Сабаққа негізделген оқу мақсаттары



Дата04.07.2018
өлшемі20,17 Kb.
#46998
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы: Ұрықжолдасты сүтқоректілердің дамуы. Маймылдардың пайда болуы. Адам тұқымдасының алғашқы өкілдерінің шығуы.

Мектеп: « Қазығұрт № 66 жалпы орта мектебі.

Күні: 18.01.2017ж.

Мұғалім:Тулепбергенова Рахимаш Абдималиковна

Сыныбы: 11 «ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

Ұрықжолдасты сүтқоректілердің дамуы, маймылардың пайда болуын, адам тұқымдасының алғашқы өкілдерінің шығуын түсіндіремін.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Ұрықжолдасты сүтқоректілердің дамуы, маймылардың пайда болуын, адам тұқымдасының алғашқы өкілдерінің шығуын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Ұрықжолдасты сүтқоректілердің дамуы, маймылардың пайда болуын, адам тұқымдасының алғашқы өкілдерінің шығуын анықтайды.

Кейбір оқушылар ; Ұрықжолдасты сүтқоректілердің дамуы, маймылардың пайда болуын, адам тұқымдасының алғашқы өкілдерінің шығуын ұғынады.

Адам эволюциясының бағыттарын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:Биологиялық термин сөздерді қатесіз жазу.(жазылым) Ережелерді түсініп, мағынасын ажыратып айту(айтылым). Теорияларды, тапсырмаларды мұқият тыңдай алу (тыңдалым). Мәтін ішінен биологиялық терминдерді; Маймылдар отрядының алғашқы өкілдерін; Териодонттарды, циноданттарды, дриопитектерді, рамапитектерді, сивапитектерді , аустралопитектерді тауып оқу.(оқылым) .

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ұрықжолдасты сүтқоректілер, аңтісті жорғалаушылар, Териодонттар, циноданттар, дриопитектер, рамапитектер, сивапитектер , аустралопитектер.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Қандай сүтқоректілер ең алғаш пайда болды деп ойлайсыңдар?

Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба?

Адам тектес маймылдарданн адамнның пайда болуында қандай фактор негізгі роль атқарды ?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Биология термин сөздер: Териодонттар, циноданттар, дриопитектер, рамапитектер, сивапитектер , аустралопитектерді қатесіз жазу.

Алдыңғы оқу: Кайназой заманындағы тіршіліктің дамуы.




Жоспар:

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқыту ресурстары

Басталуы:

10 минут


1.Ұйымдастыру. « Мозайка» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөледі.

2. Үй тапсырмасын пысықтау.



«Биологиялық диктант» арқылы үй тапсырмасын сұраймын.
1.Кайназой ---------------------заманы.
2.Кайназой заманы ----------------және -------кезеңдерден тұрады.
3. Үштік кезең 42 млн жылға созылған және 3 дәуірге -------------. -------------, -----------деп бөлінеді.
4. Үштк кезеғнің бас кезінде ашық далалы жерлерде 3башпайлы жылқылар---------------, құстардан ------------------мекен етті.
5. Адамдардың арғы тегі Кайназойдың -------------------пайда болған.
6. Төрттік кезең-------------жылға созылған.
7.Мұздану ғасыры------------------, ал соңғы ғасыр---------------деп аталады.


8.-----------------------мастодонттар, мамонттар, қылыш тісті жолбарыстар, алып жалқаулар, үлкен мүйізді шымтезек бұғылары жойылды.

9.Қазіргі кезде тіршілік ететін сүтқоректілердің көп түрлері менн түр тармақтары -------------------пайда болды.

10.Үштік кезеңде ----------------------процесі қарқынды жүрді.

АКТ,интерактивті тақта.



Ортасы:

25 минут

3.Жаңа сабақ.

«Венн диаграмасы» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіремін. Мұнда оқушылар жаңа тақырыптағы мәтінді оқып, «Венн диаграмасын» толтырады.



Дриопитек

Аустралопитт


1.Полезой заманында аңтәрізді жорғалаушылардың бір тобы аң тісті (териодонттар) жорғалаушылар деп аталды.

2.Аңтісті жорғалаушылардың бір тобы цинодонттар (иттістілер) деп аталды. Триас кезеңінің бас кезінде жәндікқоректі циноданттардан қазіргі сүтқоректілер көпбұдырлытістілер және үшбұдырлытістілер деп екі тармаққа бөлінді.

3. Үшбұдырлы сүтқоректілерден бірті-бірте қалталылар мен ұрықжолдастылар пайда болды.

Ең алғашқы ұрықжолдасты сүтқоректілердің арғы тегі бор кезеңінде пайда болған жәндікқоректілер деп саналады.

4. Маймылдар отрядының алғашқы өкілдері бұдан 65млн жылдай бұрын пайда болған.Маймылтектестердің бір тармағы –кеңтанаулы маймылдар, ал екінші тармағы тартанаулы маймылдар деп аталған.

5.Тартанаулы маймылдар жеке екі тұқымдасқа бөлінген. Онның біріншісі-гиббондар, ал екіншісі- адамтектес маймылдар.

6. Адамтектес маймылдардаң тікелей арғы тегі қазіргі ғылыми зерттеулер бойынша бұдан 12-9 млн жыл бұрын тіршілік еткен дриопитектер деп есептелінеді.


Оқулық,

Слайд


Электронды оқулықтар..

Аяқталуы:

10 минут

4 «Класстер құру » арқылы жаңа сабақты қорытындылайды. .

5. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс жүргізу.


6. Топтық бағалау,.


Маркер,стикерлер.

Бағалау парағы.



Рефлексия:
Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосмпарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет