Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: Тұрақты магниттер мен электромагниттерді біледі



Дата02.04.2020
өлшемі95 Kb.
#61358
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспардың тарауы:

Электромагниттер және оларды қолдану.



Қатысқаны: №9 зертханалық жұмыс.

«Электромагнитті құрастыру және оның әсерін сынау



Пән мұғалімі:

Сугурбаева Гүлсім

№37 жом


Оқу мақсаттары

8.4.3.4–жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру

8.1.33 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Тұрақты магниттер мен электромагниттерді біледі

Оқушылардың басым бөлігі: Жолақ магнит пен соленойдтың полюстерін анықтайды

Кейбір оқушылар: Жолақ магнит пен соленойдтың магнит өрістерін салыстыра алады.

Бағалау критерийі

1.Зертханаға қажетті құрал-жабдықтарды таңдай алады.

2.Құрал-жабдықтар арқылы тізбек құрастыра алады

3.Электромагниттердің қолданылуын біледі


Тілдік мақсаттар


Сауатты сөйлеу мен өзін-өзі бағалау дағдысын дамыту, өз ойларын еркін айтуға дағдыландырады.

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы:

-бірлік пен ынтымақтастықты сақтауға, бірлесе еңбектенуге баулу;

- жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу


Пәнаралық байланыс

Математика, география


Алдыңғы оқу


Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрісі

Тогы бар шарғының магнит өрісі




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

5 мин

10мин

Ұйымдастыру:

- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.



Топқа бөлу. «Суреттер арқылы» топқа бөліну

1-топ. Оңтүстік полюс (S)



2-топ.Солтүстік полюс (N)

Үй тапсырмасы: «Суреттер сөйлейді» әдісі Оқушылар суретке қарап не түсінгендерін айтады?


«Перфокарта» әдісі
1)Магнит өрісі-тогы бар өткізгіш жанында-.......,

2)Магнит өрісінің күш сызықтары –.........

3)........-тогы бар түзу өткізгішті айнала қоршап тұрады.

4).Магнит өрісінің бағытын ..........тәсілмен анықтауға болады:

5)бұрғы ережесімен;егер бұрғыны токтың бағытымен қозғалта бұрса, бұрғы тұтқасының бағыты, .............көрсетеді.

6)егер өткізгішке ток бағытымен қараса, магниттік күш сызықтары сағат тілімен ........... болады.



Жауабы: 1)күштірек 2)тұйықталған 3)Күш сызықтары

4)2 тәсіл

5)күш сызықтарының бағытын 6)бағыттас

Қ.Б «Бағдаршам» әдісі бойынша топ өзара бағалау жүргізеді.
Жаңа тақырып: Кинометафора «Видеокөрсетілім». Видео арқылы оқушылар электромагнитті қолдан қалай жасауға болатынын түсінеді.

«Ашық тест» арқылы оқушылардың видеодан не түсінгенін тексереміз? Слайдтан сұрақтан шығады, оқушылар жауап береді.

1.Электромагнит дегеніміз не?

2.Электромагнит орамасы деп нені айтамыз?

3.Электромагниттер қайда қолданылады?

4.Электромагниттердің қандай артықшылығы бар?

5.Электромагнит қалай жасалады?

6.Ұқсас полюстер не істейді?

ҚБ: «Бас бармақ» әдісімен бағалау жұмысын топтар бір-бірін бағалайды

Таратпа материалдар




Сабақтың ортасы

10-15мин

Физикалық білімді немесе заңдылықты анықтау үшін тәжірибе мен бақылауды негізге алатынымыз белгілі. Мынадай жақсы сөз бар:«Жақсы ойланып жауап бер, Тәжірибеде дәлелде!»

9 Зертханалық жұмысты орындау. Электромагнит құрастыру және оның әсерін сынау (Оқулықпен жұмыс 262 бет)Жұптық жұмыс



А)Құрал-жабдықтарды таңдап алады.

1)ток көзін, шарғыны, реостатты және кілтті тізбектей қосып, электр тізбегін жинайды



В)

2)тізбекті тұйықтап, магнит тілшені пайдаланып, шарғының магнит полюстерін анықтайды.

3)магнит тілшені шарғының магнит өрісінің оған тизізетін әсері шамалы болатындай қашықтыққа орналастырады.

С)

4)шарғыға темір өзекті енгізеді

5)Электромагниттің магнит тілшесінің әрекетін бақылайды

6)қорытынды



Дескриптор

балл

Тізбек құрастырады

1

Полюстерін анықтайды

1

Магнит тілшесінің әрекетін бақылайды

1

қорытынды

1


«Топтық жұмыс» әдісі арқылы тапсырманы орындайды

анықтап, әрекетін бақылайды



Сәйкесін тап:

1.Күш сызықтарының бағыты

А.Сағат тіліне қарама- қарсы

2.Солтүстік полюс

В.Сағат тілімен бағыттас

3.Оңтүстік полюс

С.соленойд полюсі

Жауабы:1с, 2а, 3в

ҚБ «Фигуралар әдісі» арқылы топтар бірін – бірі бағалайды


Физикалық диктант.

1.Тоғы бар катушканың магнит өрісін қалай өзгертуге болады?

2.Электромагниттің ерекшелігі

3.Тоғы бар катушканың электр өрісін орамдардағы ток күшін де, орам санын да өзгертпей арттыруга болама? Болса қалай

4.Ішіне темір өзекше орналасқан катушка қалай аталады?

5.Электромагниттердің қолданылуы


ҚБ:. Оқушылар «Әріптестердің пікірі» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды

Ток көзі, реостат, кілт, жалғағыш сымдар,

магнит тілше, электромагнитті жинауға арналған бөлшектер





Сабақтың соңы

5 мин


Ой қозғау «Венн диаграммасы». Оқушылар жолақ магнит пен электромагнитті салыстырады.

Жолақ Электромагнит




ҚБ: «Әріптестер пікірі» әдісі бойынша топ өзара бағалау жүргізеді.
Рефлексия «БББ» кестесі арқылы бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды

Білдім

Білемін

Білгім келеді










Үйге тапсырма: А)$8.4.3.4

В)Электромагниттердің қолданылуы реферат






https://www.youtube.com/watch?v=6Zhbzho6RjA

https://www.vascak.cz/physicsanimations.php?l=ru онлайн лабораторка

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет