Сабақ тақырыбы Келтіру формулалары Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



бет1/4
Дата26.02.2020
өлшемі93,6 Kb.
#59071
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
24.02.2020 ж 9 сынып алгебра
24.02.2020 ж 9 сынып алгебра, 24.02.2020 ж 9 сынып алгебра

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3Абөлім: Тригонометрия

Мектеп: №10 С.Мұқанов атындағы орта мектебі

Күні: 24.02.2020 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Мухамбеткалиева Г.А

Сынып: 9а,ә,б,в

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Келтіру формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.4.4

келтіру формулаларын біледі және қолданады;



Сабақ мақсаттары

Келтіру формулаларын енгізу; тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде, есептеулерде келтіру формулаларын қолдану және өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын дамыту

Жетістік критерийлері


Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • бірлік шеңбер, тригонометриялықдөңгелек;

  • бұрубұрышы;

  • тригонометриялықфункция;

  • кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі;

.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • егер келтіру бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгереді;

  • егер келтіру бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгермейді;

  • егер ... болса, онда оң (теріс ) таңба қойылады.

Құндылықтарды дарыту

Сыйластық, бірлестік.

Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады.



Пәнаралық байланыстар

Алгебра

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану

Бастапқы білім


«Функция», «аргумент» ұғымдарын біледі.Функцияның графигін және оның қасиеттерін біледі. Геометрия курсынан сүйір бұрыштың тригонометриялық функцияларының анықтамаларын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Бірінші сабақ
5мин

3 мин


Амандасу.Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру:№728

Қайталау-оқу айнасы

Мақсаты: бұрын меңгерген білімдерін еске түсіріп, қайталау.


Слайд 2-6

Жаңа сабақ


5мин


Жеке жұмыс

10мин


5 мин

Жеке жұмыс


5мин

Жұптық жұмыс


5мин

1мин


Сабақ мақсатын оқушылармен бірге талқылап қою:«КЕЛТІРУ» сөзін қалай түсінесіңдер?

Келтіру формуласы нені білдіреді?(күрделі түрлендіруді қарапайым түрге келтіреді)


  1. Оқушылардан бірлік шеңберде нүктесін бұрышқа бұрып, осы бұрыштың синусы мен косинусын есептеуді ұсыну.

,

;

формуласын оңай алуға болады. бұрышқа бұрғанда тағы сол нүкте алынады.



;

үшін талқылау жүргізу.




  1. Бірлік шеңбер арқылы кейбір келтіру формулаларын оқушылардың өздігінен қорытып шығаруына мүмкіндік беру мақсатында жұмыс парағын ұсыну.




  1. Жұмыс парағының нәтижесін сыныппен талқылап қорытынды жасау және барлық тригонометриялық функцияларға ортақ келтіру формуласын қолдану алгоритмін құру.


АЛГОРИТМ

1-қадам. Функция атауының өзгеруін анықтау:

  • егер келтіру -тақ (, ) бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгереді, яғни ;

  • егер келтіру –жұп() бұрыштары арқылы жүргізілсе, онда функция атауы өзгермейді;

2-қадам. Теңдіктің сол жағындағы бұрышқа тиесілі ширекті анықтау;

3-қадам.Теңдіктің сол жағындағы функцияның таңбасын анықтап, оны оң жақтағы функцияның алдына қоямыз.
Осы алгоритм бойынша әр түрлі бұрыштағы тригонометриялық функциялардың мәндерін табуға болады.

Кез келген келтіру формуласын бұрыштың градустық өлшемі үшін де жазуға болады, яғни тригонометриялық функциялар аргументінде



өрнектер болғанда.

Тапсырма 1: Алгоритмді қолданып кестені толтырыңыз:






















sin

























cos

























tg

























ctg

























Нәтижені оқушылар экрандағы жауаппен тексереді.
Келтіру формулалары қайда қолданылады? деген сұраққа тапсырмалар орындау арқылы жауап беру.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет