Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, Шаталовтың трек- схемалар технологиясы, өздігінен жұмыс жасату. Қазақстан тарихы 6 сынып



Дата01.04.2017
өлшемі20,49 Kb.
#13405
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы: Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы
  • Сабақтың мақсаты: Білімділік: Сарматтардың тұрмысы, шаруашылығы, заттай мәдениеті, ескерткіштері туралы оқушыларға мол мағлұмат беру
  • Дамытушылық: Оқушылардың білімдік деңгейін көтеру, ізденіске, өздігінен жұмыс істеу және салыстырмалы талдау жасауға дағдыландыру.
  • Тәрбиелік: Бүгінгі мәдени жетістіктеріміздің бастау бұлағы – тарихи ескерткіштерді
  • қадірлеп, жоғары білімді, адамгершілігі жоғары жеке тұлға қалыптастыру.
  • Сабықтың түрі: Ізденіс сабақ. Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, Шаталовтың трек- схемалар технологиясы, өздігінен жұмыс жасату.
  • Қазақстан тарихы 6 сынып
  • Иә
  • Жоқ
  • 1. Аршакиддер әулеті билігінің негізін салған сармат тайпасы сақ-масагертер.
  • Үй тапсырмасымен жұмыс
  • Жоқ
  • Иә
  • 2. Гиркан сармат дәуіріндегі Каспий теңізінің атауы?
  • Иә
  • Жоқ
  • 3. Тарихшы Дидордың айтуынша савроматтар «биік турлардың бауырында» тұрған агипейлермен көрші.
  • Иә
  • Жоқ
  • 4. Елімізде сарматтар қоныстанған аймақ Оңтүстік Қазақстан.
  • Жоқ
  • Иә
  • 5. Аландар Б.з.б.248-247 жылдары Парфияны басып алған сармат тайпасы.
  • Жоқ
  • Иә
  • 6. Сарматтар скиф тіліне жақын тілде сөйлеген.
  • Жоқ
  • Иә
  • 7. Б.з.б. VІІІ ғ.-б.з. V ғ. сармат тайпаларының өмір сүру мерзімі.
  • Иә
  • Жоқ
  • 8. Каспий жағалауында өмір сүрген сармат тайпасы иседондар.
  • Иә
  • Жоқ
  • 9. "Сармат" атауы көне дәуір авторларының еңбектерінде б.з.б. ІV ғасырдан бастап кездеседі.
  • Жоқ
  • Иә
  • 10. Сарматтардың қоғамдық басқару құрылымы әскери демократия.
  • Жаңа сабақтың жоспары:
  • Сарматтардың тұрмысы.
  • Сарматтардың шаруашылығы.
  • Сарматтардың заттай мәдениеті.
  • Археологиялық ескерткіштері.
  • Жаңа сабақ: Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы
  • киім-кешек
  • үи-жай
  • тағамдар
  • ыдыс-аяқ
  • 1.Тұрмыс ұғымы
  • 2. Кесте арқылы түсіндіру: Сарматтардың шаруашылығы.
  • Сарматтар негізінен көшпелі мал шаруашылығымен айналысты
  • Жылқының тебіндеуге үйренген түрі және жорықтарға мінетін қазанаттар өсірілді
  • Батыс сарматтар отырықшылық салтқа көшті
  • Сарматтар өмірінде аңшылық
  • үлкен рөл атқарады
  • Еділ- Жайық бойын, Қара теңіз жағалауын мекендеген көп бөлігінің шаруашылығында малшылықпен қатар егіншілік те маңызды орын алды.
  • Зергерлік өнер жоғары дамыды
  • Батыс Қазақстан савроматтарының ескерткіштерінің ерекшелігін
  • Біріншіден, обалардың ішкі құрылымы көбінесе ағаштан жасалған
  • Екіншіден, әр пішінді қабірлер көп кездеседі (тік бұрышты, дөңгелек, сопақ т.б.).
  • Үлкен оба
  • Жауынгерлер
  • Қауым мүшелері
  • Орташа оба
  • Шағын оба
  • Обалар
  • 3. Савромат-сармат тайпалары Орталық Азия мен Қара теңіз өңірі мәдениеттерін байланыстырды.
  • Грек мәдениеті - сармат қоғамының дамуына әсер еткенін көрсетеді.
  • Савромат ескерткіші — Аралтөбе
  • Табылған жері- Атырау облысы Жылыой ауданы
  • Сармат көсемі қазақ жерінен табылған
  • екінші алтын адам
  • Қару-жарақ, жебе, қанжар сынықтары
  • абыз асатаяғының бөліктері табылды.
  • Көсемнің киім-кешегі өте бай, асыл бұйымдармен,
  • алтын әшекейлермен безендірілген
  • Қорытынды – Сарматтар жауынгер тайпа,
  • өнерлі хылық.
  • Оқиға
  • Уақыты
  • Ерте сармат кезеңі (прохоров)
  • Орта сармат кезеңі (суслов)
  • б.з.б. ІІ – б.з-дағы І ғасыр
  • Соңғы сармат кезеңі
  • б.з-дың ІІ - ІV ғасыр
  • 4. Археологиялық ескерткіштері.
  • Сарматтардың ескерткіштері біздің жерімізде Батыс Қазақстан аймағында кездеседі. Батыс Қазақстан жеріндегі ерте темір дәуірі ескерткіштері өзен алқаптарына жақын орналасқан. Оның көпшілігі Жайық, Елек, Жем өзендерінің бойында.
  • Үстіртте зерттелген Бәйте, Терең ескерткіштері.
  • Хронологиялық жағынан сармат тайпаларының ескерткіштері негізінен үш кезеңге бөлінеді:
  • Оқиғалар
  • Бесоба
  • Арал-төбе
  • Сын-тас
  • Арал-төбе
  • Жайық
  • Бәйте
  • 1
  • 2
  • Абыз- әйелдері жерленген қорым
  • 3
  • Сармат көсемі – екінші алтын адам
  • 4
  • Мінажат жасау үшін салынған ғибадатхан
  • 5
  • Сарматтар мекендеген теңіз жағалауы
  • 6
  • ІV. Тапсырмалармен жұмыс. Сематикалық картамен жұмыс.
  • Обаларда ___________ жасалған ыдыстар да кездесен, бірақ бұл ыдыстарды олар өздері жасамаған, _____________ елдерінен алғызған.
  • Сарматтарда __________ және _________________________ тұрмыспен қатар ____________________ та дамыды.
  • Ескерткіштердің көпшілігі _________ , __________ , ________ өзендерінің бойында.
  • Зерттеушілердің пікіріне қарағанда _______-________________ отқа табыну рәсімі болған.
  • Тапсырмалармен жұмыс. Сөйлемді толықтыр.
  • V. Жаңа сабақты бекіту: ВЕНН диаграммасы. Алтын адам сақ пен сармат.
  • 1.1969 жылы Есік қаласындағы «Есік обасынан»
  • табылды
  • 2. Мерзімі б.з.б. 5-4 ғғ. 3. Археолог
  • К. Ақышев ашқан.  
  • V. Жаңа сабақты бекіту: ВЕНН диаграммасы. Алтын адам сақ пен сармат.
  • 1.1969 жылы Есік қаласындағы «Есік обасынан» табылды
  • 2. Мерзімі б.з.б. 5-4 ғғ. 3. Археолог
  • К. Ақышев ашқан.  
  • 1999 жылы Атырау облысы Жылыой ауданынан табылды .
  • 2.Мерзімі б.з.б. ІІ ғ .
  • 3. Археолог З.Самашев ашқан
  • V. Жаңа сабақты бекіту: ВЕНН диаграммасы. Алтын адам сақ пен сармат.
  • 1.1969 жылы Есік қаласындағы «Есік обасынан» табылды
  • 2. Мерзімі б.з.б. 5-4 ғғ. 3. Археолог
  • К. Ақышев ашқан.  
  • 1999 жылы Атырау облысы Жылыой ауданынан табылды .
  • 2.Мерзімі б.з.б.
  • ІІғ .
  • 3. Археолог З.Самашев ашқан
  • 1.Көсем 2.Қолбасшы 3. Баға жетпес мұра
  • 4. Қазақ мәдениетінің дамығанының дәлелі
  • V. Жаңа сабақты бекіту: ВЕНН диаграммасы. Алтын адам сақ пен сармат.
  • Үйге тапсырма: 1. § 29. Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы оқу.
  • 2. «Сарматтардың әлемдік тарихта алатын орны» тақырыбына эссе жазу.
  • Бағалау

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет