Сабақтың мақсаты: ХІІІ ғасырда Монғол мемлекетінің құрылуы олардың шапқыншылық соғыстары туралы түсінік беру



Дата05.06.2017
өлшемі13,99 Kb.
#17609
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы: Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы
  • Сабақтың мақсаты: ХІІІ ғасырда Монғол мемлекетінің құрылуы олардың
  • шапқыншылық соғыстары туралы түсінік беру.
  • Білімділік: Монғол мемлекетінің құрылуы, саяси құрылымы, басқыншылық
  • саясаты және оның зардаптарының әсері жайында толық мағлұмат беру.
  • Дамытушылық: Оқушылардың белсенді ойлау қабілетін арттыру, өз бетінше
  • қорытынды жасауға дағдыландыру.
  • Тәрбиелік: Қазақ тарихындағы осы бір оқиға арқылы оқушыларды патриот-
  • тыққа, елжандылыққа, саяси сауаттылыққа тәрбиелеу.
  • Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
  • Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, баяндау түсіндіру.
  • Көрнекілігі: Интерактивті тақта, электронды оқулық, тест тапсырмалары,
  • суреттер, т.б.
  • Пәнаралық байланыс: Дүние жүзі тарихы, география, әдебиет.
  • Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі
  • ІІ.Өткен тақырыптарды еске түсіру.
  • Алдарыңызда сәйкестендіру сұрақтар
  • Қарахан мемлекеті
  • Қарлұқ қағанаты
  • Батыс түрік қағанаты
  • Қарақытай мемлекеті
  • Түрік қағанаты
  • 552-603 ж
  • 942-1212 ж
  • 1128-1213 ж
  • 704-756 ж
  • 756-940 ж
  • 603-704 ж
  • ІІІ.Үй тапсырмасы Постер жасату.
  • І-топ Ғылымның дамуы
  • ІІ-топ Тіл білімінің дамуы
  • ІІІ-топ Әдебиет.
  • Қорғайды. Екі жұлдыз, бір тілек-арқылы бағалау
  • Шыңғысхан 1155-1227 жылдары өмір сүрген.
  • Монғол ипериясының құрылуы
  • Монғол империясының негізін қалаушы Темүжін 1155 жылы
  • Монғолияның Кендітау аймағындағы Онан өзенінің жағасында,
  • Болдоң деген жерде дүниеге келген. Теміжүн 9 жасқа толған
  • кезінде әкесі Есугай батырды татарлар қастандықпен өлтіреді.
  • 1206 жылы өткен құрылтайда Темүжінді хан етіп сайлап,
  • Монғол империясын құрады.
  • «Монғолдың құпия шежіресінде» бұл жағдайды керей ханы
  • Торыға барып айтқанда, ол «Монғолдарды жеңіске жеткізетін
  • Жеңісхан болсын» деп бата берген. Сол «жеңісхан» деген сөз
  • монғолша «шыңғысхан» болып аталып кеткен.
  • Қоғамдық құрылысы
  • 95 түмен 10 мың әскер Түменбасы
  • Мыңдық 1000 әскер Мыңбасы
  • Жүздік 100 әскер Жүзбасы
  • Ондық 10 әскер Онбасы
  • Барунгар Жоңғар
  • Оң қанат Сол қанат
  • Кул
  • Орталық қанат
  • Монғолияның аумағы мен халқы
  • 3 әскеи әкімшілікке бөлінді:
  • Мемлекеттің басты заңы «Жасақ» (Яса) деп аталды.
  • «Жасақ» бойынша өкімет билігінің жоғарғы органы құрылтай болды.
  • Монғолдардың Қазақстанды жаулап алуы
  • 1207-1208 ж
  • Жошы Енесей қырғыздары мен теріскей Сібір халықтарын басып алады.
  • 1207-1209 ж
  • Шыңғысхан таңғұттардың мемлекетін, одан кейін Тұрфан кінәздіктерін өзіне қаратып, ұйғырларды бағындырады.
  • 1211-1215 ж
  • Қытай жерін басып алып, олардың тас атып дуал құлататын, от лақтырып өрт шығаратын соғыс техникаларын қолға түсіреді.
  • 1217 ж
  • Күшіліктің Жетісудғы иеліктерін басып алуға Жебе ноянды аттандырады.
  • 1218 ж
  • Монғолдардың Жетісу жеріне енуі
  • 1219 ж
  • 150 мың әскерді Ертіс, Сырдарияға аттандырып. Отырарды
  • қоршап алуы
  • 1219-1220 ж
  • Сыр бойындағы қалалардың толығымен монғолдарға бағынуы
  • 1219-1224 ж
  • Қазақстан мен Орта Азияны монғолдар толық жаулап алды.
  • «Отырар опаты» 1218 жыл.
  • Жетісу аймағында шапқыншылыққа дейін 200-ден астам
  • елді-мекендер болса, одан кейінгі ХІІІ-ХІҮ ғасырларда
  • 20 жуық елді-мекендер қалған;
  • Баласағұн қаласының орны мүлдем жоғалып кеткен;
  • Егін шаруашылығының жүйесі бұзылды ;
  • Халықтардың этникалық құрамы мүлде бұзылды;
  • Қазақ халқы қалыптасуының аяқталуы 200 жылға
  • кешеуілдеді;
  • Мәдениеттің дамуына кедергі болды.
  • Жаулап алудың зардаптары
  • Ұлыстардың құрылуы
  • Қазақстан аумағында
  • Ұлыстардың құрылуы
  • Шағатай ұлысы
  • Оңтүстік және оңтүстік-шығыс Қазақстан (Жетісу аймағы) мен Орта Азия жерлері қарады.
  • Жошы ұлысы
  • Үгедей ұлысы
  • Шығысы Ертіс өзенінен батысы Еуропа жеріне дейінгі аумақ, қазақ жерінен Шығыс Дешті Қыпшақ, Арал, Сырдың төменгі ағысы, Жетісудің солтүстік-шығысы қарады.
  • Батыс Монғолия мен Алтай, Тарбағатай, Ертістің жоғары ағысы бойындағы жерлер қарады.
  • Ү. Серпілген сауал әдісі
  • 3-топқа проблемалық сұрақ қойылады.
  • 1-сұрақ. Шыңғысхан не себептен соғыс пен жаулаушылықтар жолына
  • түсті ?
  • Жауап: Көшпелі ақ сүйектердің талабын орындау үшін
  • Дүние жүзіне атын шығару
  • Билік үшін тартыстарды тоқтату үшін
  • Әлем билеушісі болғысы келіп
  • 2-сұрақ. Монғолдардың соғыстарда жеңуіне нелер себеп болды ?
  • Қатаң әскери тәртіп
  • әскери басшылыққа ержүрек, батыл адамдарды тағайындау,
  • шапшаң және шешуші қимылдар жасау
  • басқа халықтардың әскери тәжірбиесін пайдалану.
  • әскери тактиканың мықтылығы.
  • 3-сұрақ. Жаулап алудың зардаптары
  • Қалалық мәдениеттің дамуына үлкен кедергі келтірді.
  • Отырықшылық мәдениет тоқырады
  • Егін шаруашылығының жүйесі бұзылды.
  • Халықтың этникалық құрамы мүлде бұзылып, қазақ халқының
  • қалыптасуын кешеуілдетті, әлеуметтік-экономикалық дамудың барысына
  • орасан зор зардап тигізді.
  • ҮІ. Жаңа сабақты пысықтау
  • «Ыстық үстел» ұйымдастыру
  • ҮІІ. Менің білім деңгейім тест жұмысы
  • ҮІІІ. Бағалау. Басбармақ арқылы бағалау
  • ІХ. Рефлекция
  • Не білемін ?
  • Не білдім ?
  • Нені білгім келеді?
  • Үйге тапсырма: 22 оқу Жошы және оның ұрпақтары
  • туралы мәліметтер жинастыру
  • Назар аударғандарыңызға
  • көп-көп рахмет!!!

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет