Сабақ тақырыбы Теңдеу. Теңдеудің түбірі. Сабақтың түрі Жаңа тақырып



Дата08.11.2019
өлшемі43,59 Kb.
#51374
түріСабақ
Байланысты:
5.1A бөлім Натурал сандар жҚМЖәне нөл (1) (5)
2, 3, 5, 9, 10 бөлінгіштік белгілері, 2, 3, 5, 9, 10 бөлінгіштік белгілері, 2,5,10 бөлінгіштік белгілері.

Қысқа мерзімді жоспар





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.1A бөлім: Натурал сандар және нөл

Мектеп: Павлодар қ ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Асанов А.Ж.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Теңдеу.Теңдеудің түбірі.




Сабақтың түрі

Жаңа тақырып

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.2.1

арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;



Сабақ мақсаттары

Түбірдің анықтамасын біледі,арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде түбірін табады

Теңдеуді шешеді және тапқан түбірді тексереді



Жетістік критерийлері

Теңдеудің анықтамасын біледі;

Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі;

Теңдеудің түбірін таба алады;


Тілдік мақсаттар

Тілдікмақсаттарды, лексика мен тіркесмысалдарынқосаанықтаңыз

- белгісіз компонентті табу ережесі негізінде теңдеулердің шешімін тұжырымдайды;



Пәнгетән лексика мен терминология:

-теңдеу, теңдеудің түбірі, теңдеуді шешу;



Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-теңдеудің түбірі деп ...;

-теңдеуді шешу үшін ....керек;

-теңдеуді шешу дегеніміз ...;



Құндылықтарды дарыту



Көптілділікті, жауапкершілікті сақтау

Академиялық адалдықты дамыту, бір ұжымдықта жұмыс істеу білу, көшбасшылық сапасын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Тарих

Бастапқы білім


«Цифр», «сан», ұғымдарын білу, натурал сандармен арифметикалық амалдарды орындау. Әріпті және санды өрнектермен жұмыс істе дағдылары, сандарға қолданылатын арифметикалық амалдар қасиеттерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин



Амандасу. Психологиялық ахуал

«Қошемет сөздер»

Оқушылар шеңбер жасап бір бірінмен қол ұстайды. Көршінің көзіне қарап ол туралы жақсы сөз айту керек. Содан кейін ол басқа оқушыға қошемет сөздерді айтады.






Видеоны көру

5 мин


Мұғалім оқушыларға «TwigBilim» сайтынан бейнероликті қарауға ұсынады. Оқушылар видеоны көргенен кейін сабақтың тақырыбын және мақсатарын ашады. Ол үшін мұғалім келесі Блум сұрақтарын қояды: Кім? Не? Қашан? Қайда? Не үшін?

Видео

Раздел 5.1А Натуральные числа и нуль Выход на тему.mp4



Топқа бөлу

5 мин


Мұғалім балаларды топқа бөлу үшін келесі кеспе қағаздарды ұсынады. Оқушылар қағаздан жаңа терминдермен танысады

English

Русский

Қазақ

Equation

Уравнение

Теңдеу

Root

Корень

Түбір

Solution

Решение

Шешімі

Variable

Переменная

Айнымалы

Expression

Выражение

Өрнек




Слайд

Қосымша 1



Топпен жұмыс

10 мин


Оқушылар «BilimLand» сайтынан видеоны көріп жаңа тақырып туралы кластер жасайды. Содан кейін бүкіл сыныпқа өз жасалған кластерді ұсынады. Ал қалған оқушылар сұрақтар қояды. .

Бағалау критерийлері:

Теңдеудің анықтамасын біледі;

Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі;

Теңдеудің түбірін таба алады;



Кезең рефлексиясы

А3, Раздел 5.1А Натуральные числа и нуль Теория.mp4

Сергіту сәтті

3 мин


Оқушылар парталарынан тұрып аралары бір метр дистанция ұстап сергіту сәттін істейді. (Justdance)

Youtube

Жеке жұмыс

(Қалыптастырушы бағалау)

15 мин


Оқушыларға Теңдеу тақырыбы бойынша әр түрлі деңгейлі тапсрымалар ұсынылады. Оқушылар өзінің білім деңгейіне қарап өздері тапсырмаларды таңдайды(сары түс жеңіл деңгей, жасыл түс – орта деңгей және қызыл түс – қиын деңгей)

1 Ұқсас мүшелерді жинақтай отырып, өрнектерді ықшамдаңыз:

a) 6a + 2b + b – 4a = b) 6c + a + b – 2c + a =

c) c + 5b + 7a – 2b – 2a = d) 6a + 3b – 2a – 3b =

e) 7m + n – 2m – 4m + 3n = f) 3a + b + 2a + cb =

2) Егер a = 5, b = 1 жәнеc = 10 болса, келесілердіесептеңіз:

a) a + b + c = b) 2ca = c) 2c + b =

d) c – 2b + a = e) 2ab – 1 = f) 3bc – 20 =

g) 9c – 16a = h) abc = i) 7b + ac =

3) Теңдеулерді шешіңіз

a) x + 2 = 6 b) x – 30 = 20 c) x + 12 = 32

d) 14 – x = 11 e) 3x = 21 f) 7q = 49



Теңдеудің анықтамасын біледі;

Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі;

Теңдеудің түбірін таба алады;

1) Ұқсас мүшелерді жинақтай отырып, өрнектерді ықшамдаңыз:

a) xy + 3cd + 3xycd b) 3x2 + 4x3 – 2x2

c) 4x + 2y + 3y2y d) 9cd2 + 4cd2 – 5cd2

e) 5a + 4a5 + 3a2 – 4a f) 4x2 + 2x – 2 + 3x – 2x2

2) Егер e = 9 және f = 3 болса, келесілерді есептеңіз:

a) 47 – ef = b) = c) e + =

d) e(ef) = e) 3ef = f) 3e + 3f =


3 Теңдеулерді шешіңіз:

a) 4x + 5 = 21 b) 2x+ 7 = 9 c) 5x + 8 = 13

d) 2(x – 2) = 2 e) 4(2x + 5) = 76 f) 3(3x + 1) = 57

Теңдеудің анықтамасын біледі;

Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі;

Теңдеудің түбірін таба алады;

1) Ұқсас мүшелерді жинақтай отырып, өрнектерді ықшамдаңыз:

a) 2t2 + 3 + 5t3t2 + 2 b) 6a3 + 5a2a4 – 2a2

c) 6x2 + 4x – 3 + 5x – 2x2 d) 2 + kxk

e) 2 xk + k f) 2 xkxk

2)a) Берілген теңбүйірлі үшбұрыштың периметрін табуға арналған өрнекті табыңыз.



b) а = 8, b = 2болған жағдайда, үшбұрыш периметрін есептеңіз.

3) Теңдеулерді шешіңіз:

a) 3y – 2 = 13 b) m + 4 = 7

c) 25 – 3x = 1 d) 4n + 7 – n + 2 = 30

e) 7 = 17 – x f) 2y = 56 – 6y

g) 3m – 2 = m + 8 h) 14 – x = 2x + 2

Теңдеудің анықтамасын біледі;

Теңдеу түбірдің анықтамасын біледі;

Теңдеудің түбірін таба алады;

Кезең рефлексиясы


Қосымша 2

Рефлексия 2 мин

-1-ші жолбір сөз, тақырптың аты, көп кездерде кездесетін зат есім;

2-ші жолекі сөз, сын есімдер

3-ші жол – үш сөз, етістік;

4-ші жол – төрт сөзден құрастыратын сөйлем

5-ші жолсиноним.


Слайд

Үй жұмысы

Мұғалім оқушыларға үй жұмысын карточкада береді

Қосымша 3

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жаңа тақырыпты меңгеру кезіңде терең дифференциациясын өткіземін

Жаңа тақырыпты нашар түсінетін оқушыларға жеке көмек жасаймын

Жетістік критерийлері бойынша оқушылар өз өзін тексереді, мұғалім оқушыларды тексеріп мақтайды немесе кеңес береді

Сергіту сәттін өткезген кезде ИКТ ні қолданамыз

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттына барлық оқушылар жетті. Оқушылар әр түрлі деңгейлі тапсырмаларды орындады

Кластер тәсілі топтардың барлық оқушыларды белсене қатысуына қоздырды және жаңа материалдарды жылдам және сапалы түсуіне мүмкіндік берді. Топқа бөлу тілдік мақсаттарының жетуіне мүмкіндік берді.

Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Психологиялық ахуалды жасау

2: кластер жасау бойынша топпен жұмыс

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: PIZA есептерді шешу

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет