Сабақтың мақсаты: а білімділік: Оқушыларға жемістердің шырынды және құрғақ түрлерімен таныстыру



бет1/11
Дата26.08.2017
өлшемі9,02 Mb.
#29061
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
Сабақтың тақырыбы: Жемістер

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Оқушыларға жемістердің шырынды және құрғақ түрлерімен

таныстыру.

ә) дамытушылық: Оқушыларға қосымша материалдарды пайдалануға,

жылдамдыққа дағдыландыру, ойлау қабілетін дамыту.

б) тәрбиелік: Табиғатты сүюге, оның байлығы мен берекелі тіршілігін қорғауға

тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі: көрнекіліктермен баяндау, индуктивтік, т.б.

Сабақтың формасы: топтық, жекелік.

Пәнаралық байланысы: экология, әдебиет

Жаңа технология: кубизм, тірек – сызба.

Жұмыс түрлері: а) дәптермен жұмыс


  • сызықтық диктант

  • тірек – сызба

ә) тақтамен жұмыс:

- биологиялық пошта

- сөзжұмбақтар

б) оқулықпен жұмыс

№14 зертханалық жұмыс

в) ауызша тапсырмалар

- биологиялық эстафета

- кубизм


- үлестірмелі қағаздар

Көрнекіліктері: 1. «Жеміс – жидектер» муляжы

2. Плакаттар (сөзжұмбақ, тірек – сызба)

3. Кубик

4. Биологиялық пошта

5. Үлестірмелі қағаздар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

а) үлестірмелі қағаздар

ә) биологиялық пошта

б) сызықтық диктант

в) биологиялық эстафета

ІІІ. Үй тапсырмасын актуальдау.


  • Сөзжұмбақ «Жемістер»

ІҮ. Жаңа сабақты меңгерту


а) Тірек – сызба

Ү. Жаңа сабақты бекіту.

№ 14 Зертханалық жұмыс



ҮІ. Жаңа сабақты актуальдау

- Кубизм стратегиясы


ҮІІ. Сабақты қорытындылау


Сөзжұмбақ «Табиғатты аяла»

ҮІІІ. Үйге тапсырма.

ІХ. Оқушыларды бағалау.

Табиғаттың құпиясы тұңғиық,

Көз жетпейтін мұнарасы тым биік,

Білген сайын сырын оның жүреміз

Жүректерге өшпес жалын нұр құйып.

Табиғаттың қадірін, қасиетін

Әділдікке әрқашан бас иетін

Атаңнан мал қалғанша, тал қалсын деп,

Халқың айтқан орынды қасиетін.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

а) 83 – беттегі шығармашылық тапсырма ауызша орындалады.

1. Тозаңдары майда

2. Бітеу гүлдің тозаңдануы

3. Гүлі ашық реңді

4. Аталық жіпшесі ұзын, тербеліп тұрады.

5. Шірнеліктері бар.

6. Тозаңдану бір гүлдің ішінде болады.

7. Тозаңдары ірі

8. Аналығының аузы үлпек қауырсынды

9. Гүлдері хош иісті

10. Гүлдері реңсіз.

1 – ж 4 – Ж 7 – Б 10 – Ж

2 - ө.т. 5 – Б 8 – Ж

3 – Б 6 - ө. т. 9 – Б

ә) № 1 карточка «Көмескі кескін»

Үлестірмелі қағазға 43 – суреттегі тозаңдану түрлерінің суреттері жартылай салынады.

Оқушы қалғанын аяқтау керек.

б) №2 карточка

Диктантты аяқтаңыз:

Тозаңдану - .... тозаңының ..... аузына түсуі.

Жауабы: аталық, аналықтың

№3 карточка. Сан тылсымын шешіңіз:

Тапсырма. Алғашқы санның атын жаза отырып, соңғы сан арқылы керекті әріптерді тауып, сөйлеп құрастыру.

2-2, 3-1, 4-1, 5-1,

5-1, 1-2, 6-2, 8-1, 8-2,1000 – 3

20-1, 7-2, 4-3,

7-1, 10-1, 1000-1, 60-1, 1-3, 9-1

Жауабы: «Күте білсең – жер жомарт»

№4 Перфокарта








Қарасора

асқабақ

шие

қара бидай

қайың

алма ағашы

Бунақденелілер




+

+







+

Жел арқылы

+







+

+




№5. Сан тылсымын шешіңіз:

Тапсырма. Алғашқы санның атын жаза отырып, соңғы сан арқылы керекті әріптерді тауып, сөйлеп құрастыру.

1,9-1, 1-2, 4 -3, д, ә, 10-2, д, 2-1,

1,9-1, 6-1, 1000-1, 3-2, 6-4, 4-1, 2-1, 4-3, 5-1, 6-1, 4-3.

Жауабы: Бір түйір дәнде, бір тамшы тер бар.

Тақтамен жұмыс:

№6. Сызықтық диктант. Тапсырма: Сөйлемдер ауызша оқылады, оқушы сөйлем дұрыс болса «^ » белгісі, егер қате болса « - »


  1. Жынысты көбею - ♂ пен ♀ жасушаларының қосылуы.

  2. Тозаңдану - ♂ тозаңның ♀ ауызына түсуі

  3. Бір гүлдің өз ♂ тозаңның сол гүлдің ♀ -ның аузына түсуі – айқас тозаңдану деп аталады.

  4. Жарақаттың тілінің ұзындығы – 6 см.

  5. Ұрықтану тозаңданудан кейін болады.

  6. Алма ағашында тозаңдану мен ұрықтану аралығы 15 – 20 минут.

Топтық жарыс:

№7. Биологиялық пошта. Тапсырма: Бірінші конвертке бунақденелілер арқылы айқас

тозаңдау.

Екінші конвертке жел арқылы айқас тозаңдану

1. 2.

Бунақденелілер арқылы айқас тозаңдану




Жел арқылы айқас тозаңдану

2 жүгері, 1 шие, 2 қант қызылшасы, 1 шай, 2 қарабидай, 1 асқабақ, 2 қайың, 1 лимон, 2 емен, 1 алма ағашы.

№8. Биологиялық эстафета. (топтық жарыс)

Тапсырма: Бірінші топ сөз жасырады, соңғы әрпінен басталатын өсімдікті екінші топ жалғастырады.

алма – асқабақ – қарбыз – зығыр – раушан ...



ІІІ. Үй тапсырмасын актуальдау.

♂,♀ жыныс жасуларының қосылуы.(жынысты)



  1. Бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының аузына түсуі. (өздігінен)

  2. Ұрықтанған соң тұқым бүршігінен ...... дамиды. (тұқым)

  3. Сүтқоректілердің ішінен жарқанаттар гүл шырынын сору кезінде гүлдер айқас тозаңданады. Осы гүл шырынын соруда жарқанаттар қандай мүшесін пайдаланады? (тілдері)

  4. Бір гүлдің аталық тозаңының екінші гүлдің аналығының ауызына түсуі. (айқас)

  5. ♂тозаңның ♀-тың аузына түсуі. (тозаңдану)

  6. Айқас тозаңданудың бір түрі. (жел)

  7. Балара, шыбын, көбелек, қоңыз, т.б. бір сөзбен айтқанда айқас тозаңданудың қай түрі ?(бунақденелілер)

Ү. Жаңа сабақты меңгерту

№1 тірек – сызба.

аталық аналық
Жемістің пайда

болуына

күлте жапырақша гүлтабан

тостағанша

№2 тірек – сызба


Ұрық

Бір ұрықты

Көп ұрықты

№3 тірек – сызба



Жеміс


Шырынды

Құрғақ

Жидек (қызанақ,

жүзім, картоп,

қарақат)

Жидек тәрізді

(мандарин, апельсин, лимон



Сүйекті (өрік, шие, шабдалы)

Бұршаққын (орамжапырақ,шалқын

Қауашақ (меңдуана, сүттегін)

Қанатты жеміс (үйіңке, қайың

Дәнек (бидай, жүгері,тары)

Тұқымша (бақбақ,күнбағар)

Жарғақ (грек жаңғағы, емен жаңғағы)

Бұршаққап (асбұршақ, беде)

Ү. Жаңа сабақ бекіту.

№14 зертханалық жұмыс.

“Шырынды және құрғақ жемістермен танысу”

Мақсаты: Шырынды және құрғақ жемістерді бір – бірінен ажырата білу.

Керекті құрал – жабдықтар: жеміс – жидек, көкөністер, пышақ, лупа.

Жұмыстың барысы:



Жемістердің аты

Жемістер

Жеміс түрлері

Тұқым саны

Құрғақ

Шырынды

біреу

екеу

Көп

Картоп

Жүзім


Апельсин

Лимон


Күріш

Тары


Грек

жаңғағы


Құрма

+

+

+



+

+

+



+

+

+



Алма

Шие


Жүзім

Алмұрт


Апельсин

Лимон


Құрма

+




+

+


ҮІ. Жаңа сабақты актуальдау

“Кубизм” стратегиясы. Тапсырма: кубиктің ішіне алма жасырылады. Бір оқушы көзін жұмып, алмаға сипаттама береді. Сипаттама бере отырып, жасырылған жемісті дәл табады.



Қалған оқушылар кубикті лақтыру арқылы тапсырмалар бойынша орындайды.

  1. суреттеп беріңіз

  2. қолданыңыз

  3. талқылаңыз

  4. салыстырыңыз

  5. зерттеңіз

  6. гипотеза

  7. ҮІІ. Жаңа сабақты қорытындылау.

Табиғатты аяла” сөзжұмбағы

  1. Сәресіні атқарған, орылып алып бақтардан. (тары)

  2. Өзі шырын, үйіреді адамның тілін. (қауын)

  3. Дәні алтын, асырайды халқын. (бидай)

  4. Қызыл қалпақ киеді, піскенде басын жерге иеді. (шие)

  5. Төтеп берер дауылға, өсіріңдер ауылға. (қарағай)

  6. Қабат – қабат тоны бар, арасынан жемістердің танып ал. (капуста)

  7. Тау – тау үйілген ақ алтын, табады оның атын кім ? (мақта)

  8. Қып – қызыл боп дөңгелек, бақшаларға оң береді. (томат)

  9. Таңертең де, түсте де, күнге бетін бұрады.

Тостағанын кішкене, тосады да тұрады. (күнбағыс)

  1. Сырты қатты ұстасаң,шырынын ала алмассың қыспасаң.( анар)

  2. Тұздықпен жүреді, жауабын кім береді. (пияз)

  3. Өсіп тұрған талда, қып – қызыл ол – (алма)

  4. Еті қызыл дөңгелек, күзде жейміз күнде кеп. (қарбыз)


















Т




























А




























Б































И




























Ғ

























А


































Т

























Т































Ы













А










Я






















Л

























А













ҮІІІ. Үйге тапсырма: 24; Жұмыс дәптер:

97-тапсырма.

ІХ. Оқушыларды бағалау.

Т І. Сабақтың тақырыбы: Ағзадағы қан айналымы.Жүректің құрылысы



ІІ. Сабақтың мақсаты:

а) білімділігі: Оқушыларға табиғи сұрыпталудың алғы шарттары туралы түсіндіру. б)тәрбиелілігі: Оқушыларды табиғатты қорғауға,сүйе білуге,шығармашылықпен

жұмыс істеуге үйрету.



в)дамытушылығы: Оқушыларға тіршілік үшін күрестің үш формасын сызба арқылы

түсіндіре отырып,қолдан сұрыптау мен табиғи сұрыптау

әсерлерін салыстыра отырып,,ойларын дамыту.

ІІІ. Сабақтың типі: Білік пен дағдыны қалыптастыру.

ІҮ. Оқытудың әдісі: сұрақ-жауап,баяндау

Ү. Сабақтың көрнекілігі: жүректің суреті.

ҮІ. Сабақтың барысы:

А) Ұйымдастыру

Б) Үй тапсырмасы

Менен сұрақ- Сізден жылдам жауап” әдісі

1.1мм қанда қанша эритроциттер болады?

2.Қан беруші адам.

3.Қан қабылдаушы адам.

4.Адамда неше қан тобы болады?

5.Қанның түсі неге қызыл?

6.Ауру адамға дені сау адамның қанын ем ретінде құю әдісі

7.Қан ұйымайтын ауру қалай аталады?

8. Гемоглобин деген не?

9.Қан жасушаларын ең алғаш көрген және “қан шарлары”деп атау берген ғалым кім?

10.Ағзаның ішкі ортасына не жатады?

Ой толғаныс”сатысы
5 жолды өлең әдісі

1.Зат есім-кім?не? 1 сөз 1.Қан

2.Сын есім-қандай? 2 сөз 2.Қызыл,сұйық

3.Етістік-не істеді?не қылды? қайтті? 3 сөз 3.Ағады,ұйыйды,тасымалдайды.

4.Тақырыпты ашатын сөз тіркестері немесе сөйлем. 4 сөз 4. Қан адамға өмір сыйлаушы.

5.Тақырыптың синонимі (баламасы) 5.Тіршілік көзі

РАФТ” әдісі

1.Тақырып (Қан)

2.Тақырыпқа сипаттама

3.Хат,шығарма жазу

4.Қорғау

Жұмбақ

Таппайтын тағат,



Тығулы сағат (жүрек)

ҮІІ.Жаңа сабақ




Каталог: 2015
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев Қазақстанның ұлттық ғарыш агенттігінің төрағасы. Ғарышкер, техника ғылымдарының докторы
2015 -> Сабақтың тақырыбы: Реактивті қозғалыс Сабақтың мақсаты: Білімділік: Реактивті қозғалыс туралы түсінік беру
2015 -> Сабақың мақсаты: Білімділік
2015 -> БАҒдарламасы қазақ филологиясы кафедрасы Орал-2014
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
2015 -> Абай және кітапхана
2015 -> «Бәріде Жеңіс үшін!!! Шығыстың қос шынары» Сыныбы: 7 Мақсаты
2015 -> Сабақтың атауы Құлын мінген бала Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет