Сабақтың мақсаты: Білімділік



Дата05.11.2016
өлшемі8,99 Kb.
#670
түріСабақ

М.Жұмабаев «Батыр Баян»поэмасы

  • Cабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты:

  • Білімділік:
  • Оқушыларға поэма туралы,оның әдеби, тарихи мәні, ондағы кейіпкерлер әлемі, поэмадағы автордың әдеби қолданысы туралы мағлұмат беру.
  • Дамытушылық:
  • Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,ізденушілік қабілетін жеке көзқарасын қалыптастыру.
  • Тәрбиелік:
  • Оқушыларды елін, жерін сүюге тәрбиелеу

Сабақ түрі: зерттеу сабағы.

  • Сабақ түрі: зерттеу сабағы.
  • Сабақ әдісі: топпен жұмыс, талдау, пікірталас,
  • кесте толтыру
  • Көрнекілігі: слайдтар, интернет
  • Пәнаралық байланыс: тарих
  • Сабақ барысы:
  • І.Ұйымдастыру кезеңі
  • ІІ.Жаңа сабақ
  • ІІІ. Жаттығу жұмысы
  • ІV.Бекіту
  • V.Үйге тапсырма
  • VI.Бағалау.
  • Арыстанмын, айбатыма кім шыдар?
  • Жолбарыспын, маған қарсы кім тұрар?
  • Көкте – бұлт, жерде – желмін гулеген,
  • Жер еркесі - желдің жөнін кім сұрар?
  • Мағжан Жұмабаев
  • Мағжанның поэмалары
  • Жүсіпхан
  • Қорқыт
  • Батыр Баян
  • Өмірбаяны
  • Туған жері
  • Шығармашылық
  • жинақтары
  • Шығармашылығы
  • Қызметі
  • Өмірбаяны
  • Туған жері
  • Өмір сүрген кезеңі
  • Тарихи деректер
  • Ерлігі
  • Мазары
  • Ескерткіштері
  • Өмір сүрген кезеңі
  • Туған жері
  • Өмірбаяны
  • Қызметі
  • Аңыз-әңгімелер

1.Шығарманың композициясы:

  • Шығарманың байланысы
  • Шығарманың дамуы
  • Шығарманың шиеленісуі
  • Шығарманың шарықтау шегі
  • Шығарманың шешімі

2.Реттік талдау

  • Аты
  • Авторы
  • Тақырыбы
  • Идеясы
  • Кейіпкерлері
  • БАЯН
  • НОЯН
  • Қалмақ қызы

3.Әдеби көркемдеуіш тәсілдер

  • Метафора
  • Эпитет
  • Теңеу
  • Кейіптеу
  • Аллитерация
  • Ассонанс

Авторлық қолданыс:

  • Сұм қыз,сұм жүрек,жынды жел,күй,жүрек сиқыр сөз,өлді ақыл, кең ақыл т.б.

Шығармадағы шаманизм көрінісі:

  • Көкірегін көкке сауу (қарғысқа, теріс батаға ұқсайды) Шамандық туралы мәлімет беру. Мысалдар келтіру: айға сәлем салу, отқа май құю, құмалақ ашу, түс жору т.б.

«Батыр Баян» киносы

  • 1.Актерлері (Абылай хан, Баян батыр, Ноян, қалмақ қызы)
  • 2.Фильмнің режиссері, идеясы
  • 3.Фильмдегі психологиялық параллелизм
  • 4.Интернет желісі арқылы КТК телеарнасы сайтының жаңалықтар топтамасынан үзінді көру

ІІІ. Жаттығу жұмысы:

  • Пікірталас
  • Проблемалы сұрақ:
  • Баян батырдың іс-әрекеті.
  • 1.Іс-әрекеті дұрыс.
  • 2.Іс-әрекеті дұрыс емес.

ІV.Бекіту INSERT кестесі

  • Білемін
  • Білдім
  • Білгім келеді
  • «Батыр Баян»киносын көргенмін.
  • Актермен таныстым,шамандық тың кездесетінін,мазарының қайда екенін білдім.Қалмақ қызының да анасын құрметтейтінін,тәрбиелі қыз екенін білдім.

V.Үйге тапсырма:

  • «Мен-елімнің патриотымын» атты тақырыпта шағын шығарма жазу(поэмамен байланыстыру)
  • VI.Бағалау.

Каталог: images
images -> 6 Хромтау гимназиясы тәрбие жұмысының жылдық жұмыс жоспары Азаматтық-патриоттық, құқықтық және полимәдениеттік тәрбие
images -> БАҒдарламасы қазақ филологиясы кафедрасы Орал-2014
images -> БАҒдарламасы қазақ филологиясы кафедрасы Орал-2014
images -> АҚПараттық хат қҰрметті әріптестер!
images -> Абай Құнанбайұлы (1845—1904)
images -> Автобиография кандидата в депутаты районного маслихата по избирательному округу №5
images -> «Қазақстан тарихы» пәнінен «6М020300-тарих» мамандығына арналған жазбаша емтихан сұрақтары 1 блок
images -> Мазмұны Қазақстандағы жоғары білім, Ғылым және МӘдениет
images -> Үлгілік оқу жоспары
images -> Сембі Жансая Хасанқызы Қазақ тілі мен әдебиеті


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет