Жасушаны зерттейтін ғылым қалай аталады?

D) Жасуша бөліктерінің қызметтері.

Сыныпқа шағын қағаз парақ көрсетіп: Сіздерде жаңа ағзаларды қалай құрау керектігі көрсетілген сұлбалар жинағы бар деп айту. Қағазды орап, оны пластик контейнерге салу, сосын ішіне үрленбеген, мойыны кең шар салу. Воронка көмегімен шарды жартылай жабысқақ сұйықтықпен толтырып, аузын буу. Сыныпқа сұйықтықтың құрамында өмірге қажетті заттардың бар екендігін айту. Оқушылардан әрқайсысының не істейтіндігін жазуларын сұрау: жоспар, контейнер, қоймалжың шырыш, шар.

(D) Слайдтардың қалай жасалатынын көрсету.

(I) Әрбір оқушыда жарты тампон мақта болуы керек. Ол нұсқаулық алу керек: ауыз қуысын мақтамен сүрту, сосын заттық шыныға тигізу, сосын тампонды бірден зарарсыздандырғыш сұйықтық құйылған стаканға салу. Заттық шыныларды практикалық жұмыс аяқталғаннан кейін зарарсыздандырғыш сұйықтық құйылған стаканға салу керек. Оқушылар өз бақылауларын, микроскоп астындағы үлкейтілген көрініспен қоса, белгілеулер салынған сұлбалар түрінде жазулары керек.



Қосымша тапсырма. Компьютерге қол жетімділікті қамтамасыз ету және оқушылардан жасушалық мембрана, цитоплазма құрылымы, ядро іші туралы көбірек білулерін және олардың атқаратын қызметімен байланыстыруларын сұрау керек.

(D) Сарымсақ эпидермисі жасушасының заттық шынысын дайындаудың әрбір кезеңін көрсету.

(f) Білімдерді бекіту үшін оқушылардан әрбір кезеңді қайталауды сұрау.

(G) Сарымсақтың шамамен 1 шаршы сантиметр бөлігін кесіп алу. Пинцетті пайдаланып, эпидермис бөлігін микроскоптың заттық шынысының ортасындағы кішкене су тамшысына қою. Бір тамшы иод қосып, жамылғы шынымен жабу. Заттық шыныны микроскоп үстеліне орнатып, фокустандыру үшін бекіту.

(I) Оқушылар А4 форматты кәдімгі қағаздың жартысына көріп тұрғандарының суретін салу керек. Практикалық жұмыс соңында сауалнама жолымен оқушылардың жасушаға тән сипаттамалық белгілердің барлығын көргендігіне және оларды сәйкестендіре алатынына көз жеткізу.

(W) Олардың жануарлар мен өсімдік жасушаларының суреттерін салыстырып, айырмашылықтарын табу. Оларды жануарлар мен өсімдік жасушаларының көлденең кесіндісінің сұлбасымен салыстыру.

(I) Оқушылар кестеде жануарлар мен өсімдік жасушалары арасындағы ұқсастықтарды бірінші бағанға, айырмашылықтарды екінші бағанға жазады.

(f) Жануарлар жасушаларының бөліктері көрсеткіш тілмен белгіленген сұлба салынған карталарды пайдаланып, олардың қызметтерін сипаттау, атауларын көрсету.

(f) Оқушылар тақтайшаларды жасуша бөліктеріне бекітеді. Көздерін байлап, заттарға соғылмас үшін көмекші көмегімен оқушылар карталардың шешуші сөздері жазылған карточкалардың және тақтадағы үлкен суреттің көмегімен «Жасушаға тақтайшаны бекіту» ойынын ойнайды.


Кішкентай қағаз,
пластик контейнер,

воронка (құйғыш),



мойыны кең шар,
жабысқақ сұйықтық (мысалы, тұсқағаз желімі немесе крахмал паста).


http://bilimland.kz/kk/content/lesson/12799-zhasushanyng_ashylu_tarixy

Мақта тампондар (ортасынан кесу), заттық шыны, жамылғы шыны, эпидермисті бөліп алуға арналған аспап (немесе қарындаш), зарарсыздандырылғыш зат салынған шағын кеселер (натрий хлораты (I)), микроскоптар, араластырылған метилен көгі, сандық микроскоп және Flexicam (егер бар болса).


Жасуша құрылымын зерттеу үшін интернет кітапхананы пайдаланыңыз.
Скальпель, ақ кафель, қысқыштар, заттық шыны, жамылғы шыны, эпидермисті бөліп алуға арналған аспап немесе бекітуге арналған ине,
йод ерітіндісі, тамызғыш, қағаз сулық, жуа, су құйылған стақан.


https://www.twig-bilim.kz/film/what-is-a-cell-5358/


Қосымша №1


Ортасы


41-51 минут

51 -64 минут





(

Каталог: upload -> content -> lesson -> 19520 -> media -> df4bd357cef47d9666df9cffd8b8bc9d
lesson -> Сабақ тақырыбы Оқушылардың жолда жүру ережесі
lesson -> Сабақ тақырыбы М. Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасын талдау (2-сағаты)
lesson -> Сабақ тақырыбы Тазалық Мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Инфекциялық аурулар Мақсат
lesson -> Сабақ тақырыбы Қазыбек бидің шешендігі Сабақтың мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Иммунитет түрлері. Житс-тің алдын алу шаралары Сабақтың мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Киім адам көркі


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет