Сабақ тақырыбы Мағжан Жұмабаев «Қорқыт поэмасы»



Дата23.08.2017
өлшемі103,96 Kb.
#25563
түріСабақ
САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән

Қазақ әдебиеті



Мұғалім

Ерғалиева Гүлнар

Мектеп, сынып

Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы, №23 жалпы орта білім беретін мектеп, 11 сынып

Сабақ тақырыбы

Мағжан Жұмабаев «Қорқыт поэмасы»



Мақсаты

Білімділік:

Қазақтың бес арысының бірі – М.Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы жалпы мағлұматты толықтыру, поэманың мазмұны және кейіпкерлерімен таныстыру.



Дамытушылық:

Оқушылардың қазақ әдебиетіне, ақынның жоғары идеясы, отаншылдық, ұлттық рухқа толы поэзиясына құштарлықтарын, әдеби теориялық білімдерін арттыру, өз пікірлерін айтуға дағдыландыру. Ойлау, жүйелі салыстыру қабілеттерін жетілдіру.



Тәрбиелік:

Мағжан шығармаларын сүйіп, ұлт қамын ойлаған ақын ретінде білуге, үлгі-өнеге алу рухында, еліне, халқына адал қызмет етуге тәрбиелеу.



Критерийлер

А. Білу, түсіну

В. Қолдану

С. Сын тұрғысынан ойлау

Д. Коммуникативтік дағдылар.



Нәтиже

  • Автордың өмірбаяны мен шығармашылығын толықтыра түсті;

  • Алған білімдерін постерлер дайындау арқылы қолданды;

  • Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді;

  • Топтық тапсырмаларды орындау арқылы білімді өз беттерімен игеруді үйренді.

Сабақ түрі

Жаңа білімді меңгерту.

Әдіс-тәсілдер

Болжау, «БББ» кестесі, «Төрт сөйлем» тәсілі, сұрақ-жауап, ой бөлісу, мәнерлеп оқыту, тест, шығарманы талдату.

Оқыту түрі: Бірлескен ұжымдық іс-әрекет.



Ресурстар:

http://www.bilimland.kz/ , http://itest.kz/ .

Сілтемелер

http: //bilimland.kz /kk/content /lesson/15936 mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy

http://bilimland.kz/kk/content/lesson/7807-16_mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy

Көрнекілігі

Интерактивті тақта, автор суреті, ақ қағаз, плакаттар, оқулық.

Пәнаралық байланыс

Тарих.

Алдыңғы оқу

«Сыртқы және ішкі шеңбер құру» әдісі арқылы алдыңғы сабақ бойынша білгендерін сұрақ-жауап бойынша бекітеді.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру сәті

«Шаттық шеңбері» тренинг өткіземін. Сиқырлы таяқша арқылы топқа бөлемін.




Сиқырлы таяқшалар.

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Ресурстар

І. Қызығушылықты ояту: «Болжау»

ІІ. Ой шақыру

Мағжанның «Қорқыт» поэмасы туралы бейнеролигін көрсету.

Бейнероликте айтылған мәселелерді талқылау.

Жетелеме сұрақтар:

1. Мына бейнефильмдерден не байқадыңыздар?

2. Бүгін не туралы айтамыз деп ойлайсыңдар?

3. Қорқыт ата кім?



Оқушылар видеосюжет желісі туралы бір-біріне сұрақ қояды.

Интерактивті тақта;

http: //bilimland.kz /kk/content /lesson/15936-mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy .

Мағынаны тану

Оқушыларға http://www.bilimland.kz/ сайтынан “Қорқыт” поэмасынан үзінді тыңдайды.

І топ. «Қорқыт» поэмасы туралы қысқаша түсінік.

ІІ топ. Поэмадағы Қорқыт бейнесі.

ІІІ топ. «Қорқыт» поэмасындағы автор ұсынған идея – мәңгілік күрес идеясы.



Оқушылар тыңдаған мәтінді басшылыққа ала отырып, постер дайындап, оны қорғайды.

Интерактивті тақта; http://bilimland.kz/kk/content/lesson/7807-16_mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy

Топтық жұмыс


http://www.bilimland.kz/ сайтынан “Қорқыт” поэмасы шығармасының аудионұсқасын тыңдайды. Сол аудионұсқасы бойынша тапсырмалар орындайды.

1-тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді қойыңыз.

2-тапсырма. Сәйкестендіріңіз.

3-тапсырма. Дұрыс, бұрысын белгілеңіз.



Оқушылар өз бетімен отырып поэманың аудионұсқасымен танысады, түсінеді, тапсырмаларды орындайды.


http://bilimland.kz/kk/content/lesson/15936-mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy;

«Төрт сөйлем» тәсілі


1. Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікірін бір сөйлеммен айтады.

2. Дәлел. Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.

4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады.









Тест тапсырмасы

http://www.bilimland.kz/ сайтында берілген тақырыптық тест тапсырмасын орындау.


http://www.bilimland.kz/ сайтында берілген тест тапсырмасын орындайды.

http://www.bilimland.kz/ сайтынан тест тапсырмалары.

«Рефлексиялық – бағалау» кезеңі

Кері байланыс: «БББ» кестесі.



Б (Мен не білемін?)

Б (Менің не білгім келеді?)

Б (Мен не білдім?)













«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады.

Кесте.

Сабақ қорыту

«...Мағжанды сүйемін. Еуропалығын, Жарқыраған әшекейін сүйемін» деп М.Әуезовтың ақын шығармашылығын дүние жүзі әдебиетімен салыстырып, Мағжанның қазақ әдебиетін еуропалық биікке көтерген зор еңбегін тарихи ерлікке балап бағалағаны ешқашан ұмытылмайды.







Үйге тапсырма

1.«Қорқыт» поэмасын оқып, түсінігін айту.

2. М.Жұмабаев туралы қосымша мәліметтермен танысу.



Оқушылар берілген http://www.bilimland.kz/;

http://itest.kz/

сайттарынан мәліметтерді іздеп табады.






Бағалау

Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау.







Каталог: upload -> content -> lesson
lesson -> Сабақ тақырыбы Жаңа сөздер Жалпы мақсаты
lesson -> Тажигалиева Замзагул Тілепбергенқызы Мектеп, сынып Орал қаласы, фмб нзм, 12-сынып сабақ тақырыбы М. Әуезов «Қарагөз» драмасы Осы сабақ
lesson -> Сабақ тақырыбы Оқушылардың жолда жүру ережесі
lesson -> Сабақ тақырыбы М. Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасын талдау (2-сағаты)
lesson -> Сабақ тақырыбы Тазалық Мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Инфекциялық аурулар Мақсат
lesson -> Сабақ тақырыбы Қазыбек бидің шешендігі Сабақтың мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Иммунитет түрлері. Житс-тің алдын алу шаралары Сабақтың мақсаты
lesson -> Сабақ тақырыбы Киім адам көркі


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет