Сабақтың мақсаты: Білімділігі



Дата21.06.2017
өлшемі37,14 Kb.
#19452
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Түбір сөз және туынды сөз

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділігі:

Оқушыларға түбір сөз және туынды сөз туралы түсінік беру,түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы жасалған жаңа сөздің туынды сөз деп аталатынын меңгерту.

2.Дамытушылығы:Әр түрлі тапсырмалар орындау арқылы оқушылардың ойлауын,сөздік қорын дамыту.Шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

3.Тәрбиелігі:Бірігіп жұмыс жасауын ұйымдастыра отырып,ынтымастыққа,елін-жерін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап,топтық жұмыс

Сабақтың түрі: жаңа сабақ


Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

А)Психологиялық дайындық

Ақ көңілді жүрекпен

Ақ ниетті тілекпен

Амандасып алайық,

Қонақтарға ізетпен.

II.Үй тапсырмасын тексеру

18-жаттығу.Әр сызбаға сай сөз тауып жазу

III.Өткенді қайталау.

Сұрақтарға жауап беру.

-Сөз құрамы нешеге бөлінеді?

-Түбір дегеніміз не?

-Жұрнақ дегеніміз не?

-Жалғау дегенміз не?

IV.Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

-Балалар,халық ауыз әдебиеті дегеніміз не?

-Халық ауыз әдебиеті дегеніміз ауыздан ауызға ауызша тарап,біздің дәуірімізге жеткен шығармалар, яғни біздің атадан балаға дейін жалғасып келе жатқан асыл мұрамыз.

-Ауыз әдебиетінің қандай түрлерін білесіңдер:жұмбақ,мақал-мәтел,ертегі,шешендік сөз,жаңылтпаш т.б.

-Бүгін біз осы ауыз әдебиеті еліне саяхатқа шығамыз.Әр елдің бізге дайындаған тапсырмаларын орындап,өз білімімізді көрсетеміз.

1-ші аялдамамыз халық ауыз әдебиетінің орталығы «Асыл қазына» елі.Ендеше «Асыл қазына» елінің дайындаған тапсырмасын орындайық.

Түбір сөздерге тиісті жұрнақтарды қосып айт.
жұмыс,дос,сый, -лық,

талап,қызмет, -шы, -ші

дойбы,ас -кер,

-тық
жұмыс - жұмысшы, жұмыскер

дос - достық

сый - сыйлық

талап - талапкер

дойбы - дойбышы

қызмет - қызметші,қызметкер

ас - астық

Екі бағандағы сөздерді салыстыру.
Ереже қорытып шығару

Түбір сөзге жұрнақ қосылу арқылы жасалған сөзді туынды сөз дейміз.

Мысалы:ерлік,әнші

IV. Оқулықпен жұмыс.

«Жұмбақтар елі» аялдамасы

Жұмбақ


Қабат-қабат қаттама,

Ақылын болса аттама (кітап)

Оқулықтың 120-бетіндегі 20-жаттығуды орындау.Берілген сөздерді екі бағанға бөліп жазу.
Топтық жұмыс

Түбір сөз Туынды сөз

өнер іскер

ертең ертеңгі

жарыс көңілді

іс балапан

жаз егін

ә) «Мақал-мәтелдер елі» аялдамасы

21-жаттығу. Мақалды оқып, жатқа жаз.Туынды сөздерді тауып,сөз құрамына талдау.

Білімдіден ақыл шығар,

Ақылды қарттан нақыл шығар.

V.Сергіту сәті

Ойын «Сөз ойла,тез ойла!»

VI.Дәптермен жұмыс

а) «Жаңылтпаштар елі» аялдамасы

23-жаттығу.Жаңылтпашты оқып,жатқа айт.

Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау.

Жұмыскер,жұмысты

ә) «Ертегілер елі» аялдамасы

Топтық жұмыс

24-жаттығу.Берілген сөздердің кейбірімен заттың атын білдіретін,кейбірінен заттың сынын білдіретін сөздер жасау.

Б) «Шешендік сөздер елі» аялдамасы

25-жаттығу.Қай гүлге қай көбелек қонғанда жаңа сөз жасалатынын анықта.
VII.Үйге: 22-жаттығу.Туынды сөздердің астын сызу.Ереже жаттау.

VIII.Бағалау.



IX.Сабақты қорытындылау.

Оқушыларға сабақты бекітуге арналған сұрақтар қою.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет