Сабақтың мақсаты: білімділік-әлеуметтік- саяси шешендік сөз туралы ұғымдарын қалыптастыру



Дата23.08.2017
өлшемі37,12 Kb.
#25674
түріСабақ
ӘЛЕУМЕТТІК-САЯСИ ШЕШЕНДІК СӨЗ
Турысбекова Жанар Кажимовна,

қазақ тілі мен әдебиеті пәні оқытушысы,

«Үржар колледжі» КММ

Үржар ауданы,Шығыс Қазақстан облысы
Сабақтың мақсаты:білімділік-әлеуметтік- саяси шешендік сөз туралы ұғымдарын қалыптастыру;

дамытушылық-жаңа білімді игеру арқылы шешендікке баулу,өзіндік көзқарас қалыптастыру;

тәрбиелік-шешендік сөз өнеріне баулу,ұлттық сананы қалыптастыру.

Сабақтың түрі:жаңа сабақты меңгерту.

Әдісі:сұрақ-жауап.

Көрнекілігі: интерактивті тақта,слайд,қанатты сөздер.

Сабақ барысы.

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа қатысуын,дәрісхананың тазалығын тексеру.



Үй тапсырмасын пысықтау.

1.Әлеуметтік –тұрмыстық шешендік сөз дегеніміз не?

2. Әлеуметтік –тұрмыстық шешендік сөзге қойылатын талаптар қандай?

3.Әлеуметтік-тұрмыстық шешендік сөздің түрлерін атаңдар.



Жаңа сабақ. Әлеуметтік-саяси шешендік сөз.

Стилі-публицистикалық,ресми,ғылыми.

Тілдік құралдары-терминдер мен деректер,түрлі сілтемелер,дәйексөздер,афоризмдер,қанатты сөздер,ақыл-нақыл сөздер,қаратпа,қыстырма сөздер.

Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі.

I деңгей тапсырмалары.

1.Әлеуметтік-саяси шешендік сөздің үлгілерін қандай ортада кездестіреміз?

2. «Мен үлгі тұтқан шешен» тақырыбында ойтолғау жазу.

II деңгей тапсырмалары.

1.Әлеуметтік-саяси шешендіктің мемлекет саясатын түсіндірудегі орны қандай деп ойлайсыңдар?

2.81-тапсырмадағы шешен тіліндегі өздеріңе ұнаған сөз оралымдарына тілдік талдау жасаңдар.

III деңгей тапсырмалары.

1.Республикадағы,шетелдердегі саясаткерлердің,қоғам қайраткерлерінің ішінде кімді шешен деп санайсыз?Ойыңызды дәлелдеңіз.

2.Төменде берілген қанатты сөздерден саяси-әлеуметтік шешендікке тән белгілерді анықтаңыздар.
1.Жүрек арқылы өткен ақыл тілі көпке жетеді.

Ж.Ж.Руссо.

2.Шынайы шешен,тума талант халық өмірі мен әдет-ғұрып,салт-сана дәстүріне мейлінше жетік болуы керек.
Цицерон.

3.Демократия-шешендік өнердің анасы.


С.Негимов.

4.Шынайы шешен-халық кеңесінде пайдалы мен пайдасыздықты,салтанатты жиында жақсылық пен жамандықты негізге алады.


С.Негимов.

3.Сөйлемдерді аяқтаңыздар:

1.Шешендіктің анасы-...................

2.Шешендік сөздің тірегі-.......,көркі-.......,мәні-........



3.Шешеннің адамгершілігі-оның сөз өнерінің .......

Сабақты қорытындылау.Оқушылардың білімін бағалау.

Үй тапсырмасы.

Бүгінгі күннің өзекті тақырыбына арналған әлеуметтік-саяси шешендік сөздің бірін тауып,оған талдау жасаңыз.
Каталог: uploads -> doc -> 0920
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0920 -> Ақтөбе қаласының №57 жалпы білім беретін орта мектебінің Эстетикалық пәндер бірлестігі бойынша 2016-2017 оқу жылында
0920 -> Тақырыбы: «Елін сүйген Елбасы» 1 желтоқсан-Президент күніне орай өткізілген тәрбие сағаты
0920 -> Сабақтың тақырыбы: Ыбырай – қазақтың жарық жұлдызы Сабақтың мақсаты: Білімділік


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет